2011 metų Nobelio taikos premiją pasidalys trys moterys - Ellena Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee ir Tawakkul Karman, informuoja "Nobelprize.org".
Laureatėms premija skirta už taikią kovą už moterų saugumą ir moterų teisę dalyvauti kuriant taką.
72 metų E. J. Sirleaf yra pirmoji Afrikoje demokratiškai išrinkta moteris prezidentė. Kitą savaitę vyksiančiuose rinkimuose jis sieks būti perrinkta dar vienai kadencijai. Nuo savo inauguracijos 2006-aisiais E. J. Sirleaf prisidėjo prie taikos Liberijoje užtikrinimo, skatino ekonominę ir socialinę plėtrą ir siekė sustiprinti moterų vaidmenį.
39 metų L. Gbowee yra organizacijos, kuri siekia pabrėžti moters vaidmenį sprendžiant konfliktus Afrikoje, vadovė. Ji ragino veikti moteris iš skirtingų etninių ir religinių grupių, siekdama nutraukti ilgą karą Liberijoje ir užtikrinti moterų dalyvavimą rinkimuose. Ji stiprino moterų Vakarų Afrikoje įtaką karo metais ir po jo.
32 metų jemenietė T. Karman vadovauja sąjungai "Žurnalistės be grandinių". Labai sunkiomis sąlygomis, prieš ir po "Arabų pavasario", ji pirmavo kovoje už moterų teises, demokratiją ir taiką Jemene. "Aš esu labai, labai laiminga dėl apdovanojimo", - sakė T. Karman po laureatų paskelbimo.
Nobelio taikos premija laikoma svarbiausiu tarptautiniu apdovanojimu už taikesnio pasaulio siekį. Premiją įsteigė dinamito išradėjas švedas Alfredas Nobel (1833-1896). Savo testamente jis įgaliojo Norvegijos parlamentą kasmet už nuopelnus žmonijai apdovanoti iki trijų žmonių ir organizacijų.
Nobelio taikos premijos laureatai skelbiami spalį, o apdovanojami gruodžio 10-ąją, A. Nobelio mirties metinių dieną. Jiems įteikiamas medalis, pažymėjimas ir 10 mln. Švedijos kronų piniginis prizas.
Šiais metais prestižiniam apdovanojimui gauti buvo nominuotas rekordinis skaičius kandidatų - 241. Tarp jų buvo 188 pavieniai asmenys ir 53 organizacijos.
Pernai Nobelio taikos premija buvo apdovanotas kalinamas Kinijos žmogaus teisių aktyvistas Liu Xiaobo.
Rašyti komentarą