Kunigo R. Mikutavičiaus žudikas kaltina valstybę 18 metų trukusiu kankinimu

Kunigo R. Mikutavičiaus žudikas kaltina valstybę 18 metų trukusiu kankinimu

Vieno garsiausių XX a. pabaigos nusikaltimų organizatorius, kunigo Ričardo Mikutavičiaus žudikas Vladas Beleckas kreipėsi į teismą, prašydamas atlyginti jam esą Lukiškių kalėjime patirtus išgyvenimus, kurie prilygsta kankinimams.

2000 m. amžiaus nusikaltimu vadinto R. Mikutavičiaus nužudymo organizatorius V. Beleckas, nuteistas kalėti iki gyvos galvos, kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą (VAAT), prašydamas atlyginti valstybės jam padarytą neturtinę žalą, kurią sukėlė Lukiškėse patirti išgyvenimai.

Lukiškių kalėjime V. Beleckas kalėjo nuo 1998 m. liepos iki 2016 m. vasario.

Per šiuos 18 metų, anot nuteistojo, jam teko gyventi orumą žeminančiomis sąlygomis – mažo ploto (7,7–7,9 kv. m) kameroje ne tik tekdavo gyventi dviese, bet ir naudotis tualetu, kuris nuo kameros draugo tebuvo atskirtas pusantro metro aukščio užtvara, o nuo pareigūnų akių atliekantis nuteistasis apskritai negalėjo pasislėpti, todėl nuolatos patekdavo į žeminančią padėtį, kai prižiūrėtojai galėdavo stebėti kalinį, atliekantį gamtinius reikalus.

V. Beleckas teigia, kad toks požiūris į kalinius, privatumo stoka turėjo įtakos jo psichikai, sveikatai, o per tuos 18 metų nuolat patirti emociniai ir dvasiniai išgyvenimai prilygo kankinimams.

Nuteistojo iki gyvos galvos skundą VAAT trečiadienį išnagrinėjo rašytinio proceso tvarka, pačiam V. Beleckui nedalyvaujant.

Kalinio prašomo atlyginti žalos dydžio teismas neatskleidžia, tačiau, neoficialiais Alfa.lt duomenimis, V. Belecko įvardijama suma nesiekia kelių dešimčių tūkstančių eurų.

Kunigo R. Mikutavičiaus žudikas jau anksčiau sėkmingai prisiteisė neturtinę žalą, kai buvo pažeistos jo teisės dėl per mažo gyvenamojo kameros ploto.

Kunigą nužudė, jo kolekcija dingo

Amžiaus nusikaltimu vadinamas kunigo R. Mikutavičiaus nužudymas įvykdytas 1998 m. birželio 30 d.

Ne tik kunigas, bet ir poetas bei žymus kolekcininkas, sulaukęs 63 metų, buvo pagrobtas savo namuose, iš kurių taip pat pavogta meno kūrinių kolekcija, prieš 20 metų vertinta 5 mln. litų.

Tą birželio dieną iš buto Kaune, Laisvės alėjoje, dingo ne tik meno kūriniai, bet ir pats jų savininkas. Praėjus beveik savaitei ėmė aiškėti, kad prie kunigo dingimo galėjo prisidėti V. Beleckas kartu su pažįstamais jaunuoliais, kurie jau anksčiau buvo susidūrę su kunigu.

O po kelių savaičių rastas skenduolis – vėliau paaiškėjo, kad R. Mikutavičius buvo paskandintas dar būdamas gyvas.

R. Mikutavičiaus kaupta kolekcija buvo pagrobta ir iki šiol nėra visiškai surasta – dalis jos paslapčia parduota užsienyje už gerokai mažesnę nei rinkos kainą. 2001 m. dalis kolekcijos buvo atgauta atlikus unikalią tarptautinę operaciją Vokietijoje, 2008 m. sulaikyta grupė asmenų, kurie ketino iš Lietuvos kontrabandos būdu pervežti pagrindinę R. Mikutavičiaus kolekcijos dalį.

V. Beleckas tikino esą tenorėjo apvogti savo draugą, tačiau planas susiklostė tragiškai – jo bendrai atėmė R. Mikutavičiaus gyvybę.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder