Karlas Enderinis: "Verčiau pirkti gerą safyrą nei prastą rubiną"

Karlas Enderinis: "Verčiau pirkti gerą safyrą nei prastą rubiną"

 

Vienos vertingiausių pasaulyje privačių senovinių papuošalų kolekcijų savininkas Karlas Enderinis savo aistrą brangakmeniams sakosi paveldėjęs iš mamos ir senelės. Tarp retų kolekcininko eksponatų - "Cartier", "Van Cleef&Arpels", "Chaumet" ir daugelio kitų garsių markių senoviniai juvelyrikos dirbiniai.

 

Jūsų kolekcijos istorija - tai jūsų šeimos istorija. Papasakokite, kaip gimė tradicija kaupti šiuos brangius dirbinius.

 

Aš esu trečiosios kartos kolekcininkas mūsų šeimoje. Brangenybes kaupti pradėjo mano senelė, kilusi iš garsios aristokratų šeimos. Po senelės šią tradiciją perėmė mano mama. Ji daug keliavo ieškodama raritetinių dirbinių iš garsių mados namų - Cartier, Van Cleef... Juk trečiojo, ketvirtojo dešimtmečių juverylinis menas - tiesiog fantastinis, jis ir dabar nepraradęs aktualumo. Kai man sukako 20 metų, nutariau pratęsti šeimos tradiciją.

 

Kaip jūs papildote savo kolekciją?

 

Labai įvairiai. Paprastai unikalūs tokių markių kaip "Bulgary", "Cartier", "Van Cleef" dirbiniai, sukurti praėjusiame šimtmetyje, trečiajame - penktajame dešimtmečiais, priklauso privatiems asmenims. Kad tokį įsigytum, turi bendrauti su tų žmonių, kadaise juos nusipirkusių, vaikais. Dar vienas būdas - aukcionas. Man svarbu, ką aš perku, o ne kiek kainuoja. Juk kainą laikui bėgant pamiršti, o vertybė lieka visam laikui. Taigi jeigu nori gauti neprilygstamos kokybės daiktą, turi laukti, kol jis bus paleistas į rinką.

 

Ar yra koks nors principas, pagal kurį jūs papildote kolekciją?

 

Viskas priklauso nuo brangakmenių. Kad įsigytum išties vertingų, reikia laukti, kol jie atsidurs aukcione, nes šiaip dauguma nėra geri. Kas kita - briliantai, kurie dabar gana paplitę. Geriausi briliantai - indiški, iš Holkondo upės slėnio. Apskritai su akmenimis yra taip, kaip su antikvariniais baldais. Svarbiausia - retumas. Mano darbas - ieškoti ir rasti unikumą. Aš tai dariau 30 metų Italijoje, tačiau dabar ten mano misija baigta. Pasikeitė karta. Naujoji karta nenori tęsti kolekcionavimo tradicijos.

 

Papasakokite apie koljė, kurį Napoleonas užsakė savo žmonai Marijai Luizai. Žinoma, jog vienu metu jį norėjo įsigyti Žakas Širakas ir netgi Luvras, tačiau jį turite jūs.

 

Aš nusipirkau koljė iš vieno amerikiečio. Jis buvo parduotas aukcione. Tuo metu nebuvo žinoma, kad brangenybė priklausė prancūziškajai karūnai. Tai paaiškėjo vėliau. Aš nusiunčiau šį papuošalą į Luvrą ekspertizei, ir jie įvertino.

Vėliau knygoje apie prancūzų nacionalines brangenybes aš radau visą šio vėrinio istoriją - kaip Napoelonas jį įsigijo, kaip padovanojo savo sutuoktinei, kaip paskui koljė perėjo Liudviko XVIII nuosavybėn, o vėliau atiteko jo sūnėnui. Šis vėrinys buvo tarp prancūzų karališkųjų brangenybių iki pat 19 amžiaus pabaigos. Paskui visos jos buvo parduotos garsiajame aukcione. Ir štai šiame aukcione ledi Sasun, arba Rotšild, įsigijo šitą papuošalą.

Manau, jog man labai pasisekė, nes dirbti su istoriniais juvelyrikos dirbiniais be galo įdomu. Tais laikais brangenybės buvo išrinktųjų privilegija, ir tie, kurie gamino papuošalus, ir tie, kuriems jie buvo skirti, - ypatingos asmenybės.

 

O su kuo jūs dirbate, kas jūsų klientai?

 

Geriausi klientai buvo Italijoje, bet dabar ši šalis išgyvena ne pačius geriausius laikus, ir padėtis pasikeitė. Šiandien geriausia dirbti Rusijoje. Ji man primena Italiją po Antrojo pasaulinio karo. Čia daug pinigingų jaunų žmonių, pagal charakterį primenančių italus: jie trokšta mėgautis gyvenimu ir leisti pinigus. Mano idėja tokia, kad turtingi žmonės investuotų juos į brangenybes ir kauptų vertingas kolekcijas. Jos pirmiausiai kaupiamos žmonai, o paskui kaip palikimas lieka vaikams.

 

Ar savo kolekcijoje turite vyriškų brangenybių?

 

Taip. Tai klasikiniai vyriški aksesuarai - pavyzdžiui, auksiniai stalo laikrodžiai su briliantais. Tai nėra daiktai, kuriuos galima nešioti, bet brangūs dirbiniai, kuriuos galima turėti.

 

Ką jūs, kaip profesionalas, patartumėte žmonėms, kurie tik pradėjo kolekcionuoti brangiuosius papuošalus?

 

Be abejonės, pirmiausiai jiems vertėtų pasinaudoti profesionaliais patarimais, ir pirkti tą kategoriją, kurią leidžia biudžetas. Kitaip tariant, geriau jau nusipirkti labai gerą safyrą, nei už tokią pačią sumą įsigyti prastą rubiną. Toks yra pagrindinis sėkmingo kolekcionavimo principas.

 

 

 

 

Parengė Olga Beleičeva

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder