Niujorke, Penktojoje aveniu, prie parduotuvės "Disney", keletas nykštukų raudonais apdarais tyliai gieda Kalėdų giesmės "Tyli naktis" motyvais: "Tyli naktis, šventa naktis, Kristus gimė, bet nepirko jis..." Tada grėsmingai įstoja choras: "Saugokis! Sustok! Susilaikyk nepirkęs!"
Choras staiga nutyla, ir pamokslininkas baltu švarku per megafoną rėkia: "Ateina šopokalipsė! Žmonijos sūnūs, nepražūkime vartojime, kreditinių palūkanų pragaro liepsnose!"
Žioplių, apsikarsčiusi dovanų paketais, minia susirūpinusi.
Pamokslininkas prisistato Tėvu Biliu. Iš tiesų jis - scenaristas ir aktorius Bilis Talenas, jam 57 metai. Paskutiniu metu jo įkurtas judėjimas "Stop šopingui bažnyčia" (kiti vadina tiesiog gatvės choru) surengė keletą akcijų, tačiau tikra šlovė Bilį aplankė po to, kai jis visai Amerikai parodė dokumentinį televizijos filmą "O ką pirktų Jėzus?", sukurtą režisieriaus Morgano Sperloko (tai jis kartą visą mėnesį maitinosi vien "Makdonaldse" ir paskui sukūrė filmą "Dviguba porcija").
Naujame filme rodoma, kaip Tėvas Bilis ir jo choras klajoja po JAV ir ragina amerikiečius susimąstyti apie tikrąją Kalėdų prasmę.Vienas svarbiausių epizodų jame - bandymas išvaryti velnią iš kompanijos "Wal-Mart" būstinės Arkanzase.
Talenas - puikus aktorius, panašus į Stivą Martiną, ir to pakaktų filmui populiarinti. Bet ši juosta tampa svarbiu visuomeniniu reiškiniu: nė viena iš krikščioniškųjų konfesijų nepuolė priekaištauti Biliui, kad jis tyčiojasi iš Evangelijos; atvirkščiai - pareiškė palaiką jo veiklą.
Žurnalas "Krikščionybė šiandien" rašo, kad choristų giesmė - aistringa ir nuoširdi, nors ir pasaulietinio turinio.
O Volteris Briugemanas, autoritetingas Biblijos tyrinėtojas, Kolumbijos teologinės seminarijos profesorius, netgi palygino Tėvą Bilą su didžiaisiais pranašais bei JAV dvasininkais, kurie "nuolat primena tikrąsias žmogiškąsias vertybes: teisingumą ir atjautą."
"Aš užaugau Mičigane, tarp olandų kalvinistų, - sako Tėvas Bilis, sriūbčiodamas "Margaritos" kokteilį bare, kuriame ilsisi prieš kelionę į San Franciską. - Tai buvo radikali krikščionių bendruomenė, pilna apokaliptinių nuotaikų. Jie traumavo mano vaikišką sąmonę, ir aš maniau, kad juos reikia išjuokti. Pageidautina - per televizorių."
Pavyzdys Talenui buvo pamokslininkas Sidnis Lantjeras - dramaturgo Tenesio Viljamso pusbrolis ir pamokslininko Lorenso Šenono iš pjesės "Iguanos naktis" prototipas. Talenas sumanė sukurti charizmatinį personažą, kuris, kaip Šenonas, išvestų savo parapijiečius iš bažnyčios į lietų - ir sukurti naują bažnyčią.
"Iš pradžių aš buvau paprastas parodistas, - pasakoja Talenas, - bet veikiai pajutau, kad tapau kai kuo kitu."
1999 m. Tėvas Bilis įėjo į "Disney" parduotuvę Times Square su didžiuliu pliušiniu žaislu rankose ir pranešė, kad Peliukas Mikis yra Antikristas.
"Kai aš ten įėjau rėkdamas prakeiksmus, griuvo Disnėjaus religijos pamatas."
Tai buvo stulbinama akimirka: politika ir teatras susiliejo į vieną. Antrojo savo pamokslo metu Talenas buvo areštuotas, ir nuo to laiko jo biografijoje - daugiau kaip 40 suėmimų už piktnaudžiavimą žodžio laisvės teise viešose vietose.
Be to, Talenas yra bene vienintelis žmogus planetoje, kurio neįsileidžia nė viena kavinė "Starbucks" jokioje šalyje. Mat jis bandė išvaryti piktąją dvasią iš kasos aparatų, pareiškęs, kad taip elgiasi kavą Etiopijoje auginančių ūkininkų labui.
Tačiau visa tai nėra vien tik spektaklis. Bilio įtaka išties didelė. Šiaip ar taip, apie jį susibūrė tikra religinė bendruomenė, kurios nariai kartą per mėnesį rengia maldos susibūrimus Šventojo Morkaus bažnyčioje Baueryje. Taleno žmonos bei bendruomenės vadovės Savitri Di žodžiais, kai kurie jos nariai "iš tikrųjų labai religingi ir net radikalūs: tarp nykštukų yra judėjų, protestantų ir sufijų. Ir netgi vienas neokatolicistas."
"Tai nesvarbu, - sako Bilis, - aš jiems visiems - postreligijos pastorius."
Parengė Inga Teresiutė
Rašyti komentarą