Įžymybes persekiojančios neurozės ir manijos

Įžymybes persekiojančios neurozės ir manijos

Įkyrios mintys, įkyrūs ritualiniai veiksmai, kuriuos žmogus atlieka norėdamas atsikratyti nerimo, vadinami "obsesiniu - kompulsiniu sutrikimu" (anksčiau tai buvo vadinama įkyrių būklių neuroze). Gyventi turint šį sutrikimą sudėtinga, tačiau galima, ir dargi labai neblogai. Tą įrodo Holivudo žvaigždės, kurios nesigėdydamos pasakoja apie mažus ritualus ir tradicijas, kurių atkakliai laikosi...

 

Amerikiečių aktorė Jennifer Love Hewitt, paklausta, ką paveldėjo iš savo tėvų, netikėtai atsakė: "Mama skaičiuoja žingsnius, o aš negaliu užmigti, jeigu namuose kurios nors spintos durys atdaros."

 

 

 

39 metų aktorė Cameron Diaz duris visada atidaro alkūnėmis, kad nepriliestų durų rankenos, ir begalę kartų per dieną plauna rankas. "Aš nebijau mikrobų - man paprasčiausiai nemalonios svetimos išskyros", - aiškina ji.

 

Aktorė ir dviejų vaikų motina Jessica Alba prisipažįsta nuo vaikystės kovojanti su perfekcionizmu. Tačiau, anot jos, ši psichinė būklė padėjo jai pasiekti karjeros aukštumų: "Aš galiu teikti per daug reikšmės tam tikriems dalykams, bet tai reiškia tik viena: kai ką nors darau, tai darau su išmanymu, stengiuosi atsiskleisti kuo geriau. Manau, OKS (sutrumpintai obsesinis - kompulsinis sutrikimas. - Red. past.) turi daugelis menininkų - tai kūrybos dalis. Ar tu filmuojiesi, ar mokaisi matematikos - tas apsėdimas lydi tave visur."

 

Ekscentriškasis aktorius Billy Bobas Thorntonas turi polinkį nuolat kartoti kai kuriuos veiksmus. Pavyzdžiui, paėmęs paštą iš dėžutės, jis keletą kartų jį vėl įdeda atgal ir vėl išima. "Aš turiu OKS, - konstatuoja aktorius. - Kai kurias smulkmenas galiu paaiškinti. Bet yra ir kur kas sudėtingesnių dalykų, kurių net nemoku papasakoti."

 

Futbolininką Davidą Beckhamą persekioja simetrijos manija. Savo asmeninę erdvę jis planuoja pagal griežtą schemą. Įžymybė kontroliuoja tvarką namuose ir reikalauja, kad daiktai būtų sudėlioti simetriškai. "Jeigu atidarysite mūsų šaldytuvą, pamatysite, kad visi produktai sudėti pagal griežtą tvarką, - pasakoja Davido žmona Victoria Beckham. - Mes turime tris šaldytuvus: viename - maistas, kitame - salotos, trečiame - gėrimai, ir visuose - simetrija. Jeigu gėrimų šaldytuve liks trys skardinės su dietine kola, Davidas vieną išmes, kad liktų lyginis skaičius ir kad jas būtų galima pastatyti simetriškai."

 

Aktorius Alecas Baldwinas negali pakęsti, kai jo namuose daiktai pasislenka iš savo vietos bent per centimetrą: "Aš labai "obsesiškas". Pareinu namo ir iškart matau - kažkas patraukė mano knygą. Viską pastebiu. Pavyzdžiui, man reikia kur nors eiti arba vėluoju į lėktuvą, o aš stoviu virtuvėje ir valau langus. Aš samdau namų tvarkytoją, kuri viską nudirba, bet vis tiek langus valau pats."

 

 

 

Megan Fox TV laidoje prisipažino, kad bjaurisi nelaminuotu popieriumi (laikraščiais, rankraščiais ir pan.) ir negali jo liesti.

 

 

 

 

 

Aktorius Matthew McConaughey bijo sukamųjų durų. Panašus slegiantis jausmas jį apima ir važiuojant tuneliu.

 

 

 

 

Justinas Timberlake apatines kelnaites keičia iki 6 kartų per dieną. Jis taip bijo mikrobų, kad viešbučiuose, kuriuose apsistoja per gastroles, išsinuomoja visą aukštą. Jo reikalavimu čia pakeičiami visi kondicionierių filtrai ir kas porą valandų dezinfekuojamos durų rankenos.

 

 

 

Ruošdamasis milijardieriaus Howardo Robardo Hugheso vaidmeniui filme "Aviatorius", Leonardas DiCaprio taip į jį įsigyveno, kad prisiminė savo vaikystės obsesiją - nelipti ant asfalto įtrūkių. (Jo herojus Hughesas taip pat kentėjo nuo įkyrių būklių.) Dicaprio dažnai vėluodavo į filmavimo aikštelę, nes kai pastebėdavo, kad užlipo ant asfalto įtrūkio, grįždavo atgal ir eidavo iš naujo stengdamasis nesuklysti ir vėl.

 

 

 

Amerikiečių dainininkas, režisierius, aktorius, grupės "Limp Bizkit" įkūrėjas Fredas Durstas nesako, kuo konkrečiai pasireiškia jo obsesija, tačiau prisipažįsta, kad įkyri idėja daro įtaką visam jo gyvenimui: "Tai pernelyg žiauru. Gastrolės virsta pragaru. Aš su tuo ilgai kovojau, tačiau iki šiol susiduriu. Bet nenorėčiau leistis į detales."

 

 

 

Režisierių Woody Alleną persekioja mintis apie mirtį, nors mirti jis sako nebijantis: "Aš tik nenoriu būti ten, kai tai nutiks."

 

 

 

Dažna tarp garsenybių ir maniakinė depresinė psichozė, pasireiškianti periodiškai pasikartojančiais depresijos priepuoliais, manijomis arba vienu ir kitu iškart. Nenugalimo herojaus simboliui Jean-Claude Van Damme ši liga buvo diagnozuota prieš dešimtmetį, po to, kai aktorius nesėkmingai gydėsi narkotikų priklausomybę ir netgi bandė žudytis. Vėliau Van Damme prisipažino, kad depresija sirgo nuo vaikystės. "Kai buvau mažas, Belgijoje vaikams depresijos nediagnozuodavo. Buvo laikoma, kad vaikas tiesiog sunkaus charakterio, blogai išauklėtas. Vaikystėje mane gelbėjo treniruotės, ten aš išleisdavau garą. Vos keletas dienų be treniruočių - ir aš ištiždavau. Pastebėjęs šį dėsningumą, tėvas palėpėje pakabino bokso kriaušę, kad galėčiau treniruotis namie."

 

 

 

Amerikietė aktorė Linda Hamilton taip pat prisipažino šį sutrikimą kenčianti nuo vaikystės, tačiau tik sulaukusi 40 m. ėmė vartoti antidepresantus.

 

 

 

 

Su maniakine depresine psichoze jau du dešimtmečius gyvena ir JAV aktorė, scenaristė, novelistė Carrie Fisher. Žvaigždė iš "Žvaigždžių karų" epopėjos reguliariai lankosi pas psichoterapeutą bei vartoja vaistus.

Šaltinis: "iVillage"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder