Gyvenimas yra nepaprastai juokingas

Gyvenimas yra nepaprastai juokingas

Jis vadinamas intelektualiosios komedijos tėvu, mokančiu pasijuokti iš psichoanalizės, religijos, sekso, savo paties žydiškų šaknų. Jo sąmojingi pasakymai taip seniai tapo sparnuoti, kad niekas jau ir nepamena, kas jų autorius. Jis nepaprastai darbštus, meno, literatūros, kino meno žinovas, o dar žavingas vyras ir „pabaisa, suviliojęs savo paties podukrą“. Susipažinkite - Woody Allenas.

Būsimasis „Oskaro“ laureatas gimė 1935 m. gruodžio 1 d. Niujorke. Šis miestas taip ir liko jo mylimiausias, ir būtent čia vyksta jo geriausių filmų veiksmas. W.Allenas gimė ir augo žydų šeimoje, o tikrasis jo vardas - Allen Stewart Koenigsberg. W.Alleno senelis ir močiutė buvo emigrantai, kurių gimtosios kalbos - jidiš ir vokiečių. Jo mama Neli dirbo buhaltere šeimos konditerijos parduotuvėje, o tėvas Martinas buvo juvelyras. Jau mokydamasis mokykloje W.Allenas pradėjo rašyti humoristines žinutes mokyklos laikraščiui. Talentingas vaikinas buvo greitai pastebėtas ir pakviestas rengti populiarų televizijos šou. Baigęs mokyklą, Woody įstojo į Niujorko universitetą, iš kurio, beje, buvo greitai pašalintas dėl nepažangumo. Paskui kurį laiką rašė scenarijus įvairiausiems šou. O vėliau atėjo laikas pirmiesiems vaidmenims: autorius debiutavo kaip komedijos aktorius. Būtent tada jis susikūrė įvaizdį, kurį eksploatuos visą gyvenimą, - juokingo neurasteniko intelektualo.

„Mažas akiniuotas žydas“

W.Allenui labai patiko filmuotis, tačiau jis nemetė rašymo ir išleido iš viso keturis apsakymų ir pjesių rinkinius. Vėliau jis save pavadins „mažu akiniuotu žydu, laiku metusiu rašyti“. „Tai buvo puikios dienos, - prisimena W.Allenas. - Tas veriantis laisvės jausmas ir pojūtis, kad įmanoma viskas, tikriausiai būdingi tik jaunystei. Ir aš svaigau nuo tos laisvės“. W.Alleno režisieriaus karjera prasidėjo nuo filmo žaismingu pavadinimu „Kas naujo, meilute?“, sukurto 1965 m. Seksas, seksas, seksas... būtent tuo užsiima pagrindinis filmo herojus - mergišius, kurį suvaidino Peteris O’Toole. Filme labai daug subtilaus sarkazmo ir ironijos - W.Alleno braižas tampa atpažįstamas nuo pirmojo filmo.

Paskui buvo „Visa, ką visada norėjote žinoti apie seksą, bet bijojote klausti“, „Meilė ir mirtis“, „Hana ir seserys“, „Manhatanas“, „Purpurinė Kairo rožė“, „Apsišaukėliai“, „Lemiamas taškas“, „Kasandros prakeiksmas“, „Viki Kristina Barselona“, „Vidurnaktis Paryžiuje“ ir naujausias darbas - „Į Romą su meile“. Jo kino karjeroje buvo pakilimų ir nuopuolių, bet W.Allenas visada likdavo ištikimas sau: „Supraskite: visas tas gyvenimas aplinkui, visos tos dramos, tragedijos, išsiskyrimai ir susitikimai - tai nepaprastai juokinga. Mes taip įpratome viską komplikuoti, užuot tiesiog pasijuokę!“ Ko gero, šiais žodžiais jis geriausiai išreiškė savo režisieriaus ir aktoriaus kredo. Įdomu, kad W.Alleno filmai beveik niekada nerodomi festivalių konkursinėse programose, nes jis nenori būti apdovanotas. Jis nesilanko apdovanojimų įteikimo ceremonijose, net jeigu tai „Oskaras“ ir net jeigu nominuoti jo paties filmai. Tačiau šlovė visada suranda savo herojų: W.Allenas pelnė daugybę tarptautinių premijų už režisieriaus ir aktoriaus darbus ir filmų scenarijus.

Kuklios išvaizdos širdžių ėdikas

Nors ir būdamas daugiau negu kuklių išorinių duomenų, W.Allenas visada buvo moterų gerbėjas, ir, reikia pasakyti, jos jam atsakydavo tuo pačiu. Seksas visada buvo viena iš mėgstamiausių jo temų. Kaip jums, tarkime, toks: „Pats aš - praktikuojantis heteroseksualas, bet biseksualumas dukart padidina jūsų šeštadienio vakaro pažinties šansus“. Su pirmąja žmona Harlene Rosen jis gyveno 5 metus. O susipažino jie mėgėjų džiazo koncerte, kuriame W.Allenas grojo saksofonu, o Harlene - fortepijonu. Antroji santuoka su Louise Lasser truko trejus metus ir taip pat iširo.


Paskui 28 metus W.Allenas net nebandė susisaistyti vedybiniais saitais. Per tuos metus jo gyvenime buvo dvi ryškios moterys - Diane Keaton ir Mia Farrow. Su Diane jie susipažino filmuojant spektaklį „Suvaidinkit tai dar kartą“. Jų aistra buvo audringa, bet trumpa, o štai draugystė truko ilgus metus. D.Keaton dėka V.Alenas sukūrė kokybiškai naują filmą „Anė Hol“ (1977 m.), kurį pats laiko savo autorinio stiliaus formavimosi lūžio tašku. Filme gana daug epizodų iš D.Keaton ir W.Alleno biografijų, jis sulaukė kritikų susižavėjimo, jį labai šiltai priėmė publika ir jis pelnė beveik rekordinį įvairių premijų skaičių.

O 1982 m. įvyko susitikimas su M.Farrow. Vėliau jis šį susitikimą pavadins lemtingu. Tuo metu režisierius buvo kaip tik išsiskyręs su D.Keaton. W.Allenas beprotiškai įsimylėjo, ir nieko keista, subtilių veido bruožų Mia buvo tikra gražuolė didžiulėmis akimis. Jų bendras gyvenimas buvo gana keistas. W.Allenas buvo daug vyresnis, pasižymėjo daugybe keistenybių, jį kamavo kompleksai. Jis kategoriškai atsisakė keisti gyvenimo būdą, ir visus 13 neoficialios santuokos metų jie gyveno atskiruose butuose ir net atskiruose namuose. „Gal būtent todėl Holivude mūsų sąjunga buvo laikoma idealia“, - ironiškai sakydavo M.Farrow. Tačiau šie santykiai jai aiškiai buvo naudingi: būtent W.Allenas pastebėjo Mios komikės talentą. Ji vaidino beveik dešimtyje jo filmų, sukūrė puikių vaidmenų ir iš tiesų tapo jo ištikima mūza. Senyvam gyvenimo draugui ji pagimdė sūnų Ronaną ir įkalbėjo jį įsivaikinti daugiau vaikų. Jų butai buvo vienas priešais kitą, per skverą, ir geru oru jiedu galėdavo matyti vienas kitą lange. Tai tapo jų savotišku ritualu.

Nugalėtojas nevykėlio amplua

Viskas žlugo 1992 m., kai Mia, užbėgusi į vyro butą, kai jo ten nebuvo, ant stalo rado krūvelę savo įdukros Soon-Yi, kurią įsivaikino su buvusiu vyru Andre Previn, nuotraukų. Mergina buvo visiškai nuoga, o jos pozos aiškiai bylojo apie santykių su W.Allenu pobūdį. Tiesa, S.Yi tuo metu jau buvo 21 metai, ji buvo pilnametė, taigi W.Allenas išvengė rimtų pasekmių. Tačiau visuomenė buvo vyro ir dukros išduotos M.Farrow pusėje. Todėl teismas nusprendė teisę auklėti bendrus su W.Allenu vaikus pripažinti jai. Mia, patyrusi sunkiausią nervų priepuolį, tuo metu nebesifilmavo ir pasinėrė į visuomeninę veiklą. Tačiau nutraukusi santykius su buvusiu vyru ir pasiekusi, kad jam būtų uždrausta bendrauti su vaikais, ji vis dėlto nenorėjo jam pakenkti. Todėl kai jos pirmasis vyras Frankas Sinatra, artimai bendravęs su kriminalinio pasaulio autoritetais, pasiūlė „tam niekšeliui sulaužyti visus kaulus“, Mia primygtinai prašė jo to nedaryti.

Viename iš savo interviu W.Allenas sakė: „Man labai norėtųsi padaryti ką nors agresyvaus. Aš visuomet buvau, kaip sakoma, pasyvus komikas. Visada vaidindavau drovų, bailų žmogų, iš kurio visi šaipydavosi ir kuriam nesisekė su moterimis. Žodžiu, nevykėlį. O aš norėčiau suvaidinti nugalėtoją. Tiesiog šiaip, dėl juoko. Galbūt šis vaidmuo man nepavyks, į mane pažiūrės ir sakys: „Viešpatie, kas tai? Jis pasibjaurėtinas!“ Bet man norisi pamėginti“.

1997 m. W.Allenas ir S.Yi Venecijoje oficialiai susituokė. Garsiajam režisieriui - 77-eri, su jauna žmona, kuri už jį jaunesnė net 35 metais, jis augina dvi įdukras. O apie save jis sako taip: „Vienintelis dalykas, ko gyvenime gailiuosi, - kad negimiau kuo nors kitu“.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder