Doris Duke: gyvenimas pinigų nelaisvėje

Doris Duke: gyvenimas pinigų nelaisvėje

Doris gimė 1912 m. Niujorke, "Lucky strikes" tabako įmonių magnato Džeimso Djūko ir Nanalinos, auginančios vaiką iš pirmosios santuokos, šeimoje.

Tėvas dukrą apsupo ypatinga priežiūra, o žurnalistai netruko Doris pakrikštyti "milijono dolerių vertės kūdikiu". Asmens sargybiniai ir auklės nesitraukė nė per žingsnį, o tėvas jai visam gyvenimui įskiepijo baimę būti pagrobtai. Doris net turėjo atskirą sąskaitą banke, paruoštą išpirkai.

Nanalina, 43-ejų metų sulaukusi antrojo vaiko, ne itin džiaugėsi dukters draugija, todėl Doris meilės tikėjosi iš tėvo. Šis dėl mergaitės buvo tiesiog pametęs galvą. Kai šešiametė susižavėjo viena škotiška pilimi, Džeimso paliepimu ji buvo išgriauta ir iš naujo pastatyta jų sode.

Deja, tėvas mirė, kai Doris buvo vos 12 metų. Maždaug 100 milijonų dolerių palikimas mažai guodė iš skausmo palūžusią mergaitę. Per laidotuves mažoji turtuolė visą dėmesį nukreipė į maždaug 500 svarų vertės orchidėjų kompoziciją. Vėliau orchidėjų auginimas taps jos aistringiausiu hobiu.

Po tėvo mirties visą likusį gyvenimą ji jautėsi apleista ir nemylima. Mergina tęsė tėvo pradėtą filantropinę veiklą. Dažniausiai aukodavo anonimiškai. Pavyzdžiui, nupirkdavo muzikos instrumentų spalvotųjų bažnyčioms kokiame nors neturtingųjų rajone. Santykiai su motina taip ir nepagerėjo. Vienintelis šansas pabėgti nuo motinos buvo vedybos.

Sandoris

1929 m. septyniolikmetė sutinka išsiskyrusį Džimį Kromvelą, kuris vėliau su ironija rašė: "Doris labai skubėjo ištekėti". Po kurio laiko pora išvyko į dvejų metų povestuvinę kelionę aplink pasaulį. Nors žiniasklaida juos praminė nenuilstančiais romantikais, realybė buvo visai kitokia.

Džimis jau pirmąją naktį tiesiai šviesiai paklausė: "Kokių kasmetinių pajamų galiu tikėtis?" Doris buvo priblokšta. Netrukus jie pradėjo gyventi atskirai, o Kromvelas atvirai demonstravo savo meilės nuotykius.

Nusivylimą Doris bandė malšinti apsipirkinėdama. Kelionės metu antikvariniams dirbiniams ji išleido apie 170 000 svarų sterlingų.

Meilės troškimas tapo desperatiškas. Havajuose ji sutiko olimpinį čempioną plaukiką D. Kahanamoku ir pasinėrė į aistringą nuotykį. Laimė netruko ilgai. Pasijutusi nėščia, moteris ryžosi abortui. Šis poelgis ją labai traumavo. Antrą kartą tapusi nėščia, bandė viską valdyti pati, tačiau perlenkė lazdą: neklausydama gydytojų, užsiiminėjo banglenčių sportu. Dukrelę pagimdė anksčiau laiko, ir mergytė mirė išgyvenusi vos parą. Gydytojų nuospredis skelbė, kad daugiau vaikų ji nebegalės turėti.

Skyrybos su Kromvelu įvyko 1943 m. "32-ejų metų išsiskyrusi, negalinti turėti vaikų ir finansiškai nepriklausoma moteris ėmė brandinti feministines idėjas. Daugiau niekuomet ji savo vardo nebesies su vyrais", - rašo Doris Djūk biografė.

Vyro nuoma

Nors Doris džiaugėsi nepriklausomybe (turėjo begalę hobių: augino orchidėjas, skambino pianinu, mokėsi šokti ir dainuoti, daug keliavo, kolekcionavo meno ir antikinius dirbinius), bet stokojo pasitikėjimo savimi. Tik Antrojo pasaulinio karo metu dirbdama karo korespondente galiausiai pajuto, kad gyvenimas įgauna prasmę: "Esu laimingesnė nei kada nors anksčiau. Pagaliau darau kažką naudinga".

Padariusi atradimą, kad "dirbti malonu", ji ir toliau negalėjo sustoti išlaidavusi. Teniso aikštyne įrengė tailandiečių gyvenvietę su šventyklomis ir nameliais. "Doris niekuomet nesugebėjo laisvai jaustis realiame pasaulyje, todėl susikūrė išgalvotą", - sakė jos biografė. 1947 m. Paryžiuje, vilkėdama žalią Dioro suknią, milijonierė ištekėjo už du kartus išsiskyrusio plevėsos Porfirio Rubi Rubirosos. Šį kartą Doris buvo apdairesnė: ji pasiekė, kad Rubis pasirašytų vedybų sutartį. Tai įvyko prieš pat ceremoniją. Sutartis skelbė, kad skyrybų atveju sutuoktinis paveldės ne daugiau nei 14 000 svarų sterlingų. Tai sužinojęs, Rubis nualpo prie altoriaus. Santuoka truko 13 mėnesių.

Doris pusseserė prisimena: "Ji sakydavo, kad žmogaus nenusipirksi, tačiau gali kuriam laikui išsinuomoti".

Šarlen

Po žlugusių vedybų Doris nestokojo draugų vyrų, tarp jų buvo ir garsių žmonių: aktorių, muzikantų, dailininkų. Su vienu muzikantu mėgdavo eiti į aptriušusius barus, kur lankytojai, palaikę ją tikra muzikante, už skambinimą pianinu palikdavo arbatpinigių.

1966 m. atsitiko nelaimė: važiuodama nuosavo dvaro teritorijoje, Doris mirtinai sužalojo savo draugą Eduardą Tirelą. Nors ir buvo išteisinta kaip nepadariusi nusikaltimo, sielvartą slopino įnikusi į narkotikus. Kai tapo nuo jų priklausoma, nusišalino nuo visuomeninio gyvenimo.

Turtuolei įžengus į septintą dešimtį, jos 57 milijonų svarų sterlingų palikimas išaugo į 680 milijonų svarų turtą (uždirbo iš investicijų). Nors aukštuomenėje turėjo draugų, jautėsi vieniša ir nelaiminga. 1985 m. pilvo šokio pamokose sutiko 35 metų Šarlen, kuri, kaip jai rodėsi, buvo kadaise prarasto kūdikio reinkarnacija, ir ją įsivaikino. Buvo apkalbų, kad po šia priedanga slėpėsi lesbietiškas ryšys, bet ji tai neigė. 1991 m. Doris sužinojo, kad Šarlen užmezgė romaną su vienu apsaugos darbuotoju, taigi nutarė ją "išsivaikinti". Teisininkai teigė, kad tai neįmanoma, bet Doris pasiekė, kad moteris būtų iškeldinta iš jos namų.

Palikimas

1987 metais 75 metų milijonierė susižavėjo savo vyresniuoju liokajumi Bernardu Laferčiu. Jis buvo homoseksualus, neišprusęs, elgėsi su Doris kaip su sau lygia, bet suteikė jai džiaugsmo paskutiniaisiais gyvenimo metais. Liokajus padrąsino ją nešioti mini sijonus ir pasidaryti plastinę operaciją, kvietė "vėl eiti į šokius". Tačiau kaip tik tuo metu Doris reikėjo daryti abiejų kelių operacijas. Šios operacijos ją labai išsekino, ir milijonierę ištiko insultas. Kelios dienos prieš mirtį ji pakeitė savo testamentą, paskirdama Lafertį vieninteliu testamento vykdytoju ir suteikdama jam teisę valdyti fondą, iš kurio buvo skiriamos milijoninės labdaros aukos.

Doris Djūk mirė nuo infarkto 1993 metų spalio 28 d. Iškart po jos mirties Lafertis išleido daugiau nei 1000 svarų sterlingų. Jo kreditinės kortelės rodė apsilankius Giorgio Armani, Cartier ir Louis Vuitton mados namuose.

Lafertis mirė nuo infarkto po trejų metų ir buvo kremuotas su savo mėgstamu aukso spalvos Armani švarku ir aksominiais Versace batais.

Šiandien Doris Djūk fondas skiria milijonines lėšas medicinos tyrimams, vaikų ir gyvūnų globai bei menui. Doris namai pravėrė duris kaip muziejus. Vien tik praėjusiais metais fondas padovanojo daugiau kaip 100 Tailando ir Birmos brangenybių Britų muziejui.

"Marie Claire", išvertė Rasa Šimkutė

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder