Charlie, mažasis gigantas

Charlie, mažasis gigantas

Dar 1920 metais kažkas yra pasakęs, kad Chaplinas šlove pranoko Mahometą, Napoleoną ir jau pavijo Kristų, tačiau tuoj aplenks. Žinoma, tai perdėta. Tačiau nedaug.

Charlie Chaplinas - kino simbolis, įkūnijęs 20 amžių: mažas, pažeidžiamas žmogus, kuris yrėsi per gyvenimą kaudamasis su kliūtimis. Jokių mačo bruožų - tačiau tiek jėgos!

B. Zingermanas Chapliną palygino su Hamingway'jumi, kuris, nors ir turėjo raumeningą kūną ir viską, kas priklauso mačo, gyvenimą baigė savižudybe. Kas gali būti kontrastingiau už Chaplino ir Hamingway'jaus išorę? Kas galėtų įtarti, žvelgdamas į juos, kokia gyvenimo jėga slypi trapiame kloune liūdnomis akimis ir didele galva, ir koks pažeidžiamas rašytojas, savo išvaizda primenantis medžiotoją ir boksininką?..

Paradoksalu, tačiau amerikiečių popkultūroje, kuri turėjo savo natūralius fizinius didybės kriterijus, gimė mitas apie Chapliną... kaip apie "sekso gigantą", kuris gyrėsi savo 30 centimetrų "ginklu", vadindamas jį aštuntuoju pasaulio stebuklu, ir buvo nelyg satyras, degantis aistra nepilnametėms...

Pradžia

Jis įveikė visas kliūtis, įskaitant genus.

Charleso tėvas buvo girtuoklis ir mirė 37-erių nuo kepenų cirozės. Motina pardavinėjo savo kūną, sirgo psichoze ir neišeidavo iš pamišėlių namų.

Aš nežinojau, kas yra krizė, nes ji mūsų gyvenime niekada nesibaigdavo. Būdamas vaikas, aš atsikratydavau visų problemų jas tiesiog pamiršdamas. Charles Spencer Chaplin

Taigi 1889 metų balandžio 16 dieną vieno Londono miuzikholo aktorių Charleso ir Hannos namuose atsirado dar vienas berniukas, tačiau šis faktas didelių emocijų tėvams nesukėlė. Vaiko tėvui, girtuokliui ir ekscentrikui, prasidėjo, kaip pasakytume šiandien, "daugiadienės", o jo antroji pusė jau turėjo tris sūnus (nuo pirmojo vyro), iš kurių tik vienas, Sydney, gyveno su ja.

Chaplino motina Hannah Hill, kilusi iš pusiau žydų, pusiau airių šeimos, 16 metų išėjo iš namų ir įsitaisė miuzikhole. Ištekėjusi už Chaplino vyresniojo, ji dainuodavo su juo komiškuose duetuose.

Ant Hannah pečių gulė pareiga rūpintis vaikais, pinigų nuolat trūko, ir ji nesugalvojo nieko geresnio, kaip pardavinėti savo kūną. Paskutinis apie tai, kaip visuomet, sužinojo vyras. Jis dar labiau ėmė gerti, ir galiausiai jiedu išsiskyrė.

Ch. Chaplinas savo biografijoje rašo, kad po skyrybų motina neėmė iš tėvo pinigų vaikams išlaikyti: "Ji buvo "žvaigždė", uždirbdavusi 25 svarus per savaitę, ir pati išlaikė save ir vaikus." Tačiau netrukus motinai ėmė dingti balsas.

Motinos balsas

Būtent dėl nutrūkusio motinos balso penkiametis Chaplinas pirmąkart pasirodė scenoje. Kad užpildytų pauzę, miuzikholo direktorius atvedė jį iš užkulisių padainuoti dainelės.

"Nespėjau sudainuoti nė pusės dainos, kaip į sceną lietumi pasipylė monetos. Aš nutilau ir pasakiau, kad pirmiau susirinksiu pinigus ir tik po to pratęsiu. Mano replika sukėlė juoką. Direktorius išėjo į sceną su nosinaite ir padėjo man surinkti monetas. Išsigandau, kad jis pasiims jas sau. Mano išgąstį pastebėję žiūrovai ėmė dar labiau juoktis... Jie juokėsi, plojo ir vėl metė man pinigus. O kai motina išėjo į sceną manęs išsivesti, jie pasitiko ją audringais aplodismentais. Toks buvo pirmasis mano ir paskutinis motinos pasirodymas."

Balsas Hannai Chaplin taip ir nesugrįžo. Nuskurdusi ji buvo priversta su berniukais apsigyventi vargšų prieglaudoje, kurios gyventojai turėjo patys save išlaikyti dirbdami. Taigi Charlesas pradėjo dirbti būdamas septynerių. Vėliau abu Hannah vaikus - Charlesą ir Sydney - išvežė į internatinę mokyklą našlaičiams bei neturtingiems vaikams, ir mamą jie pamatė tik po dvejų metų. Dėl prastos mitybos ir sifilio infekcijos jai prasidėjo psichozė, kuri vėliau kartojosi visą gyvenimą. Vaikai kuriam laikui buvo išsiųsti pas tėvą, kurį mažai pažinojo.

"Negalėjome padaryti visiškai nieko - tik susitaikyti su tokiu motinos likimu", - vėliau rašė Chaplinas. Ji buvo reikalinga priežiūros iki pat savo mirties.

Antras šansas

Protarpiais lankydamas vargšams skirtą mokyklą, Charlesas dirbo laikraščių išnešiotoju, pasiuntinuku pieno parduotuvėlėje, tarnu daktaro namuose, stiklo pūtėju, krovė popierių į spausdinimo mašiną... Keturiolikmetis gavo pastovų darbą teatre ir vaidmenį pjesėje "Šerlokas Holmsas", vaidino varjetė, iš teatro dirigento mokėsi griežti smuiku. Septyniolikmetį jį priėmė į Fredo Karno pantomimos trupę, kuri statė spektaklius daugeliui miuzikholų. Netrukus tapo vienu iš pagrindinių aktorių.

Tačiau autobiografijoje Chaplinas nuslėpė tą vaidmenį, kurį Karno teatras suvaidino jo gyvenime. Jis apskritai stengėsi neatkreipti istorikų dėmesio į tuos, kurie daug prisidėjo prie jo personažo kūrimo. Pasak Karno, Chaplino eisena nebuvo jo išradimas. Ją sugalvojo aktorius Walteris Grovesas. "Ir aš kartą priverčiau kitą mano trupės narį - Fredą Kitcheną - pasinaudoti šia eisena, kai jam reikėjo vaidinti valkatą Perkinsą. Chaplinas, vėliau gavęs šį vaidmenį, žinoma, turėjo apsiauti tais pačiais batais ir perimti tą pačią eiseną."

1913 metais trupė išvyko gastrolių į JAV ir Chapliną ten pastebėjo kino prodiuseris, režisierius Mackas Sennettas. Jis pakvietė aktorių dirbti į savo studiją "Keystone" su kontraktu 150-iai dolerių per savaitę. 1914 m. jis debiutavo komiškoje kino juostoje, tačiau nesėkmingai, ir Sennettas netgi ėmė gailėtis priėmęs Chapliną. Tačiau jam buvo duotas antras šansas.

Brangiausias kino istorijoje

1915-ieji buvo derlingiausi: kino filmus su Chaplinu kepė kaip bandeles. Būtent tada pasirodė mums įprastas personažas, kuris taip patiko publikai.

Tais pačiais metais studijoje "Essanay Film" Chaplinas jau gauna 1 250 svarų per savaitę plius 10 tūkst. už kontraktą.

1916-1917 m. studija "Mutual Film" jam moka 10 tūkst. per savaitę plius 150 tūkst. už kontraktą.

1917 m. Chaplinas su studija "First National Pictures" sudaro kontraktą 1 mln. dolerių ir tampa tuo metu pačiu brangiausiu aktoriumi istorijoje. 1919 m. įkuria savo studiją "United Artists", kurioje dirba iki pat išvykimo iš Amerikos 1950 m.

1921 metais Chaplinas lankėsi Europoje. Londone ir Paryžiuje jį pasitiko minios žmonių. Per pirmąsias tris dienas Londone Chaplinas gavo 73 tūkst. laiškų.

Charleso motina, gyvenusi iki 1928 m., spėjo pasidžiaugti sūnaus šlove.

4 žmonos ir kitos moterys

Chaplinas buvo vedęs keturis kartus, tačiau mylimųjų turėjo kur kas daugiau.

Pirmoji už jo ištekėjo Mildred Harris: aktoriui tuomet buvo 29 m., jai - šešiolika. Po keleto bendrų naktų mergina pareiškė esanti nėščia ir pagrasino teismu, jei aktorius jos nevesiąs. Po vedybų nėštumas pasirodė esąs melagingas, tačiau vis dėlto po metų Mildred pagimdė sūnų. Deja, mažylis išgyveno vos tris dienas. Po šios nelaimės santuoka ėmė irti.

Montuojant filmą "Mažylis" prasidėjo skyrybų procedūra. Harris advokatai bandė filmą areštuoti, todėl Chaplinas išvežė apie 140 tūkst. metrų juostos (daugiau nei 2000 dublių) į kitą valstiją ir filmas buvo montuojamas viešbutyje.

Skyrybas lydėjo abipusiai kaltinimai. "Mildred buvo ne pikta, ji buvo beviltiškai zoologiška. Aš niekada negalėjau pasiekti jos širdies - prikimštos kažkokių rožinių skudurų ir visokių nesąmonių", - vėliau rašė Chaplinas.

Antrajai Chaplino žmonai Lillitai MacMurray, arba Litai Grey, taip pat buvo 16-a. Jiedu kartu išgyveno 4 metus, susilaukė 2 vaikų. Pasak Chaplino biografo Joyce Miltono, jų santykiai tapo Nabokovo romano "Lolita" pagrindu.

Suartėjimą su Paulette Goddard, jaunesne 21 metais, Chaplinas prilygino Robinzono ir Penktadienio susitikimui: "Abu buvome vieniši." Paulette gyveno Chaplino namuose, filmavosi pagrindiniuose vaidmenyse, tačiau vienatvės sąjunga taip pat žlugo. Nutrūkus santykiams, paaiškėjo, kad jiedu slapta buvo susituokę. Gyvenimo pabaigoje Paulette, kaip ir Chaplinas, persikraustė į Šveicariją. Jos vyru tapo Erichas Maria Remarque.

Ketvirtoji žmona, jaunesnė 36 metais, Oona O'Neill, buvo Eugene O'Neillo (amerikiečių dramaturgas, Nobelio literatūros premijos laureatas. - Red. past.) dukra. Chaplinas vėliau rašė, jog žinia, kad jai septyniolika, jį šokiravusi. Šiaip ar taip, jiedu susituokė praėjus porai savaičių nuo pažinties. Beje, sutuoktuvių ceremonija vyko tuo pat metu, kaip ir teismo procesas dėl Chaplino tėvystės pripažinimo Joan Berry vaikui. Oonai ištekėjus už Chaplino, jos tėvas su ja nebebendravo.

Ketvirtoji santuoka buvo vaisingiausia: gimė trys sūnūs ir penkios dukros. Paskutinį vaiką Oona pagimdė, kai sutuoktiniui jau buvo 72-eji.

Charlesas ir Oona sulaukė sidabrinių sukaktuvių.

Chaplino dukra aktorė Geraldine su savo dukra Oona Chaplin. Scanpix nuotr.

Vaikas ir kaukė

Charlie buvo vienišas didelis vaikas, kuriam nuo mažų dienų trūko motiniškos meilės. Į komizmą palaipsniui įsiliejus lyrikai ir tragizmui, Chaplinui tapus filosofu, jo vaidyba tapo virtuoziška.

Charlie paradoksaliai sujungė visus gyvo žmogaus ir kaukės bruožus: jis - elgeta, tačiau su aristokrato pretenzijomis, arogantiškas - ir kartu pilnas nevisavertiškumo kompleksų, juokingas - ir graudinantis.

Tarp jo kaukės ir psichologinio charakterio nebuvo priešpriešos.

Pasak biografų, Chaplinas nubloškė nuo pjedestalo 20 amžiaus mitą - Nyčės antžmogį, paskui save vedantį tautas ir turintį neįprastų gebėjimų (paskutinis ryškus šio mito nuvainikavimas - Patriko Suskindo romanas "Kvepalai - žudiko istorija"). Jo herojus visada vienišas ir demonstratyviai netrokštantis valdžios. Jis grumiasi ir nugali ne tam, kad valdytų, o kad išsilaisvintų. Tai individualios laisvės vertybių filosofija.

Mažas, juokingas, silpnas nevykėlis paneigė Zaratustrą, Marksą, Hitlerį ir visas epidemines ideologijas, kurios išaukštino minią ir sutrypė asmenybę. Charlie - tiesiog žmogus, kuris nori gyventi. Nėra nieko, kas būtų už tai svarbiau.

"Mano tėvas buvo įsitikinęs, kad pasaulyje nėra nieko svarbesnio už jį, bet kartu jis manė, kad yra vienintelis, kuris tuo tiki. Jis visuomet abejojo tuo, ką darė, ir tikriausiai todėl niekada nežiūrėjo savo filmų." Geraldine Chaplin

Pabaiga

1952 metais Chaplinas apsigyveno Šveicarijoje turtingas bei garsus. Jis rašė muziką savo nebyliems filmams, įgarsino "Aukso karštligę", 1964 m. išleido memuarus. Paskutinį filmą "Grafienė iš Honkongo" sukūrė pagal savo scenarijų 1967 m. Pagrindinius vaidmenis jame atliko Sofi Loren ir Marlonas Brando.

1975 m. karalienė Elžbieta II komiką įšventino į riterius. Mirė seras Charlesas Chaplinas 1977 metais per Kalėdas.

Dėl ko labiausiai gailėjosi didysis komikas? Tikriausiai to, kad nelyliojo kino epocha nugarmėjo į užmarštį. Nes...

... vis dėlto gaila nebyliojo kino. Koks malonumas buvo matyti, kaip moteris išsižioja, o balso negirdėti. Charles CHAPLIN

Įdomūs faktai

Chaplinas turėjo 11 oficialių vaikų. Sakoma, kad antra tiek buvo nepripažintų.

Kai kurie iš Chaplino vaikų bandė aktorystę, bet tik viena dukra Geraldina pagarsėjo kaip aktorė.

Iš savo filmų komikas uždirbo apie 10,5 milijono dolerių.

Jis buvo kairiarankis.

Mėgstamiausia jo sporto rūšis buvo boksas.

Šaltinis: charliechaplin.com, ctv.by, c-cafe.ru, biography.com, wikipedia.com

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder