Bjergolfūras Toras Bjergolfsonas, 39 metų,
2,2 mlrd., įvairi veikla,
Londonas
Islandų milijardierius turi dideles žydras akis, nuginkluojančią šypseną ir įspūdingą vikingo figūrą. Savo turtą pradėjo kaupti panoręs grąžinti šeimai gerą vardą po to, kai jo tėvas 1986 metais pateko į skandalą ir jo laivybos kompanija bankrutavo. Bjergolfsono sėkmė, labiausiai susijusi su investicijomis į seniausią ir antrą pagal dydį banką Islandijoje "Landsbanki", neišvengiamai gimdo juokelius apie "vikingų įsiveržimą" ir, žinoma, tik dar labiau padidina jo seksualinį patrauklumą.
Jautriausias
Haroldas Tajus Vorneris, 62 metų,
4,4 mlrd. dol., "Beanie Babies"
Čikaga, Ilinojus
Praėjus daugiau nei šešeriems "Beanie Babies" bumo metams, jų kūrėjo Haroldo Vornerio sėkmės istorija vis dar regisi neįtikima. Mažų mielų žaisliukų, kimštų grūdais, gamyba, pradėta 1993 metais, tapo fenomenu. Nepaisant sėkmės, Vorneris, buvęs vidutinių gabumų aktorius ir žaislų pardavėjas, neatidavė savo mažylių į didžiuosius prekybos centrus. Apribojęs kai kurių "Beanie Babies" gamybą, jis sustiprino įspūdį, kad tai kolekcinė prekė. Milijonai žmonių juo patikėjo.
Vorneris skyrė 6 milijonus dolerių Andrė Agasi fondui - vaikų, turinčių raidos sutrikimų, labui, ir neseniai nusiuntė Irako vaikams vieno milijono dolerių vertės humanitarinę siuntą.
Šykščiausias
Ingvaras Kampradas, 80 metų,
28 mlrd. dol., "Ikea",
Lozana, Šveicarija
Gali būti, kad dėl to kalta jo kilmė - Kampradas gimė ir užaugo švedų kaime. O gal tai verslininko gysla, užčiuopta vaikystėje, kai jis didmenomis pirko degtukų dėžutes ir paskui pelningai pardavinėdavo po vieną. Kad ir kokia būtų Kamprado legendinio šykštumo priežastis, jis ramiai sau gyvena su žmona Lozanoje, važinėja 12 metų senumo automobiliu "Volvo" ir reguliariai naudojasi pensininko kortele. Milijardierius nemėgsta kostiumų, skraido ekonomine klase ir 90 tūkstančių "Ikea" darbuotojų ragina rašyti abiejose popieriaus lapų pusėse.
Matyt, tai sugrįžta šimteriopai: minimalistinių Kamprado baldų pardavimas duoda daugiau nei 15 milijardų dolerių pelno kasmet. "Ikea", stambiausia pasaulyje baldų parduotuvė, turi daugiau nei 200 prekybos taškų 33 šalyse.
Mitriausias
Kenetas Grifinas, 37 metų,
1,5 mlrd. dol., investicijų fondai,
Čikaga, Ilinojus
Retas studentas užsidirba dideles pajamas, o štai Grifinas - išimtis. 1986 metais, mokydamasis pirmajame kurse Harvarde, jis ėmė kaupti savo investicinį porfelį - atrodo, tada, kai jį pagavo įkvėpimas perskaičius straipsnį apie "parduotuves ant sofos" žurnale "Forbes".
Tarp paskaitų užsiimdamas derybomis, Grifinas vadovavo dviem ribotos atsakomybės bendrovėms ir jau būdamas paskutiniame universiteto kurse užsidirbo milijoną. Pasiėmęs ekonomikos bakalauro diplomą, jis dar pasiėmė ir 1 milijono dolerių fondą, remiamą Franko Mejerio. Dėl to diplomanto laimėjimai tapo dar įspūdingesni.
Šiandien Grifinas yra draudimo fondo "Citaled Investment Group" įkūrėjas, prezidentas ir vadovas. Fondą jis įkūrė būdamas 22 metų, 1990 m.
Labiausiai užsisklendęs
Klaivas Kalderis, 59 metų,
2,4 mlrd. dol., "Zomba Recordings",
Kaimanų salos
Turtingiausiems pasaulio žmonėms dažnai tenka slėptis nuo paparacų. Kai kurie iš jų, kaip antai Donaldas Trampas arba Ričardas Brensonas, mėgaujasi prožektorių šviesomis. Kiti, pavyzdžiui, Klaivas Kalderis, akylai saugo savo privatų gyvenimą ir išsikrausto į mažai apgyventas Karibų salas bei apriboja savo kontaktus su žiniasklaida iki minimumo.
Buvęs muzikos industrijos magnatas ne visada laikėsi šešėlyje. Jis susikrovė turtą, kai jo kompanija "Zomba Recordings" atstovavo Britnei Spyrs, "N Sync" ir "Backstreet Boys" vienu metu. Kalderis pardavė savo garso įrašų studiją 2002 metais už 2,7 mlrd. dol. ir su džiaugsmu išvyko į Kaimanų salas.
"Amerikoniškiausias"
Erivanas Haubas, 73 metų,
4,9 mlrd. dol., prekyba,
Mulgeimas, Vokietija
Neseniai palikęs kompaniją "Tengelmann", Erivanas Haubas, didžiausias Vokietijos produktų pardavėjas, įrodė savo meilę viskam, kas amerikietiška. Jam priklauso slidinėjimo kurortas Kaskadų kalnuose, didelė teritorija Vašingtono valstijoje ir ranča Vajominge.
Be to, jis suteikė reikšmingą finansinę pagalbą Šventojo Juozapo universitetui Filadelfijoje ir už tai gavo garbės daktaro laipsnį.
Daugiausiai angliavandenių
Donas Ričardas Džekas Simplotas, 97 metų,
2,6 mlrd. dol., bulvės,
Aidachas
Metęs mokyklą, keturiolikmetis Džekas Simplotas išėjo iš namų. Jis įsidarbino bulvių ūkyje Aidache. Vėliau atidarė nuosavą daržovių perdirbimo įmonę, kuri Antrojo pasaulinio karo metais tapo didžiausia bulvių tiekėja šalyje. 1960 metais Džekas Simplotas buvo pagrindinis keptų bulvių tiekėjas restoranui "McDonald's".
Simplotas vengia politikos, religijų, alkoholio ir... sprendžiant iš jo ilgaamžiškumo - o jis, būdamas 97-erių, trykšta sveikata - keptų bulvių.
Labiausiai politikuojantis
Džordžas Sorošas, 76 metų,
7,2 mlrd. dol., investicijų fondai,
Niujorkas
Džordžas Sorošas gimė eilinių vengrų šeimoje, o 1947 metais atvyko į Angliją mokytis Londono ekonomikos mokykloje. Iš ten išvyko į Niujorką ir užsidirbo didelius pinigus iš investicinių fondų. Susikrovęs milijonus, jis metėsi į ideologiją: keletą dešimtmečių skleidė savo idėjas Rytų Europoje, o neseniai ėmė reikštis kaip "antibušininkas" JAV.
Vakarėlių liūtas
Rustamas Tarikovas, 44 metų,
1,9 mlrd. dol., bankininkystė ir degtinė,
Maskva
"Aš paprasčiausiai myliu žmones ir mėgstu, kai jų daug", - tarė Rustamas Tarikovas prieš degtinės "Imperija" pristatymo pokylį JAV.
Kompanijos "Russkij standart" prezidentas R. Tarikovas - pirmasis liukso klasės vodkos Rusijoje gamintojas. Jis surengė degtinės "Imperial" pristatymą Laisvės statulos papėdėje ir tūkstančius kviestinių svečių vaišino didžiojo eršketo ikrais, pyragėliais, putpelių kiaušiniais, keptais eršketais ir paršeliais. Puota vyko styginių orkestrui griežiant Čaikovskį bei Rachmaninovą.
Rusas viengungis, nusipirkęs "Maybach" ir "Mercedes McLaren", garsėja pleibojaus nuotykiais ir bankininko nuovoka.
Įspūdingiausia permaina
Džoana Rouling, 40 metų,
1 mlrd. dol., "Haris Poteris",
Edinburgas, Škotija
Haris Poteris gimė traukinyje, vykstančiame iš Mančesterio į Londoną. Bedarbė Džoana, neradusi šratinuko ir nedrįsusi jo paprašyti iš pakeleivių, visą kelią detales suko savo galvoje. Vėliau ji pradėjo rašyti savo pirmąjį romaną rankine rašomąja mašinėle, nusipirkta iš naudotų daiktų parduotuvės. Tuo metu ji gyveno iš vienišos motinos pašalpos.
Po metų su agento Kristoferio Litlio pagalba ji pardavė rankraštį "Bloomsbury". Po knygos "Haris Poteris ir išminties akmuo" 1997 metais publikacijos pasipylė bestselerių serija apie Poterį.
Rouling tapo pirmuoju žmogumi, kuriam pavyko uždirbti milijardą parašius knygą. Poteriomanija pasiekė groteskiškų mastų - jos garbei buvo pavadintas asteroidas (Rouling) ir dinozauro skeletas (Dracorex hogwartsia).
Ambicingiausi
Sergejus Brinas, Laris Peidžas, po 33 metus,
12,9 mlrd. dol., "Google",
San Franciskas, Kalifornija
1996 metais Stenfordo universitete prasidėjusi kaip disertacinis Peidžo ir Brino projektas, populiariausia pasaulyje paieškos sistema šiandien virto interneto kultu. Dabar "guglinti" galima viską iš eilės. Tačiau kompanija tuo neapsiribojo. Tarp jos naujausių projektų - "Google Earth", "Google News", "Google Images", "Froogle", "Google Mobile" ir pašto serveris "Gmail", o "Google" laboratorijose nepaliaujamai dirbama su naujais projektais. Neseniai buvo pasirašytas reklamos susitarimas tarp "Google" ir "eBay".
O šių metų pradžioje "gugliui" atėjus į Kiniją, Brino ir Peidžo ambicijos dar labiau įkaito.
Protingiausias
Džeimsas Saimonsas, 68 metų,
2,6 mlrd. dol., investicijų fondai,
Rytų Setoketas, Niujorko valstija
Džeimsas Saimonsas, įgijęs mokslų daktaro laipsnį Berklyje, savo karjerą pradėjo kaip matematikos dėstytojas Harvarde ir Masačūsetso technologijos institute. Jis taip pat buvo Prinstono gynybinių tyrimų instituto dešifruotojas. 1978 metais, iš neturėjimo ką veikti užsiėmęs valiutų prekyba, tuo pat metu dėstydamas Valstybiniame universitete Niujorke, jis įkūrė savo pirmąjį investicijų fondą. Dabar jo kompanija "Renaissance Technologies", kurioje dirba apie 60 mokslininkų, statistinio modeliavimo būdu kuriančių investicijų strategijas, yra viena sėkmingiausių firmų pasaulyje. Maža to, 1974 metais Saimonsas pasireiškė kaip Černo-Saimonso teorijos bendraautoris.
Pagal užsienio spaudą
Rašyti komentarą