Uždaroma Juodkrantės L.Rėzos jūrų kadetų mokykla

Uždaroma Juodkrantės L.Rėzos jūrų kadetų mokykla

Ko­ne de­šimt­me­tį gar­siai pūs­tas Juo­dkran­tės jū­rų ka­de­tų mo­kyk­los bur­bu­las su­bliūš­ko - nuo šių moks­lo me­tų pra­džios to­kios įstai­gos ne­be­liks.

Juo­dkran­tės Liud­vi­ko Rė­zos jū­rų ka­de­tų mo­kyk­lą nu­spręs­ta pri­jung­ti prie Ni­dos vi­du­ri­nės mo­kyk­los, tad po šios reor­ga­ni­za­ci­jos bu­vu­sio­je ka­de­tų kal­vė­je mo­ky­sis tik 1-4 kla­sių mo­ki­nu­kai.

Pa­grin­di­nė ka­de­tų mo­kyk­los fias­ko prie­žas­tis ta, kad nei vals­ty­bė, nei Ne­rin­gos me­ri­ja, nei pa­ti ug­dy­mo įstai­ga nuo 2006 me­tų taip ir ne­su­ge­bė­jo pa­sis­ta­ty­ti moks­lei­vių bend­ra­bu­čio.

Ne­pai­sant ne­sėk­mės va­ka­ri­nia­me Kur­šių ma­rių kran­te, jau kal­ba­ma apie nau­jos jū­rų ka­de­tų mo­kyk­los stei­gi­mą ry­ti­nia­me - Rus­nė­je.

Li­ko 12 kadetų

2006-ai­siais įsteig­ta Juo­dkran­tės L. Rė­zos jū­rų ka­de­tų mo­kyk­la vi­so­je Lie­tu­vo­je bu­vo tar­si sen­sa­ci­ja. Anuo­met kal­bė­ta apie pa­ga­liau įsteig­tą san­ty­ki­nai su­ka­rin­tą mo­kyk­lą kaip apie il­gai lauk­tą nau­jo­vę švie­ti­mo pa­dan­gė­je.

Iš vi­sos Lie­tu­vos bu­vo kvie­čia­mi moks­lei­viai lan­ky­ti ka­de­tų mo­kyk­lą. Be įpras­tų pa­mo­kų, jų lau­kė spe­cia­li prog­ra­ma, su­si­ju­si su ma­ri­nis­ti­ka, jū­rei­vys­te, ry­tais bū­da­vo iš­kil­min­ga ri­kiuo­tė.

Ku­riant ka­de­tų mo­kyk­lą ypač daug pri­si­dė­jo tuo­me­tis Lie­tu­vos ka­ri­nių jū­rų pa­jė­gų ka­pe­lio­nas Ro­mual­das Ra­ma­šaus­kas. Moks­lei­viai ka­de­tų mo­kyk­lo­je mo­kė­si nuo 5 iki 10 kla­sės. Pir­mai­siais me­tais jų bu­vo 20, 2007-ai­siais - jau 50.

Vė­liau moks­lei­vių vis ma­žė­jo, o per­nai ka­de­tai mo­kė­si ne­be iki 10, o tik iki 8 kla­sės. Šie­met jū­rų ka­de­tų bu­vo vos 12 (pa­čio­je mo­kyk­lo­je - tik 26 vai­kai). Tad nuo 2006-ųjų jū­rų ka­de­tų mo­kyk­lą bai­gė 4 lai­dos.

„Bū­tu­me ne­sup­ras­ti, jei ir to­liau iš­lai­ky­tu­me mo­kyk­lą, ku­rio­je vai­kų ko­ne ma­žiau nei per­so­na­lo. Nu­spręs­ta Juo­dkran­tės mo­kyk­lą pri­jung­ti prie Ni­dos, per­for­muo­ti ją į Ne­rin­gos vi­du­ri­nę mo­kyk­lą su sky­riu­mi Juo­dkran­tė­je. Da­bar jo­je bus tik iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pa­da­li­nys ir 1-4 kla­sės“, - LŽ sa­kė Ne­rin­gos vi­ce­me­ras Vi­gan­tas Gied­rai­tis.

Anot jo, aukš­tes­nių kla­sių Juo­dkran­tės vai­kai ga­lės mo­ky­tis ar­ba Klai­pė­do­je (kai ku­rie jų tai jau da­ro), ar­ba Ni­do­je, iki ku­rios bus ve­ža­mi spe­cia­liu au­to­bu­siu­ku.

„Ni­do­je vai­kams ir spor­ti­nė ba­zė ge­res­nė nei Juo­dkran­tė­je. Ži­no­ma, gai­la, kad ne­be­bus ka­de­tų mo­kyk­los, ta­čiau tra­ge­di­jos iš to ne­da­ro­me. Jei to­liau iš­lai­ky­tu­me tą mo­kyk­lą, bū­tu­me ar­šiai kri­ti­kuo­ja­mi dėl ne­ūkiš­ku­mo. Da­lis mo­ky­to­jų bus at­leis­ti, ta­čiau dau­gu­ma jų ir taip jau yra įsi­dar­bi­nę ar­ba Ni­do­je, ar­ba Klai­pė­do­je, o Juo­dkran­tė­je dir­bo tik po ke­le­tą va­lan­dų. Mo­ki­nių šia­me ku­ror­te tiek ma­žai, kad net kla­sės su­jung­tos“, - tei­gė V. Gied­rai­tis.

Ne­pas­ta­tė bendrabučio

Juo­dkran­tė ka­de­tų mo­kyk­lai bu­vo pa­si­rink­ta ne­at­si­tik­ti­nai: kai­me­lis yra prie ma­rių, jū­ros, at­okus, at­siž­velg­ta į vai­kų sau­gu­mą. Ta­čiau prieš stei­giant to­kią spe­cia­li­zuo­tą mo­kyk­lą ne­pa­si­rū­pin­ta ele­men­ta­riu da­ly­ku - nuo­la­ti­niu vai­kų ap­gy­ven­di­ni­mu.

Mat dau­gu­ma ne vie­ti­nių ka­de­tų gy­ven­da­vo ar­ba pas gi­mi­nai­čius Kur­šių ne­ri­jo­je, ar­ba va­ži­nė­da­vo iš Ni­dos, Klai­pė­dos, ki­tų vie­tų. To­kia si­tua­ci­ja nė iš to­lo ne­pri­mi­nė ti­kros ka­de­tų mo­kyk­los, ku­rio­je vai­kai ir mo­ko­si, ir gy­ve­na.

Anot Juo­dkran­tės L. Rė­zos jū­rų ka­de­tų mo­kyk­los di­rek­to­rės Aud­ro­nės Ele­nos Gri­ga­lio­nie­nės, nuo­la­ti­nis mo­ki­nių va­ži­nė­ji­mas, bend­ra­bu­čio ne­tu­rė­ji­mas ir lė­mė mo­kyk­los žlu­gi­mą.

„Da­lis vai­kų, so­cia­liai rem­ti­nų, gy­ven­da­vo bu­vu­siuo­se vai­kų glo­bos na­muo­se „Auš­ros žvaigž­dė“, ku­rie bu­vo įsi­kū­rę Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos ba­zė­je prie jū­ros. Ta­čiau ir tie na­mai bu­vo per­kel­ti į Klai­pė­dą, ne­be­li­ko ap­gy­ven­di­ni­mo vie­tos ir ten. To­dėl vai­kams nuo­lat va­ži­nė­ti į Juo­dkran­tę, aš­tun­tą va­lan­dą ry­to pri­va­lo­mai da­ly­vau­ti ri­kiuo­tė­je ir tą pa­čią die­ną grįž­ti na­mo bu­vo la­bai ne­pa­to­gu. Ir pe­da­go­gams bū­da­vo su­nku pla­nuo­ti ne­for­ma­lų­jį ug­dy­mą, ku­ris su­si­jęs su ka­de­tų veik­la, kai vai­kas va­ka­re tu­ri bū­ti jau ki­to­je vie­to­je“, - LŽ sa­kė ji.

Esą tiek Ne­rin­gos me­ri­ja, tiek ka­de­tų mo­kyk­la dė­jo vi­sas pa­stan­gas, kad Juo­dkran­tė­je bū­tų pa­sta­ty­tas vai­kų bend­ra­bu­tis, ta­čiau tų pa­stan­gų ne­už­te­ko.

„Bu­vo­me net pa­sie­kę, kad mums skir­tų skly­pą Juo­dkran­tė­je prie Gin­ta­ro įlan­kos. Ra­šė­me raš­tus Vy­riau­sy­bei, Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jai. Ta­čiau ga­vus skly­pą, su­tvar­kius te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo do­ku­men­tus, taip ir ne­pa­vy­ko pri­trauk­ti in­ves­tuo­to­jų, ku­rie pa­sta­ty­tų bend­ra­bu­tį. Vals­ty­bė sa­vo lė­šo­mis to ne­da­rė. La­bai gai­la, bet ka­de­tų mo­kyk­la jau grimz­ta į pra­ei­tį“, - kal­bė­jo A. E. Gri­ga­lio­nie­nė.

Ji pa­brė­žė, kad Juo­dkran­tė­je, kaip ir vi­so­je Ne­rin­go­je, tie­siog dras­tiš­kai ma­žė­ja ir pa­čių be­si­mo­kan­čių­jų skai­čius.

„Ni­do­je prieš de­šimt­me­tį mo­kė­si 300 vai­kų, da­bar - vos 150. Juo­dkran­tė­je mo­kė­si 100 vai­kų, šie­met - vos 27. Ma­žė­ja gims­ta­mu­mas. Be to, žmo­nės Kur­šių ne­ri­jo­je tik įsi­gy­ja ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to, dek­la­ruo­ja čia gy­ve­na­mą­ją vie­tą, ta­čiau rea­liai ne­gy­ve­na, o tik pra­lei­džia va­sa­ras“, - niuan­sus at­sklei­dė di­rek­to­rė.

Žvilgs­niai - į Rusnę

Ka­de­tų mo­kyk­la bu­vo įsteig­ta, kai kraš­to ap­sau­gos mi­nis­tro par­ei­gas ėjo Ge­di­mi­nas Kir­ki­las. Jis LŽ va­kar pri­si­pa­ži­no ap­gai­les­tau­jan­tis dėl mo­kyk­los pa­nai­ki­ni­mo.

„Už­da­ry­ti vi­sa­da leng­viau, nei tęs­ti veik­lą ir ban­dy­ti iš­sau­go­ti įstai­gą. Ma­nau, kad bu­vo ga­li­ma ne­sku­bė­ti ir ieš­ko­ti ga­li­my­bių tęs­ti tą mi­si­ją. Jū­rų ka­de­tų mo­kyk­los idė­ja bu­vo la­bai gra­ži, nes ji su­si­ju­si su jū­ri­nių tra­di­ci­jų puo­se­lė­ji­mu, vai­kų auk­lė­ji­mu ta dva­sia. Jei to­kią su­ka­rin­tą ma­ri­nis­ti­nės pa­krai­pos mo­kyk­lą bai­gę žmo­nės ir ne­taps jū­ri­nin­kais, jie bent ži­nos jū­ros te­ma dau­giau nei ki­ti“, - tei­gė po­li­ti­kas.

Jis ti­ki­no, kad prieš stei­giant ka­de­tų mo­kyk­lą bu­vo ne­ma­žas įdir­bis ana­li­zuo­jant pa­na­šių įstai­gų veik­los spe­ci­fi­ką NA­TO vals­ty­bė­se ir pa­si­rink­tas Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos mo­de­lis. „Ma­tyt, trū­ko ir lė­šų, ir ne­bu­vo en­tu­zias­tų tai mo­kyk­lai iš­lai­ky­ti, gal ir me­ri­ja ne­ro­dė di­de­lio no­ro“, - svars­tė G. Kir­ki­las.

Da­bar­ti­nio kraš­to ap­sau­gos mi­nis­tro Juo­zo Ole­ko pa­ta­rė­jas vie­šie­siems ry­šams Vai­do­tas Lin­kus LŽ in­for­ma­vo, kad ne­pai­sant Juo­dkran­tės ka­de­tų mo­kyk­los ne­sėk­mės jau svars­to­mos ga­li­my­bės steig­ti nau­ją Rus­nė­je.

„Ta­čiau tai - ne mū­sų, o Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos pre­ro­ga­ty­va. Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja re­mia ka­de­tų idė­ją, ga­li pa­dė­ti me­to­di­ko­mis, or­ga­ni­za­ci­niais klau­si­mais, ren­giant vai­kų va­sa­ros sto­vyk­las, ta­čiau ne fi­nan­siš­kai. Jau bu­vo or­ga­ni­zuo­tos iš­vy­kos į Rus­nės sa­lą, ap­žiū­rė­tos ga­li­my­bės ka­de­tų mo­kyk­lą steig­ti jo­je, įver­tin­ta ir moks­lei­vių ap­gy­ven­di­ni­mo prob­le­ma. Ta­čiau ten ir vėl rei­kia ne vie­nos res­truk­tū­ri­za­ci­jos, pa­tal­pų per­da­vi­mo sie­kiant, kad vai­kai tu­rė­tų kur gy­ven­ti ir ne­pa­si­kar­to­tų Juo­dkran­tės va­rian­tas“, - LŽ sa­kė jis.

Image removed.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder