Šis tyrimas tai akcijos "Aš nenusirašinėju“ dalis, kuri, anot akcijos vadovo KUSS viceprezidento, Roberto Butkevičiaus, studentams primins akademinės etikos laikymosi būtinybę, o dėstytojus paskatins skirti daugiau dėmesio studentų stebėjimui.
Gruodis pasirinktas ne atsitiktiniai – baigiantis semestrui ir artėjant egzaminų sesijai šis klausimas tampa itin svarbus, kadangi dažniausiai "iš kelio“ nukrypstama būtent sesijos metu.
Anot R. Butkevičiaus, prognozuojant tyrimo rezultatus tikėtasi, kad į klausimą "Ar jums yra tekę nusirašyti?“ daugiau nei pusė studentų atsakys teigiamai. Tačiau tyrimo rezultatai nustebino net didžiausius skeptikus – beveik 80% apklaustųjų pažymėjo, kad bent kartą per visą studijų laikotarpį yra nusirašę. Verta pažymėti, kad nusirašinėjimas nepriklauso nuo studento lyties – vyrų ir moterų nusirašinėjimo lygis statistiškai reikšmingai nesiskyrė.
Analizuojant nusirašinėjimo pasiskirstymą pagal kursą paaiškėjo, kad pirmakursiai nusirašinėja mažiau nei vyresnių kursų studentai. Mažesnį "fuksų“ polinkį nusirašyti studentų sąjungos viceprezidentas aiškino nepatyrimu ir baime būti pagautiems.
"Pirmakursiai dar nespėja susipažinti su "žaidimo“ taisyklėmis todėl stengiasi vengti neleistinų atsiskaitymo būdų. Dvylikos metų "patirtis“ mokykloje negelbėja, nes universitete viskas nauja – dėstytojai, atsiskaitymo būdai, todėl nežinodami gresiančių nuobaudų ir pasekmių pažeisti taisykles nesiryžta.“ – teigia KUSS viceprezidentas.
Tiriant nusirašinėjimo pasiskirstymą atskiruose fakultetuose išsiskyrė menų ir sveikatos mokslų fakultetų rodikliai. Nusirašinėjančiųjų procentas jose atitinkamai 53,3 ir 36,8 proc. Menų fakulteto rezultatą paaiškinti nėra sunku – didelė dalis atsiskaitymų vyksta "akis į akį“ su dėstytoju, todėl "šalutinės pagalbos“ tikimybė sumažėja iki nulio.
Tuo tarpu komentuodamas mažiausiai nusirašinėjančio - Sveikatos mokslų fakulteto rodiklius KUSS viceprezidentas kėlė dvi prielaidas: "Šiame fakultete dėstomų studijų programų absolventai ateityje rūpinsis visuomenės sveikata, gal net žmonių gyvybėmis. Todėl jausdami atsakomybę didesnė dalis studentų stengiasi įsisavinti teikiamas žinias. Kita priežastis – fakulteto studentai atlieka daug praktikos, kuri įpareigoja pasitempti ir pasirodyti iš geriausios pusės pasirodyti potencialiems ateities darbdaviams“.
Nusižengimus akademinės etikos principams studentai teisina per dideliu krūviu – šią priežastį įvardijo pusė apklaustųjų. Visgi, anot studentų sąjungos lyderių, šis argumentas neįtikina, - tai labiau panašu į bandymą suversti kaltę kitam, užuot pripažinus savo trūkumus.
Apibendrinant tyrimo rezultatus akivaizdžiai matyti, kad didelė dalis KU nuolatinių bakalauro studijų studentų nevengia nusirašinėjimo, o 15 proc. netgi pateisina.
KUSS viceprezidento teigimu, nusirašinėjimo mastą sumažintų alternatyvių atsiskaitymo formų įvedimas. Kaip pavyzdį pateikė egzaminą žodžiu, kurio metu studentas su dėstytoju bendrauja "akis į akį“ ir nebelieka galimybės sukčiauti. Tačiau pažymėjo, kad esant tokiai atsiskaitymo formai, atsiranda būtinybė egzaminą įrašinėti. Tai padėtų spręsti vertinimo objektyvumo ginčus.
Taip pat studentų sąjungos atstovas pažymėjo, kad problema yra ne tik studentai, tačiau ir dėstytojai, kurie kartais aplaidžiai reaguoja į nusirašinėjančiuosius. Tą liudija ir apklausos rezultatai – daugiau nei pusė respondentų pažymėjo, kad yra susidūrę su aplaidžiu dėstytojo požiūriu į nusirašinėjimą.
Šis tyrimas - tai viena iš KUSS inicijuoto projekto "Aš nenusirašinėju“ dalių. Projekto tikslas – pabrėžti skaidrių studijų naudą ir svarbą studentams, dėstytojams ir mokslininkams.
Rašyti komentarą