ŠMM: teismo sprendimas dėl lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino laikiusiųjų rezultatams jokios įtakos neturi
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimas, jog palengvintas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas tautinių mažumų mokyklų abiturientams prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam lygybės principui, 2013 m. brandos egzaminų sesijos rezultatams bei šios sesijos metu brandos egzaminus laikiusiųjų priėmimui studijuoti į aukštąsias mokyklas jokios įtakos neturi, teigia Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Teismo sprendimas įsigalioja nuo 2013 m. rugsėjo 1 d.
"Strateginis tikslas nesikeičia, kad visi Lietuvos mokiniai laikytų pagal vienodą programą rengiamą ir vertinamą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą," - trečiadienį ministerijos išplatintame pranešime cituojamas švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.
Pasak ministro, išanalizavus 2013 m. lietuvių kalbos ir literatūros egzamino lietuviškų ir mokyklų tautinių mažumų kalbomis abiturientų rezultatus, bus priimti sprendimai dėl 2014 m. egzaminų vertinimo normų šių mokyklų abiturientams.
Švietimo ir ministrui tinkamai nepagrindus skirtingų egzamino užduočių tautinių mažumų kalba ir lietuvių kalba besimokantiems mokiniams nustatymo, bylą nagrinėjusi LVAT išplėstinė teisėjų kolegija konstatavo, kad buvo pažeistas Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintas visų asmenų lygybės principas, primena ELTA.
LVAT pabrėžė, jog valstybinė kalba yra itin gintina ir saugotina vertybė, kurios vartojimas valstybės viešajame gyvenime kartu yra ir vienas iš valstybingumo garantų. Valstybės, viena vertus, turi pareigą sudaryti galimybes tautinių mažumų atstovams mokytis savo gimtosios kalbos, tačiau, kita vertus, jos turi teisę nustatyti ir reikalavimus tam tikru lygiu mokėti valstybinę kalbą. Tačiau įtvirtindama tokius reikalavimus, valstybė kartu privalo sudaryti ir tinkamas sąlygas valstybinės kalbos mokymui.
Rašyti komentarą