Reitingai: padeda apsispręsti ar sėja abejones?

Reitingai: padeda apsispręsti ar sėja abejones?

Artėjant stojimo į aukštąsias mokyklas pradžiai, šalyje vėl imama diskutuoti apie studijų kokybę, universitetų, kolegijų bei profesinių mokyklų pranašumus. Kaip ir kasmet, sudarinėjami mokslo įstaigų reitingai, tačiau viešojoje erdvėje svarstoma, kiek tokie reitingai yra patikimi ir naudingi būsimam studentui.

Prieš kelias savaites švietimo ir aukštojo mokslo žurnalui "Reitingai" paskelbus geriausių Lietuvos gimnazijų, valstybinių ir nevalstybinių universitetų bei kolegijų sąrašus, dalis mokslo įstaigų sureagavo itin kritiškai - esą neaiškūs reitingavimo kriterijai bei reitingų skaičiavimo metodika.

Abejoja rezultatais

"Reitingai" geriausiu valstybiniu šalies universitetu įvardijo Vilniaus universitetą (VU), viršūnėje buvo Kauno technologijos bei Vytauto Didžiojo (VDU) universitetai. Į vertinimą nepatekusio Vilniaus Mykolo Romerio universiteto vadovai net prabilo apie galimybę kreiptis į teismą dėl klaidinančios informacijos apie aukštąją mokyklą skleidimo.

Vos prieš porą dienų jau septynioliktą kartą aukštųjų mokyklų reitingus paskelbė ir žurnalas "Veidas". Jis taip pat sulaukė reitinguotų įstaigų kritikos, daugiausia - dėl nurodymo, kiek universitetų absolventų neturi darbo. Pirmąją vietą užėmusio (20 proc. bedarbių absolventų) VDU vadovai teigė nesuvokiantys, kaip sudaromi tokie reitingai, esą universitetas eina teisingu keliu.

Tačiau yra ir besidžiaugiančių reitingais. Žurnalo "Reitingai" geriausių valstybinių kolegijų penketuko pirmoje vietoje atsidūrė Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, nevalstybinių universitetų kategorijoje antrąją vietą užėmė LCC tarptautinis universitetas. Pastaroji aukštojo mokslo įstaiga Klaipėdoje žurnalo "Veidas" buvo pripažinta tarptautiškiausia Lietuvoje.

LCC korporacinės komunikacijos vadovas Arnoldas Remeika "Vakarų ekspresui" teigė, jog būtų buvę keista, jei universitetas šio titulo nebūtų gavęs.

"Vertinimas yra pelnytas - pas mus studijuoja studentai iš 25 pasaulio šalių, dauguma dėstytojų - taip pat atvykę iš užsienio. Pusė mūsų studentų yra užsieniečiai, kurie baigę studijas išvyksta atgal į savo šalis ir ten skleidžia žinią apie LCC, apie Lietuvą", - džiaugėsi jis.

Reitingai - marketingas

Pasak laikinai Studijų kokybės vertinimo centro direktorės pareigas einančios Noros Skaburskienės, tokio pobūdžio reitingai labiau panašūs į marketingo įrankį.

"Moksleiviai apskritai turėtų rinktis ne aukštąją mokyklą, o studijų programą. Ir tame pačiame Vilniaus universitete, kuris yra viršūnėje, yra studijų programų, kurios akredituotos tik 3 metams, tai reiškia, kad jos nėra tokios jau geros. Vis dėlto vienos darbdavių asociacijos atlikto tyrimo, kaip abiturientai renkasi studijas, rezultatai parodė, kad pirmoje vietoje yra miestas, antroje - pavadinimas. Vis dar yra ir skirstymas į prestižines ir neprestižines aukštąsias mokyklas", - sakė N. Skaburskienė.

Pasak jos, svarbiau ne skaičiai, o kokybė: "Žurnalų rengiamuose reitinguose vertinami tik skaičiai, o ne kokybė. Žinoma, kad menininkai nedirba pagal darbo sutartis, todėl vertinti iš darbo biržos gautus duomenis nėra objektyvu. Situacija, kai ta pati įstaiga įvertinama visiškai skirtingai, gali būti dėl reitingavimo organizatorių pasirinkto pjūvio, galbūt buvo pateikta skirtinga informacija."

N. Skaburskienės teigimu, rengiamose studijų parodose apsilankantys jaunuoliai kreipia mažai dėmesio į studijų kokybę, dalis jų net nebūna apsisprendę, kokios srities studijas norėtų rinktis, tad šiemet įvedama naujovė - pildydami prašymus stoti į aukštąsias mokyklas, būsimi studentai galės pažiūrėti, kaip konkreti studijų programa konkrečioje aukštojoje mokyklose yra įvertinta profesionalų. Pokalbininkė pabrėžė, kad sistemoje būsianti informacija surinkta nesivadovaujant reitingais - vertinama kokybė.

"Švietimo ir mokslo ministerija pasiūlė, kad LAMA BPO sistemoje būtų galima pamatyti ir studijų programų vertinimo rezultatus. Labai tikiuosi, kad bent dalis abiturientų pasinaudos šia informacija rinkdamiesi studijas", - pasakojo Studijų kokybės vertinimo centro direktorė.

Datos ir skaičiai

Prašymų priimti studijuoti į universitetus ir kolegijas registravimas šiemet vyks nuo birželio 1 d. iki liepos 21 d. 17 val.
Pagrindinė stojamųjų egzaminų sesija vyks birželio 19 - liepos 4 dienomis.
Kvietimai studijuoti bus paskelbti liepos 25 d. iki 15 val.
Sutartys su pakviestaisiais studijuoti aukštosiose mokyklose bus pasirašomos liepos 28-31 d.
Po pagrindinio priėmimo likusių laisvų vietų skaičių žadama paskelbti rugpjūčio 1 d.
Vyriausybė šiemet bakalauro ir vientisosioms studijoms yra numačiusi skirti beveik 30 mln. litų.
Preliminariai skaičiuojama, kad 2014 m. valstybės finansavimą iš viso gaus apie 15,5 tūkst. studentų: 7,6 tūkst. - universitetuose, 6,9 tūkst. - kolegijose, daugiau nei 500 - tikslinėse studijų vietose.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder