Privačių darželių poreikio Klaipėdoje nerasta

Privačių darželių poreikio Klaipėdoje nerasta

Švietimo ir mokslo ministerijos klerkai tikisi, kad supaprastintos higienos normos ikimokyklinio ugdymo įstaigoms paskatins vis daugiau žmonių imtis šio verslo - esą poreikis tokiems darželiams tikrai esantis. Juolab kad nuo Naujųjų metų planuojama pradėti taikyti krepšelio metodiką, kuri paliestų ir privačius darželius. Tačiau pabandę užsiimti tokia veikla klaipėdiečiai sako, jog higienos normos vis tiek per reiklios, be to, ir privačių darželių poreikis uostamiestyje esą neišryškėjęs.

Nors Švietimo ministerijos atstovai teigia, jog vis daugiau žmonių teiraujasi apie privataus darželio steigimo galimybes, - kalbėti apie proveržį šioje sferoje dar anksti. Kol kas iš šalyje veikiančių kone 600 ikimokyklinių įstaigų vos keletas yra privatūs, be to, dauguma jų įsikūrę Vilniuje ir Kaune.

Uostamiestyje privačios ikimokyklinio ugdymo paslaugos teikiamos tik pagrindinėje mokykloje "Universa Via", kuri gali priimti iki 20 darželinukų. Šios įstaigos atstovai sako nestingantys vaikų, tačiau neslepia, kad privatus darželis klaipėdiečiams yra prabanga, juolab dabar - krizės akivaizdoje.

Abejoja, kad pavyks

Klaipėdietė Nijolė pasakojo, kad jos šeima susigundžiusi galimybe steigti uostamiestyje privatų mini darželį, tačiau net nepradėjusi tvarkyti svarbiausių dokumentų suabejojo, ar idėją pavyks įgyvendinti.

"Visur garsiai kalbama, kad yra didžiulis privačių darželių poreikis, tad nusprendėme patikrinti situaciją ir iš pradžių pradėjome skelbtis spaudoje apie tokius planus. Susidomėjimas labai mažas. Be to, nors higienos normos ir supaprastintos, daugelio punktų mums nepavyks įgyvendinti.

Jei norima darželį steigti bute, - reikalaujama, kad butas būtų pirmame aukšte. Man šis reikalavimas keistas - juk vaikai auga ir septintame aukšte. Mūsų butas yra antrame aukšte, taigi panašu, kad mes higienos normų netenkinsim ir visi geri norai tuo ir pasibaigs", - svarstė Nijolė.

Moteris pasakojo, kad viena jos dukra turi pedagoginį išsilavinimą ir neranda darbo, tačiau esą jau iš anksto aišku, kad didelio verslo nepavyktų padaryti.

"Realiai į tokį mini darželį pavyktų priimti tik 6 vaikus, nes pagal higienos normas viena praustuve gali naudotis 5,o vienu unitazu - 7 mažyliai. Planavome už vieną vaiką imti kas mėnesį 700-800 litų mokestį. Atskaičiavus maisto išlaidas vaikams, mokesčius ir paskolą už butą, atlyginimams ne kaži kas ir lieka", - skaičiavo moteris.

Pasak jos, vien norint pritaikyti butą, kad jame vaikai galėtų žaisti, persirengti ir miegoti, reiktų mažiausiai 15 tūkst. litų.

"Kada šios investicijos atsipirktų - sunku net įsivaizduoti", - svarstė moteris.

Liko vietų

Šio verslo sėkme kol kas abejoja ir uostamiesčio Savivaldybės Švietimo skyriaus specialistai. Pasak jų, šį rugsėjį norinčiųjų lankyti ikimokyklines įstaigas poreikis buvo visiškai patenkintas, be to, liko net 558 laisvos vietos.

"Nebent tėvai nori patekti į konkretų darželį, kuris arčiau namų arba laikomas prestižiniu, - tuomet jų poreikis gali ir nebūti patenkintas. Tačiau tuomet siūloma alternatyva - vaikas laikinai gali lankyti tą darželį, kuriame yra vietos, ir toliau laukti eilėje pageidaujamame darželyje", - pasakojo Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus Ugdymo kokybės ir kaitos poskyrio vedėja Virginija Kazakauskienė.

Ji abejojo, kad dabar, kai daugelis tėvų nelabai išgali sumokėti ir už valstybinį darželį, atsirastų galinčių mokėti didelius pinigus už privatų. "Šiuo metu dažniausiai tėvai prašo nuolaidų arba atleisti nuo mokesčio už darželį", - situaciją apibendrino V. Kazakevičienė.

Pasak jos, norintieji steigti privačius darželius galėtų labiau orientuotis į vaikus iki 3 metų, nes šį poreikį uostamiestyje sunkiausia patenkinti. Nors planuojama įsteigti daugiau lopšelinių grupių valstybiniuose darželiuose, tačiau kol kas nežinia, ar tam atsiras lėšų.

To paties skyriaus Švietimo įstaigų administravimo poskyrio vyriausioji specialistė Laima Jakubėnaitė akcentavo, kad anksčiau buvusios didžiulės norinčiųjų patekti į darželius eilės - buvęs tik išpūstas burbulas. Tiesiog ankstesniais metais tėvai užrašydavo vieną vaiką kone į 10 darželių. Vieną pradėdavo lankyti, o kituose iš eilės neišbraukdavo.

"Dabar situacija griežtai kontroliuojama. Galima vaiką užrašyti tik į vieną darželį - duomenų bazėje viską matome. Tad tos dirbtinai išpūstos eilės iš karto sumažėjo", - sakė L. Jakubėnaitė.

Į uostamiestyje veikiančias 53 ikimokyklinio ugdymo įstaigas šį rugsėjį susirinko 7 364 vaikai.

Už vaiką moka ir 1,5 tūkstančio

"Keista, kad žmonės dar nesupranta, kokia tai yra neužpildyta niša, nes juk kiti vaikai taip ir nepatenka į valstybinius darželius. Vilniuje veikiantys privatūs darželiai už vieną vaiką kas mėnesį ima nuo 700 iki 1,5 tūkst. litų ir nesiskundžia, kad trūktų norinčiųjų. Tuo metu Savivaldybės įsteigtame darželyje mėnesio kaina svyruoja tarp 100 - 250 litų", - pasakojo Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ugdymo ir pradinio skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Grigaravičienė.

Pasak jos, Norvegijoje net pusė veikiančių darželių yra privatūs, o pas mus jiems suskaičiuoti pakanka dviejų rankų pirštų.

Turinčiuosius idėją kurti vaikų darželį Švietimo ir mokslo ministerija kviečia užeiti į savo internetinę svetainę ir sužinoti, kaip ją galima įgyvendinti, - per 10 darželio steigimo žingsnių (www.smm.lt). Iškilus klausimų, galima skambinti ir nurodytu konsultacinės linijos telefonu.

"Tikimės, kad mūsų pateikiama informacija ir pagalba telefonu paskatins imtis iniciatyvos tuos, kurie jaučia pašaukimą, bet nedrįsta pradėti steigimo procedūrų iš anksto baimindamiesi perteklinio popierizmo, - sako švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys.

Skatina

Žinia, nuo liepos 1 d. įsigaliojo supaprastintos higienos normos. Tai pat tariamasi su Aplinkos ministerija, kaip supaprastinti patalpų paskirties keitimą, kad darželiai galėtų kurtis kad ir gyvenamuosiuose namuose ar nenaudojamose biurų patalpose, kaip daroma Švedijoje.

Tikimasi, kad vaikų darželių plėtrą paskatins ir nuo 2011 m. planuojamas įvesti ikimokyklinio krepšelio principas. Metinis 2555 litų dydžio krepšelis bus skiriamas 4 ugdymo valandoms per dieną, arba 20 valandų per savaitę. Valstybės finansavimu galės naudotis ir tėvai, norintys vesti vaikus į privatų darželį.

"Todėl privatus asmuo, šiuo metu turintis privatų darželį arba galvojantis steigti tokią įstaigą, gautų kaip tikslinę dotaciją valstybės paramą. Tačiau reikia pabrėžti, kad dienos centrai krepšelių negaus. Būtina, kad įstaiga teiktų ugdymo paslaugas - turi būti parengta speciali programa", - sakė I. Grigaravičienė.

Šiuo metu savivaldybių įsteigtose ikimokyklinio ugdymo įstaigose didžioji dalis lėšų, susijusių su vaikų ugdymu ir įstaigos aplinkos išlaikymu, skiriama iš savivaldybės biudžeto.

Skaičiuojama, kad savivaldybei vienam vaikui išlaikyti ikimokyklinio ugdymo įstaigose per metus gali kainuoti 4-12 tūkst. litų.

Skaičiai:
* Lietuvoje, šių metų sausio 1 dienos duomenimis, 634 įstaigas, kurių steigėjas - savivaldybė, lankė per 93 tūkst. vaikų, arba 55 proc. vaikų nuo 1 iki 6 metų.
* Trys ikimokyklinio ugdymo įstaigos buvo įsteigtos bendruomenių, į jas tėvai vedė 131 vaiką. Pernai Lietuvoje veikė ir 5 privačių asmenų įsteigtos įstaigos. Jas lankė 332 vaikai.
 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder