Prieštaringai vertinamos meditacijos jau mokyklose

Prieštaringai vertinamos meditacijos jau mokyklose

Ar gali būti, kad Lietuvos mokyklos yra plačiai atvėrusios duris sektoms prilyginamų organizacijų nariams? Indijoje kilęs judėjimas „Gyvenimo menas“, gavęs ES pinigų, 60-čiai Vilniaus apskrities mokyklų pasakoja apie sveikesnį gyvenimą atveriančias praktikas. Buvę organizacijos nariai įspėja saugotis šių žmonių, o institucijos tik gūžčioja pečiais.

„Gyvenimo menas“ - tai pelno nesiekianti organizacija, įkurta 1981 m. žinomo filantropo ir dvasinio lyderio Šri Šri Ravi Šankaro (Sri Sri Ravi Shankar)“, - taip save pristato organizacija, šiuo metu veikianti kaip paramos ir labdaros fondas. Šios organizacijos lyderis Šri Šri Ravi Šankaras yra lankęsis ir Lietuvoje, bendravęs su ne vienu aukštu šalies politiku. Organizacijos interneto svetainėje teigiama, jog „Gyvenimo menas“ siūlo efektyvias ugdymo ir savęs tobulinimo programas bei priemones, kurios padeda pašalinti stresą ir puoselėja gilią vidinę ramybę bei laimę, gerovę.“

Panašu į sektą

Į „Vakaro žinių“ redakciją kreipėsi susirūpinusi mama Vėtrė Antanavičiūtė, išgirdusi, kad organizacija „Gyvenimo menas“ ketina apsilankyti jos atžalos mokykloje. Moteris sako puikiai žinanti šiuos projektus, nes pati organizacijai priklausė apie 10 metų. Šiandien V.Antanavičiūtė griežtai įsitikinusi, jog tai toli gražu ne švietėjiška organizacija. „Tai pati tikriausia sekta. Aš ten buvau nuo 1996 iki 2006 m. Manau, per tą laiką pakankamai prisižiūrėjau ir patyriau. Prie mano akių išprotėjo lenkė, slovakas nusipjovė nosį - visa tai vyko kursų metu. Neleiskite ten vaikų, ten pavojinga“, - perspėja moteris.

V.Antanavičiūtė įsitikinusi, kad vaikų tėvai turi teisę išgirsti ir kritiką apie šią organizaciją, prieš pasirašydami leidimą vaikams dalyvauti užsiėmimuose. Kurie, beje, vyko vietoj pamokų.

„Ar Lietuvoje bet kokia religinė organizacija, pasiėmusi europinius pinigus, gali skleisti savo propagandą ir eksperimentuoti su vaikais? Galiu su visa atsakomybe pasakyti, kad žmonės, kurie veda kursus, tiesiog išmoksta viską, bet toli gražu nesuvokia ką daro.“

V.Antanavičiūtė pasakoja, kad turėję padėti įveikti stresą seminarai jos vaiko mokykloje nepasirodė sėkmingi: „Atvirkščiai - jie vaikams sukėlė nemažą stresą. Dukra sakė, kad kai kuriems vaikams mokymų metu skaudėjo galvą. Jai spengė ausyse. Jai nepatiko, kad liepė nevalgyti mėsos.“

Mažai ką prisimena

Visų su „Vakaro žiniomis“ bendravusių mokyklų vadovai neslėpė, kad apie organizaciją ir jos veiklą papildomai nesidomėjo. Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijos direktorė Ana Berkovskaja atsiminė pernai lapkričio 4-7 d. vykusius užsiėmimus mokyklose. Dalyje veiklų ji dalyvavo ir pati. Direktorė patikino religijos atributų nepastebėjusi, tačiau vaikams buvo pasakojama šių metodikų istorija.

Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazijos psichologė Gaila Vyšniauskienė, pernai rugsėjo 17-20 d. dalyvavusi mokyklose vestose projekto veiklose, kaip ir direktorė iš Kalvelių, negalėjo atsiminti, ar moksleiviams buvo rodomas Šri Šri Ravi Šankaro atvaizdas. Tačiau vaikams buvo išdalintos kažkokios anketos, bet, kokie klausimai ten buvo suraityti, psichologė nežino.

Vilniaus „Juventos“ gimnazija taip pat yra projekto partnerių sąraše. Jos direktorė Irina Ignatavičienė sakė, kad kol kas užsiėmimų mokykloje dar nebuvo, bet dabar ji svarstanti atsisakyti dalyvauti. I.Ignatavičienė neslepia, kad mokykla gauna daug paraiškų dalyvauti projektuose. Direktorė sako nė nepagalvojusi, kad ministerijos inicijuojamos programos galėtų būti nepatikimos: „Jeigu tai yra projektas, finansuojamas ES pinigais, jeigu matome, kad yra ministerijos pritarimas (šiuo atveju, sveikatos apsaugos), nekyla abejonių.“

Pinigus skiria netikrindami

Kaip „Vakaro žinioms“ paaiškino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, mokykla turi pasitarti su mokyklos taryba ir, gavusi jos narių pritarimą, gali dalyvauti įvairiuose projektuose, kviestis lektorius. Už mokymo turinį, informacijos pateikimą tokiu atveju atsako mokyklos vadovai.

Kaip teigiama dalinai ES lėšomis finansuoto projekto „Vaikų ir paauglių įtraukimas į sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą“ apraše, veiklos skirtos 2-12 klasių moksleiviams. Projektui įgyvendinti iš ES struktūrinių fondų skirta dalinė beveik 80 tūkst. eurų investicijų suma. Planuojama, jog iš viso projekte, kuris truks 2 metus, dalyvaus 2240 vaikų.

„Vakaro žinioms“ susisiekus su projekto iniciatore Sveikatos apsaugos ministerija, ši pasidalijo visų jame dalyvaujančių mokyklų sąrašu. Projektus finansavimui atrenkanti ir kontroliuojanti Europos socialinio fondo agentūra tikino negavusi jokių nusiskundimų dėl organizacijos veiklos mokyklose. Tačiau ir patikra, kaip vykdomas projektas, nebuvo atlikta.

Projektas finansavimui buvo atrinktas pagal formalius kriterijus, tokius kaip projekto veiklų vykdymo vietovės ir partnerių skaičius. Kuo daugiau partnerių - tuo didesnė galimybė gauti finansavimą. „Baltijos „Gyvenimo meno“ labdaros ir paramos fondas į projektą partnerių statusu įtraukė 60 Vilniaus regione veikiančių mokyklų, kuriose planavo vykdyti veiklas. Su visomis iš jų prieš paraiškos pateikimą buvo pasirašytos jungtinės veiklos sutartys, todėl mokyklos turėjo informaciją apie pareiškėją bei numatomų vykdyti veiklų pobūdį“, - „Vakaro žinioms“ sakė Europos socialinio fondo agentūros Projektų valdymo skyriaus vyriausiasis projektų vadovas Justas Martinaitis.

„Gyvenimo meno“ organizacija rengia ir daugiau įvairių projektų. Štai 2018 m. lapkritį buvo sutarta dėl daugiau kaip 26 tūkst. eurų vertės projekto „Laimės programa“ Varėnos r. Bendras projekto biudžetas - 35 tūkst. eurų. Šiuo metu vyksta programos įgyvendinimas. Skelbiama, kad bus vedami streso valdymo įgūdžių ugdymo užsiėmimai daugiavaikėms šeimoms, socialinės rizikos šeimoms ir nepasiturintiems asmenims pagal amžiaus grupes. Jogos tempimo pratimų, įvairių kvėpavimo technikų ir žinių pagalba bus atpalaiduojamas kūnas, mažinamas stresas ir vidinė įtampa, gerės sveikata ir savijauta, grįš entuziazmas ir pasitikėjimas savimi, didės darbingumas, gerės tarpusavio santykiai. Finansavimas skirtas pagal prioritetą Socialinės įtraukties didinimui ir kovai su skurdu. Pakvėpuoji ir išbrendi iš skurdo.

Visi patenkinti

„Vakaro žinioms“ „Gyvenimo meno“ prezidentė Dalia Balčiūnienė sakė jokių nusiskundimų dėl veiklų mokyklose nesulaukusi. „Visi tėvai pasirašo sutikimus, niekas nevyksta nelegaliai. Su kiekviena mokykla sutarta atskirai. Užsiėmimuose visada dalyvauja ir pedagogai. Jie viską girdi ir mato. Gal buvo vienas ar du atsiliepimai, kam nepatiko. Tačiau tikrai ne masiškai. Tai ES pinigais finansuojamas projektas, vyksta tikrinimai“, - sakė D.Balčiūnienė. Paklausta, kaip vyksta tikrinimai, patikslino: „Reikia pildyti labai daug dokumentų.“

Ji įsitikinusi, kad organizacijai neteisingai klijuojama religinė etiketė: „Jokiu būdu. Esame pasaulinės organizacijos dalis. Esame 160-yje pasaulio šalių. Fondas gyvuoja ne vienus metus. Jokios veiklos, susijusios su religinėmis apeigomis, nevykdome.“

VDU profesorės, analizavusios „Gyvenimo meno“ organizacijos veiklą, Mildos ALIŠAUSKIENĖS komentaras:

Atlikdama tyrimą, organizacijos veikloje atradau nemažai religinėms organizacijoms būdingų aspektų. Pavyzdžiui, charizmatinis lyderis. Šri Šri Ravi Šankaras yra vienvaldis organizacijos lyderis, formuojantis jos doktriną ir praktikas. Taip pat organizacija turi įvairių narysčių tipus, kurie taip pat būdingi religinėms organizacijoms. Yra atsidavusiųjų tipas ir tokių, kurie organizacijai yra tarsi klientai. Dar vienas aspektas - organizacijos nariais tapę žmonės savo gyvenime nubrėžia aiškią ribą iki organizacijos atsiradimo jų gyvenime ir po to, kai tampa jos dalimi. Taip pat matau, jog jau yra žmonių, kurie nebedalyvauja organizacijos veiklose ir yra kritiškai nusiteikę. Tai taip pat būdinga iš religinių organizacijų pasitraukusiems žmonėms.

Organizacijoje vyrauja pirmos kartos narystė - žmonės į ją ateina patys atsivertę. Todėl savo moksliniame darbe įvardijau šią organizaciją kaip religinę. Sąvoka „sekta“ turi labai neigiamą konotaciją, todėl nesinori lengvai šia sąvoka svaidytis.

Šri Šri Ravi Šankaras yra buvęs Mahariši Maheš Jogi mokinys. Šis žmogus buvo sukūręs organizaciją „Transcendentinė meditacija“, kurioje dalyvavo ir garsieji „Bitlai“. Ji savo laiku buvo labai populiari Vakaruose. 1982 m. Šri Šri Ravi Šankaras atsiskyrė nuo savo mokytojo ir įkūrė savo organizaciją, remdamasis mokytojo įžvalgomis.

1979 m. JAV „Transcendentinė meditacija“ bandė pristatyti savo praktikas mokyklose. Dėl to kilo daug diskusijų, kurios baigėsi Aukščiausiajame Teisme, kuris įvardino organizaciją kaip religinę. Ji neturi būti pristatoma mokyklose, kaip ir kitų religinių organizacijų idėjos ar praktikos.

Žinodama šią istoriją, manau, kad „Gyvenimo menas“ bando atkartoti tuos pačius kelius. Ir tai nėra pirmas bandymas. 2009 m., kai Šri Šri Ravi Šankaras buvo atvykęs į Lietuvą, jis bandė susitikti su tuomečiu švietimo ir mokslo ministru Gintaru Steponavičiumi. Su ministru susitikti nepavyko, tačiau bendrauta su ministerijos atstovais. Kiek žinau, pokalbis nesibaigė pozityviai. Tačiau matome, kad buvo rastas kitas kelias - per sveikatos sritį.

Tai, ką propaguoja Šri Šri Ravi Šankaras, yra tam tikras hiperventiliacijos metodas. Jo metu žmogus gali įeiti į transo būsenas, matyti vaizdinius, kartu atsipalaiduoti, pakilti virš kasdienybės. Jis sako, kad tokiu būdu galima įveikti stresą. Noriu pabrėžti, kad moksliškai šie sveikatinimo metodai yra grindžiami pačios organizacijos mokslinių tyrimų institutų duomenimis.

Tėvai turėtų susipažinti ir su kritiniu šios organizacijos vertinimu prieš leisdami į tokius seminarus savo vaikus. Nes tėvai atsakingi už vaikų religinį švietimą.

Dar kartą tenka apgailestauti, kad Lietuvoje nėra religijotyros studijų, kurios leistų žmonėms perduoti žinias apie įvairių religijų raišką šiuolaikinėse visuomenėse. Tai leistų valstybės tarnautojams atpažinti tokias organizacijas, kai yra skirstomas finansavimas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder