Pradėkime nuo tėvų iniciatyvos ištakų. Kaip susikūrė Lietuvos tėvų forumas?
Jo įkūrėjų iniciatyvinė grupė atsitiktinai, o gal tiksliau būtų sakyti - neatsitiktinai, susitiko vienoje iš tėvams skirtų konferencijų. Jai pasibaigus, dar ilgai nesiskirstė.
Konferencijoje išgirsti pranešimai buvo labai artimi anksčiau išgyventoms problemoms. Norėjosi veikti. Po poros savaičių dar kartą visi susitikome ir atsivedėme draugų. Padiskutavome, surašėme mus kamuojančias problemas švietimo srityje - jos visos sutapo. Supratome, kad esame bendraminčiai ir turime ko nors imtis. Steigiamasis suvažiavimas įvyko 2005 m. vasario 26 dieną. Esame švietimo sistemos pirmokai.
Kokiomis formomis jūsų organizacija reiškiasi praktikoje? Kaip įkūnijate savo iniciatyvas?
LTF pagrindinė veiklos kryptis yra sukurti sąlygas darniam vaiko švietimui. O darna būna tada, kai visa mokyklos bendruomenė - mokytojai, mokiniai ir jų tėvai, sugeba susitarti ir susiderinti.
Mes skatiname vaikų tėvus aktyviau įsilieti į ugdymo įstaigų gyvenimą, nes tėvai mokykloje yra labai svarbūs ir naudingi.
Kad mokyklos bendruomenė galėtų sklandžiai siekti savų tikslų, reikia jiems tam sudaryti tinkamą aplinką. Todėl LTF bendradarbiauja su šeimomis, mokyklomis, mokyklų savivaldomis, mokiniais. Kartais darbuojamės įvariose darbo grupėse Švietimo ir mokslo ministerijoje, dalyvaujame diskusijose Seime. Taip stengiamės ieškoti bendraminčių, telktis su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, nes vienos gerosios iniciatyvos sistemoje pasimeta.
Vienas jūsų veiklos prioritetų - tėvų informavimas, konsultavimas ir mokymas. Kokiais būdais įgyvendinate šį siekį?
Stengiamės skleisti svarbią informaciją įvairiais būdais, pavyzdžiui, rekomenduojame naudingus kvalifikacinius seminarus mokyklų bendruomenėms.
Šiuo metu LTF vykdo projektą "Darni šeima ir tvari mokyklos bendruomenė - ateities Lietuva". Šiame projekte Lietuvos mokyklos turi puikią galimybę susikviesti tėvus ir padovanoti jiems kelių valandų paskaitą.
Nuo vėlyvesnio rudens bursime aktyvius tėvus į saviugdos klubus. Vienoje Lietuvos mokykloje vykdome intensyvius mokymus mokytojams, mokiniams ir tėvams, padedame telkti mokyklos bendruomenę. Tikimės, kad šiuo metu atnaujinamoje LTF interneto svetainėje galėsite pamatyti videoreportažų.
Šiais mokslo metais bandysime aplankyti apie 150 Lietuvos mokyklų. Susitiksime su mokinių tėvais. Visi tėveliai, kurie norėtų paskaitų savo vaikų mokyklose, gali rašyti adresu [email protected].
Esate pasiryžę ginti vaikų interesus nuo vartotojiškos ideologijos. Kaip sekasi ši kova ir kas laimi?
Mes stengiamės suteikti galimybę mūsų renginių dalyviams permąstyti švietimo tikslus ir jų įgyvendinimo priemones.
Ne paslaptis, kad mokyklose ir net darželiuose yra daug konkurencijos. Pati konkurencija nėra blogai. Tačiau aplinkoje, kur vaikai turi skleistis, puoselėti savo potencialą, verta didinti bendradarbiavimą.
Norėčiau atkreipti dėmesį, kad mes ne kovojame, o tiesiog skatiname susimąstyti ir pasaulį pradėti keisti nuo savęs. Tikime, kad bendradarbiaudami pasieksime daugiau.
Kokiais pasiekimais didžiuojatės? Ką pavyko pakeisti tėvų santykiuose su mokykla, galbūt ir pačioje švietimo sistemoje?
Kiekvienas LTF narys ar bičiulis daro įtaką jį supančiai aplinkai - kitiems tėvams, mokytojams, mokyklų administracijai, miesto savivaldybei, Švietimo ir mokslo ministerijai, Seimui ir kitoms valstybės valdymo įstaigoms.
Mums svarbu rūpintis tam tikrais pokyčiais. Visi žinome, kad tai nėra lengva. Svarbiausia, kad daug kam esame neabejingi.
Viena pirmųjų mūsų veiklų buvo suburti darželinukų tėvelius ir pasipriešinti galimam darželių virtuvėlių sunaikinimui, kada Vilniaus valdžia jas norėjo sunaikinti ir vaikus maitinti atvežtiniais pusfabrikačiais. Daug pastangų dėjome, kad išliktų vidurinės mokyklos. Mums buvo pavykę tęstinį mokymą išsaugoti "ilgosiose" gimnazijose, į Švietimo įstatymo pakeitimo projektą įtraukiant atitinkamas pataisas.
Ne visuomet po intensyvaus darbo proceso mes sulaukiame tinkamų rezultatų. Bet tai mus tik dar labiau stiprina ir moko budrumo.
Kokius tikslus esate suplanavę šiems metams?
Daug pastangų Forumas deda vykdydamas minėtą projektą. Ir toliau bendradarbiausime su Humanistinės pedagogikos asociacija, šviesime tėvus apie šią kryptį. Pradėjome glaudžiai bendradarbiauti su integralaus ugdymo atstovais, todėl mokysime mokytojus, tėvus ir vaikus paįvairinti ugdymo procesą prasmingais ir nekonkurencingais metodais. Ir toliau remsime "Šviesos kampelio" iniciatyvas, telksimės su NŠTA (Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija) bendroms veikloms.
Ko palinkėtumėte tėvams, mokytojams ir mokiniams prasidėjusių naujų mokslo metų proga?
Išgirskime vieni kitus, nestovėkime skirtingose stovyklose, o išmokime būti ir darbuotis kartu. Mokytojai nuo tėvų skiriasi tik profesija. Visi esame žmonės. Ir tai - mus labiausiai vienijantis požymis.
Rašyti komentarą