Į darželį - per internetą

Į darželį - per internetą

Klaipėdos valdžia užsimojo elektronizuoti vaikų priėmimo į darželius sistemą ir taip įgyvendinti paprasto klaipėdiečio idėją. Taip tikimasi ne tik sutaupyti laiko tėvams, užtikrinti proceso skaidrumą - visi laukiančiųjų patekti į ikimokyklines įstaigas sąrašai būtų vieši ir tėvai galėtų nuolat stebėti, kaip keičiasi eilė, bet ir suteikti galimybę tėvams operatyviai bei viešai teikti informaciją apie įstaigos kokybę.

Darželių vadovai tokiai naujovei nesipriešina, tačiau akcentuoja gyvo kontakto su tėvais svarbą.

Kaip rentgeno nuotrauka

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Alinos Velykienės teigimu, idėją kompiuterizuoti vaikų priėmimo į darželius sistemą pateikė visuomenininkai.

Žinia, iki šiol tėvai, norintys užrašyti savo atžalą į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, turi kreiptis į konkretų darželį. Kadangi siekiant išvengti gudravimo ir dubliavimosi užsirašyti galima tik vienoje įstaigoje, norint sužinoti, kur mažiausios eilės, tėvams praktiškai reikia aplakstyti visus darželius. Nors visi sąrašai pateikiami savivaldybės administracijos Švietimo skyriui, vieša paslaptis, kad pažintys ir dovanos atitinkamiems asmenims kai kuriems tėvams leidžia sparčiai judėti eilėje ir patekti į pageidaujamą darželį. O apie verdiktą, ar tavo vaikas pateks į darželį, dažniausiai galima sužinoti likus tik keliems mėnesiams iki rugsėjo.

Idėjos autorius klaipėdietis Vaidas Levickis sako, jog pateikti tokį pasiūlymą valdžiai jį paskatino net keletas priežasčių.

"Kadangi pats turiu vaikų, tai norisi, kad sistema pirmiausia tarnautų tėvams - paslaugos vartotojams. Svarbiausia jos funkcija būtų skaidri ir aiški registracija. Nereikėtų kaip dabar laukti metus ar dvejus ir paskui sužinoti, kad tavo vaikas dėl vienų ar kitų priežasčių nepatenka į darželį. Skaudžiausia, kad ne kartą esu girdėjęs apie tai, jog tokie atvejai yra tiesioginė emigracijos priežastis. Tėvai sako, kad nepatekus vaikui į darželį neturi už ką samdyti auklės ir jiems lieka vienintelis kelias - emigruoti", - sakė V. Levickis.

Anot jo, tokia sistema atliktų ir paslaugos kokybės vertinimo funkciją.

"Tėvai galėtų viešai vertinti viską - pradedant maistu, inventoriumi ir baigiant auklėtojų bei administracijos darbu. Miesto valdžia, kaip paslaugos teikėja, matytų visą nepagražintą vaizdą lyg plaučių nuotrauką. Jei jau deklaruojama, kad vaikai yra mūsų didžiausias turtas, tai ir turėtų būti stengiamasi, kad jiems būtų suteikiamos geriausios paslaugos", - sakė pokalbininkas.

Vyro teigimu, visos normalios įmonės, kurios nebijo savo klientų nuomonės ir stengiasi tobulinti savo veiklą atsižvelgdamos į ją, dirba būtent taip. O tokia sistema jau seniai yra privaloma pažengusiose Vakarų valstybėse - Švedijoje, Norvegijoje ir kitur.

"Ten žmonės tiesiog negali toleruoti subjektyvumo faktoriaus, tad bet koks gyvas kontaktas šioje srityje yra išgyvendintas", - sako V. Levickis, pabrėžiantis, kad tokia sistema ne tik sumažintų kaštus, bet ir nuimtų spaudimą nuo darželių vadovų pečių.

Anot klaipėdiečio, jei miesto valdžia tikrai įgyvendins šį projektą, tai bus įrodymas, jog turima ryžto keistis ir iš tikrųjų tarnauti žmonėms.

Planas - startuoti kitąmet

"Vieša kompiuterizuota sistema leistų tėvams sutaupyti laiko - nebereikėtų lakstyti po darželius, taip pat minimalizuotų korupcijos riziką, nes tėvai galėtų nuolat stebėti, kaip keičiasi eilės. Jose išliktų tokie pat prioritetai, kaip ir dabar - tam tikrų socialinių grupių vaikams, tiems, kurių broliai ar sesės jau lanko tą darželį, į kurį norima patekti. Neturintieji kompiuterių ar interneto prieigos viską galėtų padaryti savivaldybės administracijos Vieno langelio skyriuje. Vėliau visos sutartys būtų gaunamos ir užpildomos irgi internetu", - aiškino A. Velykienė, kuri pati turi patirties ieškant vietų darželiuose savo vaikams.

Ji akcentuoja, kad tokia sistema leistų sudaryti sąlygas ir darželių reitingavimui. Jų vadovybė galėtų pristatyti siūlomas papildomas ugdymo paslaugas ir t. t.

A. Velykienės teigimu, parengiamiesiems sistemos diegimo darbams šiemet jau yra skirta 20 tūkst. litų. Šiuo metu rengiamos techninės užduotys rangovų parinkimo konkursui.

"Optimistinis variantas, kad sistema startuos jau nuo kitų metų rugsėjo arba 2014-ųjų pradžios", - sakė pokalbininkė.

Mieste - 5 laisvos vietos

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyrius naujausius duomenis, kokia yra situacija uostamiesčio darželiuose, turės tik rugsėjį. Tačiau situacija nesikeičia jau seniai - vietų visiems norintiesiems neužtenka, jų ypač trūksta šiaurinėje miesto dalyje, kur pristatyta daug naujų daugiabučių, nemažai klaipėdiečių yra persikėlę gyventi į čia esančių priemiesčių teritorijoje išdygusius individualių namų kvartalus.


Birželio 1-osios duomenimis, iš 51 uostamiesčio ikimokyklinės įstaigos, laisvų vietų (151) buvo tik 17-oje. 1-3 metų amžiaus vaikams buvo laisvos tik penkios vietos, visos jos - lopšelyje-darželyje "Aušrinė", įsikūrusiame Strėvos gatvėje. Daugiausia laisvų vietų darželiuose buvo 6-7 metų amžiaus vaikams.

Gyvas kontaktas - svarbiausia?

"Būtų puiku, jeigu tik ši sistema veiktų patogiai. Palengvinimas visada smagu. Būtų mažiau popierinės dokumentacijos, jei užtektų tik elektroninio pildymo. Dar nesu mačiusi oficialių dokumentų, todėl galiu tik spėlioti, kaip viskas konkrečiai veiktų. Vis dėlto, manau, internetinė registracija keistų ne viską. Tėvai nori aplankyti įstaigas, pamatyti sąlygas, susipažinti su siūlomomis programomis, pamatyti aplinką. Jeigu tėvai registruos savo vaikus tik tam, kad jie patektų bet kur ir bet kaip, aišku, jiems bus lengviau", - sakė lopšelio-darželio "Aitvarėlis" direktorė Aušra Jablonskienė.

"Čiauškutės" vadovė Elena Sobutienė irgi mano, kad tėvams įgyvendinus tokį projektą gali būti patogiau, jei tik jie turės reikiamą prieigą. Visgi ji yra įsitiknusi, kad ir pagal dabartinę tvarką vaikai paskirstomi visai neblogai.

TERMINAI. Optimistinis variantas, kad naujoji sistema startuos jau nuo kitų metų rugsėjo arba 2014-ųjų pradžios.

"Girdėjau apie šias naujoves. Galima daryti ir taip, tačiau, mano manymu, tiesioginis bendravimas vis dėlto yra geriau. Gali detaliau papasakoti apie įstaigą, parodyti grupę, kurią lankys vaikas. Nemanau, jog dabartinė sistema yra kuo nors bloga. Jau ir dabar internetu pabendraujame su tėvais, gauname iš jų elektroninių laiškų, atsakome į rūpimus klausimus, pasikalbame", - sakė "Liepaitės" direktorė Alina Šiudeikienė.

Anot lopšelio-darželio "Obelėlė" direktoriaus pavaduotojos Stasės Iljinos, informaciją apie eiles ir laisvų vietų skaičių ir dabar galima nesunkiai rasti šios įstaigos interneto svetainėje.

"Jeigu tėvams registruojantis internetu mums nebereikės tvarkyti pluošto popierių, mūsų darbas taps lengvesnis. Bet jeigu tai bus tik registracija ir visas popierizmas išliks nepakitęs, mums vis tiek reikės kviestis tėvus į darželį, kad jie, tarkime, atneštų lengvatų pažymas, užpildytų prašymus dėl vakarieniavimo bei pusryčiavimo ir panašiai. Jeigu tai nepakis, nemanau, kad internetinė registracija bent kiek pagerins esamą situaciją. Tėvai dažniausiai skundžiasi ne dėl registravimosi metodikos, o dėl laisvų vietų stokos. Tai kur kas rimtesnė problema", - sakė pokalbininkė.

Gyvo kontakto svarbą akcentuoja ir "Traukinuko" direktoriaus pavaduotoja Larisa Belova.

"Reikia pasimatyti ir su mama, ir su tėvu, pasikalbėti apie vaiką, sužinoti apie jo sveikatą, charakterį. Jei būtų registruojamasi elektroniniu būdu, apie šiuos svarbius dalykus nepasišnekėtume. Be abejo, tikiu, jog atsiras tėvų, kuriems ši sistema bus kažkuo naudinga", - sakė moteris.

"Pagrindinis šios naujovės pranašumas būtų tai, kad tėvai sugaištų mažiau laiko. Kita vertus, kad ir kaip palaikyčiau moderniųjų technologijų įvedimą, mums labai reikalingas gyvas kontaktas. Mes skiriame ypač daug dėmesio vaiko parengimui darželiui, pakalbame su tėvais apie būsimą vaiko adaptavimąsi, apie socializaciją, suteikiame papildomos informacijos apie įstaigą. Iš tėvų sužinome apie vaiko sveikatą, skirtingo maisto toleravimą, alergijas, įpročius. Kai tėvai neturi galimybės atvykti į mūsų darželį, mes teikiame konsultacijas internetu. Bet taip būna jau po to, kai vaikas ima lankyti mūsų įstaigą. Mūsų darbas yra būtent bendravimas su vaikais ir jų tėvais", - teigia "Žiogelio" direktorė Antanina Šereivienė.

Apklausa

Rima

Klaipėdoje darželio negalima gauti. Įvedus naują tvarką, kai registruotis į darželius bus galima internetu, dabartinė padėtis nepasikeis - pas mus vis tiek yra tokia sistema, kad visur galima prieiti tik per pažįstamus. Jeigu visko negalima padaryti per mažus pinigus, galima padaryti per didelius. Man visgi priimtinesnė senoji tvarka, kai norint užsiregistruoti į darželį, reikia į jį nueiti.

Laura

Čia mes į darželį neiname. Gyvename Didžiojoje Britanijoje. Kai kuriuose Didžiosios Britanijos rajonuose sunku gauti vietą. Reikia užsiregistruoti iš karto, vos tik gimsta vaikas. Pas mus užsiregistruoti į darželius internetu nėra įmanoma - visada reikia nueiti pačiam, kad apsižiūrėtum, nes yra patariama tėvams, jog vaikas kelias valandas pabūtų, galėtum pasižiūrėti, kaip jis jaučiasi ir galėtų apsiprasti. Tokia tvarka man asmeniškai yra daug priimtinesnė, nes gali pamatyti, kaip dirbama. Neretai net yra patariama neperspėti, kada ateisi, jog darželio darbuotojai nebūtų pasiruošę ir pamatytum nesuvaidintą atmosferą, o tai, kaip viskas iš tiesų ten ir vyksta.

Laurynas

Dabartinė tvarka man tinka - gali pasikalbėti su auklėtoja, tačiau rasti laisvą vietą sekėsi sunkiai - teko nueiti ne į vieną darželį, kol ją gavome. Teoriškai būsima naujoji tvarka turėtų būti geresnė už senąją, o kaip bus, pažiūrėsim.

Natalija

Klaipėdoje mano marti ilgai laukė, kol gavo laisvą vietą darželyje. Kaip girdėjau, esama tvarka sukelia ne vieną problemą. Jei į darželius bus galima užsiregistruoti internetu, tai vertinčiau labai gerai. Manau, kad bus galima išvengti korupcijos ir kitų nesklandumų.

Deimantė

Į Lietuvos darželį vaiką vedėme, kai jam buvo dveji metai, paskui persikraustėme į Angliją. Dėl patekimo į darželį neturėjome problemų nei Lietuvoje, nei Anglijoje. Net ir esant registracijai internetu, manau, kad tėveliams vis tiek reiktų nueiti į darželį. Kiekvienas tėvelis turėtų tam atrast laiko.

Kalbino Vitalija BUTKUTĖ

 

 

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder