Deficitu tampantys mokytojai: "Tiesiog neįmanoma išgyventi"

Deficitu tampantys mokytojai: "Tiesiog neįmanoma išgyventi"

Fizikos mokslus baigusi klaipėdietė Eglė Karpavičiūtė pernai bandė dirbti fizikos mokytoja. Nors jauna moteris spėjo suktis net trijose Klaipėdos rajono mokyklose, gaunamas atlyginimas varė į neviltį, tad visų trijų mokyklų direktoriai šią vasarą jau suko galvas, iš kur gauti kitą specialistą.

"Vakarų ekspreso" kalbinti mokyklų vadovai ne juokais sunerimę - jei mokytojams atlyginimai artimiausiu metu nedidės, kai kurių dalykų mokytojų mokyklose ims drastiškai stigti. Lietuvos darbo biržos duomenimis, jau ir šios vasaros pradžioje mokytojo profesija pateko į paklausiausiųjų dešimtuką.

Trys darbai, atlygis - 470 eurų

28-erių E. Karpavičiūtė praėjusiais mokslo metais fizikos mokė Ketvergiuose, Doviluose bei Vėžaičiuose esančiose mokyklose. Mokytoja atvira - iš trijų darboviečių kas mėnesį jai pavykdavo į rankas iš viso gauti vos 470 eurų siekiantį atlyginimą.

"Klaipėdoje nuomoju butą, kurio vien nuoma kainuoja 150 eurų, dar reikia susimokėti komunalinius mokesčius. Kiek išleisdavau automobilio kurui, net neskaičiavau, bet nuo Klaipėdos iki Vėžaičių į vieną galą tekdavo važiuoti 20 kilometrų. Ketvergiai ir Dovilai arčiau, bet vis tiek sąnaudos nemenkos. Gyvenu viena, tad tikriausiai visi suvokia, kad gaunant tokį atlyginimą sunku buvo išgyventi. Ką jau kalbėti apie kokias nors santaupas ar ateities planus", - savo patirtimi pasidalijo E. Karpavičiūtė.

Plėšymasis per tris darbus nebuvo malonus ir dėl to, kad nuolat reikėjo derinti pamokų grafikus.

"Nėra lengva ir kasdien derintis vis prie kito kolektyvo. Buvo tokių dienų, kai ryte dirbi vienoje mokykloje, paskui leki į kitą. Persiorientuoti nebūdavo lengva", - neslėpė jauna mokytoja.

E. Karpavičiūtė džiaugiasi, kad šiais mokslo metais jai pavyko susirasti darbą Klaipėdoje. Vienoje iš privačių mokyklų ji žada dirbti pradinių klasių mokytoja. Tačiau tų mokyklų, kurias ji paliko, vadovai neslepia, kad kiekvieno specialisto išėjimas tampa nemenku iššūkiu, nes rasti ką nors į jo vietą kasmet vis sudėtingiau.

Geriau dirba policininkais

"Pamenu, maždaug prieš dešimtmetį į pradinių klasių mokytojo vietą`buvo net 28 norintieji, o šiemet į tą pačią poziciją sulaukiau tik dviejų prašymų. Skirtumai akivaizdūs", - tai, kad rasti naujų darbuotojų tampa vis sunkiau, pasakojo Ketvergių pagrindinės mokyklos direktorius Gendrutis Burbulis.

Artėjantiems mokslo metams jam reikėjo rasti ne tik naują pradinių klasių mokytoją, bet ir fizikos bei tikybos mokytojus.

"Laimei, šiaip ne taip radome. Bet kas bus toliau, sunku pasakyti. Nebėra logikos. Kas gali norėti dirbti tokį darbą už 400 eurų? Juk žmonėms reikia gyventi. Kur tai matyta, kai profesinę mokyklą baigusiam policininkui moka 700 eurų, o aukštąjį išsilavinimą turintis mokytojas gauna kur kas mažiau. Galiu jums pateikti šimtą pavyzdžių, kai žmonės metė mokytojo darbą ir išėjo dirbti policininku, bet negaliu pasakyti nė vieno, kad būtų grįžęs atgal", - kalbėjo G. Burbulis.

Direktorius guodėsi bent tuo, kad jo vadovaujama mokykla yra visai netoli Klaipėdos, tad personalą susirinkti yra kur kas lengviau nei nuo didmiesčių gerokai nutolusiuose kaimuose.

"Pavyzdžiui, mūsų mokykloje kone 90 proc. dirbančiųjų - klaipėdiečiai", - minėjo mokyklos vadovas.

"Vagia" iš kitų

Dovilų pagrindinės mokyklos direktorius Arūnas Grimalis taip pat pasidžiaugė, kad iki rugsėjo pavyks surasti trūkstamus pedagogus.

"Reikėjo fizikos mokytojo, tad žadėjo atvažiuoti iš kitos mokyklos padirbėti, pradinių klasių irgi iš vienos Klaipėdos mokyklos "pagrobėme". Dabar vyksta toks procesas - vieni nuo kitų mokytojus viliojame", - bandė juokauti A. Grimalis, bet sykiu pripažino, kad situacija tikrai nėra juokinga, nes pedagogų stygius kasmet jaučiamas vis labiau.

Naujų mokytojų reikia ieškoti ne tik todėl, kad vieta atsilaisvina pedagogams išėjus į pensiją. Gana dažni atvejai, kai jauni specialistai tiesiog meta darbą, nes suvokia, kad už gaunamą atlyginimą neišgyvens.

"Jei jaunas specialistas gauna vos 300-400 eurų, kaip jį sulaikysi? Darbas sunkus, o apie atlyginimo kėlimą niekas nekalba. Tad gali būti kokios tik nori skatinimo programos, jauni specialistai neis dirbti į mokyklas. O kas bus, kai senoji karta išeis į pensiją? Mano žiniomis, universitetai jau kelinti metai nesurenka nei fizikų, nei chemikų kurso", - atsiduso direktorius.

Vadovai net verkia

Klaipėdos rajone, Judrėnuose, esančios Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos direktorė Kristina Ruškienė pasidžiaugė, kad šiemet situacija kiek ramesnė, mat pernai teko patirti daug streso, kol surado pradinių klasių mokytoją.

"Pamenu, pernai dar rugpjūčio 27-ąją neturėjau pradinių klasių mokytojos. Tikrai buvo nejuokinga. Rugsėjo pirmąją mokytoja jau turi imti pirmoką už rankos ir vesti į klasę, o ką sakyti tėvams, jei mokytojo iš viso nėra? Šiemet mums reikėjo ir lietuvių kalbos, ir muzikos mokytojų bei psichologo. Kol kas neturime kandidato tik į muzikos mokytojo kėdę, o štai iš lituanistų sulaukėme net keturių pasiūlymų", - lengviau atsiduso K. Ruškienė.

Tačiau direktorė neslėpė, kad kiekvienos vasaros laukia su nerimu, nes nežinia, kiek naujų mokytojų teks ieškoti.

"Mums sunku dėl to, kad nuo miestų esame gana toli. Iki Klaipėdos - 60 kilometrų, iki Gargždų - 40 kilometrų, todėl mažai tikėtina, kad pedagogai atvažiuos į darbą Judrėnuose iš šių miestų. Tad ir sėdime tarsi ant parako statinės. Pamenu, pernai kaimyninės mokyklos vadovas sakė net verkęs, kai mokslo metų viduryje iš darbo išėjo ir į užsienį uždarbiauti išvyko matematikos mokytojas", - pasakojo K. Ruškienė.

Direktoriai vėl mokys

Lietuvos darbo biržos duomenimis, nuo šių metų pradžios iki rugpjūčio 7 d. registruotos 1 398 laisvos darbo vietos mokytojams, pernai tuo pačiu laikotarpiu - 1 276. Didžiausias pasiūlos ir paklausos skirtumas fiksuojamas Vilniaus, Šiaulių ir Klaipėdos apskrityse. Klaipėdos apskrityje šiemet ieškoma 37 proc. mokytojų daugiau nei tuo pačiu metu pernai.

"Analitikai pateikia išvadą, kad po kelerių metų matematikos ir gamtos mokslų mokytojų trūkumas taps katastrofiškas. Bet premjeras sako, kad pradžioje pagerinkit mokinių rezultatus, o tada jau ir didesni atlyginimai bus. Mes matom tiesiai į mus varantį juodą audros debesį, kuris kiaurai permerks visą valstybę ir jos jaunąją kartą, bet sakom - ai, nieko tokio, gal kažkaip pro šoną praneš", - feisbuke ironizavo garsus žurnalistas Andrius Tapinas.

Kad valdžia kuo greičiau turėtų ieškoti sprendimų, pritaria ir Klaipėdos rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius. Ilgus metus šioje sferoje dirbantis valdininkas stebėjosi, kad šią vasarą į Švietimo skyrių nebuvo užsukęs nė vienas mokytojo darbo ieškantis jaunas specialistas, nors anksčiau tokia praktika būdavo gana dažna.

"Kol kas dar vienaip ar kitaip pavyksta problemą išspręsti - mokytojai važinėja į dvi ar net tris mokyklas dirbti, didinami krūviai, bet panašu, kad gana greitai visos tos galimybės bus išsemtos. Reikia pripažinti, kad daug yra pensinio amžiaus pedagogų, o jaunus specialistus sunkiai sekasi prisišaukti.

Kalbama apie mokytojų prestižą, bet reikia pripažinti, kad jis nemenkai susijęs ir su gaunamu atlyginimu. Geras matematikos, chemijos ar fizikos žinias turintis abiturientas nesirinks pedagogo kelio, nes jis suvokia, kad su pradedančiojo mokytojo atlyginimu sunkiai išsivers, nes jis yra tik truputį didesnis už minimalų atlyginimą. Mano nuomone, kol jaunas pedagogas negaus kad ir 800 eurų, kokybinių proveržių nebus. Dabar tik skyles užkaišiojame, ir tiek", - pasakojo A. Petravičius.

Jo duomenimis, labiausiai trūksta gamtos mokslus dėstančių pedagogų. Ši problema labiausiai jaučiama pagrindinėse mokyklose, nes jose matematikams, fizikams ir chemikams susidaro nedideli krūviai, tad tenka dirbti keliose mokyklose. Būna, kad į Klaipėdos rajono mokyklas atvyksta pedagogai ir iš kitų rajonų, pavyzdžiui, Šilalės.

"Anksčiau netaikėme tokios praktikos, bet dabar rajono politikams teiksime svarstyti tokį sprendimo projektą, pagal kurį išimtiniais atvejais mokyklų direktoriams būtų leidžiama vesti pamokas. Tais atvejais, jei mokytojo buvo ieškota ir niekaip nepavyko rasti, direktorius galėtų turėti 10 kontaktinių valandų", - kaip iš dalies bus sprendžiama situacija, pasakojo Švietimo skyriaus vedėjas.

KOMENTARAS

"Trūksta ir Klaipėdoje"

Laima PRIŽGINTIENĖ, Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja

Kol kas neturime duomenų, kiek tiksliai Klaipėdos mokyklose trūksta mokytojų. Tokią informaciją iš mokyklų tikimės susirinkti jau šiomis dienomis. Nemanau, kad bus labai blogai, bet įtariu, kad trūkumas tikrai yra. Pastarųjų metų duomenimis, Klaipėdoje dažniausiai trūksta matematikos, chemijos ir fizikos mokytojų. Ypač progimnazijose. Bet matematikų trūksta kone visoje šalyje, nes, regis, jau septynerius metus neruošia šių specialistų. Pernai Klaipėdoje buvo ir tokių situacijų, kai vienoje mokykloje mokslo metų viduryje susirgus matematikos mokytojui nepavyko rasti, kas jį pavaduos. Tokias situacijas tampa vis sunkiau išspręsti. Šiuo metu jaučiamas ir darželių auklėtojų stygius. Anksčiau būdavo šių specialistų perteklius, o dabar, išaugus vaikų skaičiui, jų trūksta. Kaip, beje, ir pradinių klasių mokytojų.

Klaipėdoje jau taikome tokią praktiką, kai išimtiniais atvejais, niekaip nerandant reikiamo mokytojo, mokyklų vadovams patiems leidžiama turėti pamokų. Daugiausia dėl tokios situacijos kreipiasi vadovai, turintys chemiko, fiziko ar matematiko išsilavinimą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder