Darželinukų tėvams rengiami nemalonūs pokyčiai

Darželinukų tėvams rengiami nemalonūs pokyčiai

Klaipėdos valdininkai siūlo eilę pakeitimų uostamiesčio darželinukų tėvams. Pakaks to, kad vaikas be pateisinamos priežasties neateitų į darželį penkias dienas, ir jis bus šalinamas iš ugdymo įstaigos. Taip pat ruošiamasi gerokai apkarpyti lengvatininkų sąrašus ir visiškai panaikinti priėmimo į darželius pirmumo kriterijus.

Klaipėdos savivaldybės administracija rengia paketą pakeitimų, kurie palies nemažą dalį mažamečius vaikus auginančių tėvų.

Planuojamos mokesčių surinkimo reformos labiausiai palies tas šeimas, kurių vaikai darželius lanko periodiškai. Kitaip tariant - dažnai į darželį neateina be pateisinamos priežasties.

Klaipėdos savivaldybės administracija sudarė darbo grupę, kuri analizavo situaciją ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir nustatė, kad net 50 proc. vaikų nelanko darželių be jokios pateisinamos priežasties.

"Dabar galiojanti tvarka leidžia, kad vaikas į darželį gali neateiti 50 proc. dienų, dabar siūlome šį skaičių sumažinti iki 20 proc. Taigi, jei politikai pritars, pakaks, kad vaikas į darželį be pateisinamos priežasties neateis 5 dienas ir jis bus šalinamas iš ugdymo įstaigos", - siūlymą pateikė darbo grupės vadovė, Klaipėdos savivaldybės administracijos Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė.

Taip pat siūloma koreguoti ir mokesčių sistemą. Siūloma, kad dabar nuo lankytų dienų skaičiaus priklausantis mokestis už maisto gaminimą ( 1,60 Lt už lankytą dieną) būtų nekintamas kaip ir ugdymo lėšos (13 Lt per mėnesį). Taigi, jei vaikas be pateisinamos priežasties nelankys darželio, jo tėvai už tas dienas vis tiek mokės mokestį už maisto gaminimą, kas mėnesį - 33,60 litų.

"Juk nesvarbu, keliems vaikams virėja verda maistą - puodą jai vis tiek reikia maišyti", - paaiškino N. Laužikienė.

Taip pat, siekiant sumažinti darželių darbuotojams biurokratinę naštą, bus siūloma apriboti maitinimų skaičiaus pasirinkimą. Dabar tėvai gali kas mėnesį pasirinkti kiek kartų per dieną jų vaikai valgys. Siūloma, kad toks pasirinkimas būtų galimas tik kartą ir galiotų visus metus.

"Pagrindinė priežastis, kodėl pradėjome analizuoti esamą padėtį darželiuose - didžiulės eilės vaikų, negalinčių patekti į darželius. Preliminariai skaičiuojame, kad šiemet į Klaipėdos darželius eilėse liko laukti 700 vaikų. Tačiau paaiškėjo, kad net pusė vaikų prastai lanko darželius. Grubiai tariant - jei grupėje turi būti 20 vaikų, tai kasdien ateina tik 10.  Tai yra neetiška tų vaikų, kurie laukia eilėje ir nepatenka į darželius, atžvilgiu. Todėl manome, kad šie siūlomi pakeitimai suaktyvins darželių lankomumą arba paskatins tėvus atsiimti iš darželių tuos vaikus, kurie jį lanko tik periodiškai", - sakė N. Laužikienė.

Kitas ne ką mažiau svarbus tokių pokyčių motyvas - lėšos. Paskaičiuota, kad dėl prasto vaikų lankomumo per metus į miesto biudžetą nepatenka 3,4 mln. litų. Tikimasi šiuos rodiklius pagerinti.

"Tačiau noriu akcentuoti, kad mokestis už darželį nėra didinamas. Tiems vaikams, kurie lanko darželį visas dienas, niekas nesikeis", - akcentavo N. Laužikienė.

Lengvatos mažėja

Kur kas skausmingesni finansiniai pokyčiai numatomi toms klaipėdiečių šeimoms, kurios dabar naudojasi įvairiomis mokesčių už darželį lengvatomis. Planuojama, kad 50 proc. mokesčių lengvatą galės gauti tik tos šeimos, kuriose vienas iš tėvų mokosi arba studijuoja bei tos šeimos, kuriose laikinai susiklosto sunki šeimyninė padėtis. Visiškai už darželį nemokėti siūloma leisti toms šeimoms, kurios gauna socialinę pašalpą. Visos kitos lengvatos bus naikinamos.

Priminsime, kad dabar 50 proc. lengvata, be šių anksčiau paminėtų, naudojasi ir tos šeimos, kuriose vaikas teturi vieną iš tėvų, šeimoje auga 3 ir daugiau vaikų, kai vienas iš tėvų atlieka tikrąją karinę tarnybą arba nustatoma, kad vaikas turi didelius spec. poreikius.

Taip pat dabar net 100 proc. nuo mokesčio už darželį atleidžiamos ne tik tos šeimos, kurios gauna socialinę pašalpą, bet ir socialinės rizikos šeimos.

Šios taikomos lengvatos savivaldybei per metus atsieina per 1 milijoną litų, nes savivaldybė dengia tą mokesčio dalį, kurios nesumoka tėvai.

Skaičiuojama, kad tokių vaikų, kurių tėvai naudojasi mokestinėmis lengvatomis, kasmet būna po 20 proc. Kitaip tariant, už kas penktą vaiką mokama perpus mažesnė suma, arba visiškai nemokama.

Kas pirmesnis - tas gudresnis

Kita kai kuriems tėvams itin nepatiksianti naujovė - rengiamasi panaikinti dabar galiojančius visus pirmumo kriterijus, kuriais vadovaujantis vaikai priimami į darželius. Kitaip tariant tvarka bus tokia - kas pirmesnis, tas gudresnis.

Ši naujovė gali itin nepatikti daugiau mažamečių vaikų auginantiems tėvams. Dabar galioja tvarka, kad pirmumo teisę į darželį turi tie vaikai, kurių broliukai arba sesutės lanko tą patį darželį. Nebelikus šio pirmumo kriterijaus, tėvams gali tekti vieną vaiką vesti į vieną, o kitą - į visai kitoje vietoje esantį darželį.

"Ir dabar jau yra tokių šeimų, kurios priverstos vaikus vežioti į skirtingus darželius. Nieko nepadarysi - situacija yra tokia, kad darželiai yra perpildyti", - pastebėjo Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė.

Planuojama palikti tik vieną kriterijų, kada vaikas į laisvą vietą darželyje turės pirmumo teisę - kai Vaiko gerovės komisija nustatys, kad vaikui būtina ugdymo įstaiga. Kitaip tariant, vaikas į darželį bus vedamas prievarta, pavyzdžiui, iš socialinės rizikos šeimų.

Tokių atvejų per metus pasitaiko vienetai. Kasmet 2-3 vaikai.

Visi šie siūlomi pakeitimai turėtų įsigalioti nuo Naujųjų metų, žinoma, jei tam pritars politikai.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder