Valgomieji ledai - saugus ir sveikas vasaros skanėstas

Valgomieji ledai - saugus ir sveikas vasaros skanėstas

Mūsų vartotojai gali drąsiai mėgautis vasarą ypač populiariu skanėstu – valgomaisiais ledais. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atliktas specialus tyrimas parodė, kad tiek mūsų šalies gamintojų pagaminti, tiek iš kitų šalių atvežti ledai atitinka saugos ir kokybės reikalavimus. Dažniausiai nustatomi tik nereikšmingi produktų ženklinimo pažeidimai.

Šių metų liepos mėnesį vykdyto tyrimo metu patikrintos 72 valgomuosius ledus gaminančios įmonės. Be to, rinkoje įvertinta beveik 640 tūkst. porcijų, t.y. beveik 50 tonų valgomųjų ledų sauga, kokybė bei informacijos vartotojui ženklinimo etiketėje teisingumas. Vertinti ne tik lietuviški, bet ir iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Olandijos, Vokietijos ar Italijos atvežti valgomieji ledai.

„Galime pasidžiaugti, kad mūsų šalies ledų gamintojai gerai pasiruošė vasaros sezonui, nes nė vienoje valgomuosius ledus gaminančioje įmonėje patikrinimų metu nenustatyta šiukščių teisės aktų reikalavimų pažeidimų. Didžiąją nustatytų pažeidimų dalį sudarė ženklinimo pažeidimai. Daugeliu atvejų tai nežymūs neatitikimai, kai pavyzdžiui, nurodant produkto sudedamąsias dalis naudojami trumpiniai. Tačiau pasitaikė ir šiurkštesnių vartotojų klaidinimo atvejų. Pavyzdžiui, produkto etiketėje nurodoma „grietininiai“, „šokoladiniai“ ar „vaniliniai“ ledai, tačiau iš tiesų ledų sudėtyje nebuvo grietinėlės ar šokolado, o vietoj vanilės panaudotos tik kvapiosios medžiagos“, – patikrinimų metu sukauptą informaciją apibendrino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Deividas Kliučinskas. Pasak specialisto, dažniausias iš kitų šalių atvežtų ledų ženklinimo pažeidimas – neteisingas produkto sudėties vertimas. Pasitaikė atvejų, kai vertimo į lietuvių kalbą iš viso nebuvo pateikta.

Valgomieji ledai skirstomi į grupes, kurių kiekvienai keliami tam tikri reikalavimai. Pagrindiniai jų – atitinkamas riebumas, pieno baltymų bei sausųjų medžiagų kiekiai. Pagal riebumą ledai skirstomi į grietininius, pieniškus, vaisinius (šerbetus) ir plombyrą. Jei į ledus dedami tik pieno riebalai ir baltymai – ant jų etikečių paprastai rašoma „grietininiai ledai“, „pieniški ledai“. Tokių ledų riebumas gali būti nuo 8 iki 2,5%, o pieno baltymų kiekis turi būti ne mažesnis kaip 2,5%.

Kitoms grupėms priklausančiuose leduose pieno riebalai ir baltymai gali būti pakeisti kitomis maistinėmis medžiagomis. Šerbetų grupei priklausančiuose leduose riebalų visai nėra. „Plombyru” vadinami riebūs valgomieji ledai, tradiciškai gaminti iš riebios grietinėlės, tačiau dabar griežtų reikalavimų šiai rūšiai jau nė ra, pieno riebalus vis dažniau pakeičia augaliniai aliejai ir riebalų mišiniai, todėl perkant „plombyru“ vadinamus ledus, reikėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį.

Leduose yra pakankamai daug baltymų, riebalų ir angliavandenių, ypač reikalingų augančiam organizmui. Juose yra ir žmogui būtinų amino rūgščių, mineralinių medžiagų (kalcio, kalio, fosforo, magnio ir kt.). Suvalgyta ledų porcija gali pakeisti vaikų nelabai mėgstamą įprastą stiklinę pieno. Geriausiai tam tinka grietininiai arba pieniški ledai, nes jų sudėtyje pieno riebalai ir baltymai negali būti pakeisti jokiais kitais augalinės kilmės produktais.

„Pasirinkdami ledus, vartotojai turi atkreipti dėmesį į tai, kokiomis sąlygomis šie produktai laikomi, ar jie nepraradę formos ir išvaizdos. Mūsų specialistų atliktų tikrinimų metu 9 atvejai nustatyta, kad prekiauta netinkamomis sąlygomis laikomais, prekinę išvaizdą praradusiais, deformuotais ar pasibaigusio tinkamumo vartoti termino valgomaisiais ledais. Dviem atvejais iš Vokietijos atvežtų valgomųjų ledų partijos buvo sulaikytos, nes ant pakuočių nebuvo nurodytas tinkamumo vartoti terminas“, – pabrėžė D. Kliučinskas. Pasak jo, visais šiais atvejais, prekyba ledais buvo uždrausta.

Anot specialisto, rinkdamiesi ledus vartotojai turėtų pasidomėti produkto sudėtimi, atkreipti dėmesį, ar šaldymo įrengimai neperkrauti, ledai nepakitusios formos, neaptirpę. Renkantis ledus kavinėse, reikėtų pasidomėti, iš ko jie pagaminti, ar sudėtyje nėra alkoholio. Alergiški žmonės turėtų atkreipti dėmesį į pateiktą informaciją apie alergizuojančias medžiagas arba jų pėdsakus. Pirkdami nefasuotus ledus taip pat pravartu atkreipti dėmesį ar jie neaptirpę, įprastos konsistencijos.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder