Ar ūgis susijęs su sveikata?
Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje, Konsultacinėje poliklinikoje dirbanti vaikų endokrinologė Vida Milė Liugaitė sako, vaiko ūgis parodo jo savijautą ir sveikatą.
"Neretai tėvai žemo ūgio nevertina kaip sveikatos sutrikimo ir nuolat ramina vaiką, kad jis užaugs. Deja, stebuklo be jokių pastangų galima ir nesulaukti", – sako medikė.
Apskaičiuoti galite ir patys
Remiantis standartais, normalus vyrų ūgio vidurkis yra apie 180 cm, moterų – apie 167 cm. Greičiausiai vaikai auga pirmaisiais savo gyvenimo metais – 18-25 cm. Per antruosius metus jie ūgteli 10-13 cm, per trečiuosius – 7,5-10 cm. Likus trejiems metams iki brendimo, augimas sumažėja iki 5-6 cm per metus.
Kai mergaitei 12-13 metų, o berniukui 14-15 metų, augimo šuolis būna 8-10 cm per metus.
"Atkreipti dėmesį reikėtų, jei dvimetis ar keturmetis per metus paauga vos vieną ar du centimetrus, žemaūgiui šešiamečiui nekrenta pieniniai dantys, vaikas antrus metus nešioja tuos pačius drabužius arba 13-14 metų sulaukusiam paaugliui nėra jokių lytinės brandos požymių", – sako endokrinologė V. M. Liugaitė.
Ji siūlo patiems apskaičiuoti būsimą vaiko ūgį. Tereikia mamos ūgį pridėti prie tėčio, dar pridėti 13 cm ir gautą skaičių padalyti iš dviejų. Skaičiuojant pagal šią formulę, galima 10 cm paklaida.
Augimą veikia daug faktorių
"Tėvai turi padėti savo žemaūgiui vaikui, tereikia laiku kreiptis į gydytoją endokrinologą", – sako V. M. Liugaitė.
Žinoma daugiau nei 200 ligų, lemiančių mažą ūgį nuo pat vaikystės. Dauguma jų kyla dėl spontaninės genų mutacijos, kuri įvyksta dar prieš apvaisinimą kiaušialąstėje ar spermatozoide.
Rečiau žemaūgiškumą lemia genai, paveldėti iš vieno ar abiejų tėvų, kurie taip pat yra žemaūgiai, tačiau ši taisyklė, anot gydytojos, galioja ne visada – žemaūgiai tėvai gali susilaukti vaikų, kurie neturės augimo sutrikimų.
Kad vaikas gerai augtų, turi normaliai funkcionuoti ir jo endokrininė sistema. Viena svarbiausių endokrininių liaukų – hipofizė, išskirianti augimo hormoną. Vaiko augimas gali sutrikti ir dėl lėtinių ligų, ypač inkstų, virškinimo, kvėpavimo, įgimtų širdies ligų, lėtinių infekcijų ir kitų.
Augimo procesą veikia mityba, socialinės ir ekonominės sąlygos psichinė ir emocinė aplinka, gamtiniai veiksniai, aplinkos užterštumas.
"Nuo kūdikystės vaikai turi lankytis pas pediatrą ar šeimos gydytoją, kurie išmatuoja jų ūgį ir svorį. Iš pirmo žvilgsnio šis daugeliui atrodantis nereikšmingas procesas yra itin svarbus, nes padeda nustatyti, ar vaikas auga normaliai, ar ne, – pasakoja gydytoja. – Visais atvejais nustatyti tikrąją augimo atsilikimo priežastį gali tik gydytojas endokrinologas".
Svarbiausia – nepavėluoti
Biosintetinis žmogaus augimo hormonas gaminamas genų inžinerijos būdu ir jam būdingios visos natūralaus žmogaus augimo hormono farmakologinės savybės – jis skatina augimą, dalyvauja baltymų, riebalų, angliavandenių, elektrolitų apykaitoje. Gydymas augimo hormonu paprastai tęsiamas tol, kol sukaulėja augimo zonos ir vaikas pasiekia normalų ūgį.
Gydymas augimo hormonu itin brangus. Lietuvoje šis hormonas yra įtrauktas į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, todėl vaikams, sergantiems augimo hormono trūkumu, iki 18-kos metų jis yra kompensuojamas.
"Svarbu nepavėluoti, – perspėja gydytoja V. M. Liugaitė. – Nustačius augimo hormono trūkumą, gydyti reikia pradėti nedelsiant, nes kai į mus pagalbos kreipiasi žemo ūgio jau nustoję augti jaunuoliai, efektyviai padėti nebegalime. Jų kaulėjimo zonos jau būna beveik užsidariusios".
Vien hormonų nepakanka
Augti padeda ne tik augimo hormonas. Pastebėta, kad globos namų auklėtinis, apsigyvenęs pas globėjus, gerokai ūgteli, o jei situacija namuose pablogėja, augimas sulėtėja.
"Kai vaikas jaučiasi reikalingas ir mylimas, o šeimoje vyrauja draugiška ir šilta aplinka, jis būna linksmas, sveikas ir geriau auga. Psichinė sveikata lemia fizinę sveikatą", – tvirtina gydytoja.
Svarbu pasirūpinti, kad vaikui netrūktų miego. Daugumai vaikų reikia 10-12 valandų per parą. Sakoma, kai vaikas giliai miega, jis auga. „Tikra tiesa, – patvirtina endokrinologė V. M. Liugaitė. – Nuo miego pradžios praėjus 1,5-2 valandoms prasideda gilaus miego fazė, kurios metu organizmas gamina daugiau augimo hormono. Labai svarbu, kad vaikas gultųsi ne vėliau nei 21-22 valandą. Svarbus ir rytinis miegas, kuris nors ir neskatina augimo proceso, bet suteikia psichologinį ir dvasinį komfortą".
Augančiam vaikui labai svarbu valgyti įvairų, kokybišką šviežią maistą. Turi būti pakankamai kalorijų, baltymų, pagrindinių vitaminų ir mineralų.
"Prasidėjus tamsiajam metų laikui, kai mažai saulės ir šviesos, reikėtų vartoti žuvies taukų, kurie ypač svarbūs kaulams formuotis. Naudingi švieži ir džiovinti vaisiai ir medus. Patartina kasdien valgyti pieno produktų, riešutų, žuvies, stengtis mažiau vartoti saldumynų, ypač cukraus", – pataria endokrinologė.
Vaikams svarbu kuo daugiau aktyviau judėti. "Tik fizinis aktyvumas turi būti normalus, – perspėja gydytoja. – Augimą skatina krepšinis, tinklinis, šuoliai į aukštį, plaukimas, kabojimas ant skersinio. Svarbu, kad sportas nebūtų per daug intensyvus, skatinantis ankstyvą raumenų vystymąsi, todėl patartina vengti sunkiosios atletikos ir sportinės gimnastikos".
Pagal "Šiaulių kraštą"
Rašyti komentarą