Trečiadienį - tylos minutė

Trečiadienį - tylos minutė

Ketvirtas balandžio trečiadienis laikomas pasauline triukšmo prevencijos diena. Ji minima jau 17 kartą. Tylos minutė skelbiama nuo 14:15 – 14:16.

Visuomenės sveikatos biuras kviečia akimirkai sustoti ir pabandyti pasiklausyti tylos, įvertinti savo gyvenamąją ir darbo aplinką. Išjunkite prietaisus keliančius triukšmą, uždarykite langus, nustokite kalbėti.

Triukšmas pavojingas sveikatai

Triukšmo žala sveikatai neapsiriboja tik klausos pažeidimais. Ilgai veikiant intensyviam triukšmui, vystosi centrinės ir vegetacinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai. Triukšmas sukelia galvos skausmus, svaigimą, cypimą ausyse, nemigą, pablogėja atmintis, dėmesys, orientacija.

Tyrimais nustatyta, kad triukšmas, kaip ilgai veikiantis lėtinis stresas, veikdamas per centrinę nervų sistemą, sukelia organizme įvairius neurohumoralinius ir vegetacinius sutrikimus, kurie gali sąlygoti įvairių susirgimų - hipertoninės ir išeminės širdies ligos, aterosklerozės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos lėtinių uždegimų, opaligės bei įvairių neurozių išsivystymą.

Vaikų ir jaunuolių klausa yra jautresnė triukšmui, todėl ji greičiau ir lengviau pažeidžiama. Daugelio šalių ausų-nosies ir gerklės ligų specialistai nustatė, kad dėl stipraus, impulsinio charakterio muzikinio triukšmo, net 30-40 % jaunuolių, kurių amžius 14-20 m., klausa yra pažeista. Be to, stiprus impulsinis monotoniškai besikartojantis triukšmas kenkia ne tik klausai. Šokių klubuose triukšmas siekia apie 100dB pavojingą lygį. Jis perdirgina centrinę nervų sistemą, keičia žmogaus charakterį ir jo elgesį, skatina individo grubumą bei agresyvumą. Aišku, kad dalinis klausos netekimas sukelia ne tik daug psichologinių problemų, bet apsunkina ir socialinę individo adaptaciją, apriboja profesinį tinkamumą. Klausos pakenkimai gali būti absoliuti kliūtis jaunuoliui pasirenkant profesiją. Neprigirdintis jaunuolis negalės pasirinkti muziko, pedagogo, gydytojo, vairuotojo, ir daugelio kitų profesijų.

Kaip apsaugoti save nuo triukšmo?

Dėvėti klausos prevencines priemones jei esate veikiamas didelio triukšmo darbe, bendruomenėje (mašinų spūstys, roko koncertai, medžioklė) arba namuose (pjaunant žolę, remontuojantis butą). Ausų prevencinės priemones (kaištukus) galima įsigyti vaistinėse, sporto parduotuvėse arba jos gali būti padarytos pagal užsakymą. Pasitark su savo ausų gydytoju, kuriosasmens priemonės tiktų labiausiai.

Limituoti triukšmo periodus

Per koncertą, diskoteką, žiūrovų salėje būkite atokiau nuo garso kolonėlių. Jeigu esate roko koncerte, padarykite pertrauką, pasivaikščiokite. Jei esate muzikantas, būtinai dėvėkite ausų apsaugas, tai būtinybė. Būkite atsakingas už savo sveikatą.

Pritildykite muziką!

Naudodami nešiojamo grotuvo ausines ar klausydami triukšmingos muzikos uždaroje vietoje, mašinoje, sumažinkite garso lygį. Prisiminkite: jei draugas gali girdėti muzika iš tavo ausinių stovėdamas metro atstumu, muzika be abejonių groja per garsiai. Nesidrovėkite kitų paprašyti sumažinti muziką.

Žalojantis triukšmo poveikis

Atsakykite sau, ką galite padaryti norėdami apsaugoti sveikatą nuo triukšmo.Mokykite kitus ir imkitės veiksmų! Mokykite savo vaikus diskutuodami, pateikdami pavyzdžius. Patys dėvėkite ausų apsaugas, rodykite pavyzdį vaikams. Nuolat priminkite sumažinti ausinukų garsą.

Būkite atsakingas vartotojas

Pirkdami muzikinę aparatūrą, vaikų žaislus, namų apyvokos prietaisus atkreipkite dėmesį į skleidžiamo garso lygius, rinkitės tylesnius modelius, ypač tų, kuriuos dažniausiai naudojate ar naudojamas šalia ausų, pavyzdžiui plaukų džiovintuvas. Jei triukšmo lygis nėra pažymėtas, skambinkite gamintojui ir klauskite.

Patikrinkite vaikų žaislus

Atminkite, kad vaikai nuolat prideda ar laiko daiktus šalia ausų, kurios gali būti pažeistos staigaus stipraus garso. Pavojingi žaislai su signalais ir sirenomis, muzikiniai instrumentai, kalbančios lėlės, spaudomi žaislai, elementais maitinami žaislai, kurie skleidžia garsą.

Triukšmas darbo vietoje

Dauguma žmonių yra veikiami didelių triukšmo lygių darbe, įskaitant ugniagesius, krašto apsaugos darbuotojus, diskžokėjus, statybininkus, muzikantus, ūkininkus, kelininkus, kompiuterių operatorius, ūkininkus, gamyklų darbuotojus, vilkikų, žemės ūkio mašinų, autobusų vairuotojus.

Jei darbuotojai nori išvengti profesinių klausos sutrikimų, turi būtinai dėvėti asmenines ausų apsaugos priemones (kaištukus, ausines). Už tai atsakingas darbdavys ir pats darbuotojas.

Artėjant vasarai

Artėjant vasarai siūlome atkreipti dėmesį į šias veiklos rūšis: poilsio leidimas medžioklėje, šaudymas į taikinį, plaukiojimas motorine valtimi, važinėjimas motociklu, darbas miške, muzikos koncertai ir festivaliai, muzikos klausymasis mašinoje.

Daugiau laiko leiskite gamtoje. Medžio lapų šlamėjimas, nesmarkus vėjo ūžavimas, iš arbatinuko besiveržiančių garų triukšmas – tai baltasis triukšmas. Jis padeda užmigti, eliminuoja pašalinius triukšmus.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder