Susirgusieji nemokamų atostogų metu lieka be ligos pašalpos

Susirgusieji nemokamų atostogų metu lieka be ligos pašalpos

Darbuotojai, priversti masiškai eiti nemokamų atostogų, dažnai net nežino, kokie nuostoliai jų laukia. Nemokamų atostogų metu insultą patyręs šiaulietis negavo ligos pašalpos. Nepriklauso. Užsibuvus tokiose atostogose ilgesnį laiką, rizikuojama už gydymą mokėti iš savo kišenės.

Dienraštis "Šiaulių kraštas" šeštadienio numeryje pasakoja, kaip dėl nemokamų atostogų nukentėjo vienos Šiaulių valstybinės įstaigos darbuotojas. Vyras, kaip ir visi jo bendradarbiai, sutiko eiti nemokamų atostogų. Parašė pareiškimą penkioms dienoms.

Pirmąją nemokamų atostogų dieną vyrą ištiko insultas. Už visas penkias nemokamų atostogų dienas labai sunkus ligonis iš "Sodros" negavo nedarbingumo pašalpos - taip reikalingų pinigų gydymui.

"Laimei, kad nemokamos atostogos buvo trumpos. Tik vėliau sužinojome, kad galėjo tekti susimokėti ir už gydymą, jeigu nemokamų atostogų tėvas būtų ėjęs visam mėnesiui", - pasakojo vyro artimieji.

"Sodros" Šiaulių skyriaus direktoriaus pavaduotoja pašalpoms ir nedarbingumo kontrolei Rima Karvelienė patvirtino: susirgusiam nemokamose atostogose ligos pašalpa nepriklauso.

"Nemokama už tiek dienų, kiek žmogus buvo nemokamose atostogose. Jeigu liga tęsiasi ilgiau, pasibaigus nemokamų atostogų laikui, pašalpa gali būti mokama", - sakė pavaduotoja R. Karvelienė.

Specialistė paaiškino, kad yra pasitaikę ir tokių atvejų, kai nemokamos atostogos įsiterpia ligos viduryje. Tada irgi nemokama už tiek dienų, kiek žmogus buvo nemokamose atostogose.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos Informatikos ir statistikos skyriaus vedėjos pavaduotoja Inga Kvedarienė paaiškino, kada išėjęs nemokamų atostogų žmogus nėra apdraustas ir sveikatos draudimu.

Jeigu žmogus išeina nemokamų atostogų ne nuo mėnesio pirmos iki kito mėnesio pirmos dienos, tada jis laikomas draustu, nes nuo asmens atlyginimo yra išskaičiuojama privalomojo sveikatos draudimo įmokos bent už dalį mėnesio ir už gydymą nereikės mokėti.

Blogiau, kai žmogus nemokamų atostogų išėjo nuo mėnesio pirmos dienos iki kito mėnesio pirmos dienos ar dar ilgiau. Tokiu atveju jis yra nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu, nes nėra mokamos sveikatos draudimo įmokos.

"Todėl nemokamų gydymo paslaugų, išskyrus pirmąją pagalbą, gauti negali", - aiškino vedėjos pavaduotoja I. Kvedarienė.

Jeigu žmogus yra nedraustas, jis už gydymą ligoninėje, pas šeimos gydytoją ar konsultantą turi sumokėti iš savo kišenės.

"Jeigu žmogus nuolat dirbo tris mėnesius iš eilės, o mėnesį laiko buvo nemokamose atostogose, sveikatos priežiūros paslaugas gali gauti. Tačiau toks žmogus nėra atleistas nuo privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimo ir jas turi susimokėti pats arba už jį gali sumokėti darbdavys - tai labai svarbu žinoti", - patarė vedėjos pavaduotoja I. Kvedarienė.

Draudžiantis savarankiškai kas mėnesį reikia mokėti 9 procentus minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmoką. Dabar MMA yra 800 litų, o mėnesinė įmoka - 72 litai. Šias įmokas administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija.

"Jeigu žmogus nemokamose atostogose bus ilgiau nei mėnesį, o pirmąjį nemokamų atostogų mėnesį nebus susimokėjęs privalomojo sveikatos draudimo įmokos, jam nutrūksta sveikatos draudimas. Iš naujo sveikatos draudimas įsigalioja tik tada, kai žmogus tris mėnesius iš eilės mokės sveikatos draudimo įmoką. Ir tik sumokėjus įmoką už ketvirtąjį mėnesį vėl įsigalioja sveikatos draudimas. Jis gali įsigalioti ir iš karto: jeigu žmogus iš karto susimokės 3 minimalių algų dydžio įmoką - 2400 litų, plius to mėnesio įmoką (9 procentus nuo MMA - 72 litus)", - pasakojo tvarką pavaduotoja I. Kvedarienė.

Darbo kodekso 184 straipsnis numato, kada darbuotojas gali eiti nemokamų atostogų.

Iki 14 dienų nemokamos atostogos suteikiamos darbuotojams, auginantiems vaiką iki keturiolikos metų. Iki 30 dienų nemokamų atostogų gali prašytis darbuotojas, auginantis neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų. Taip pat nemokamų gali prašytis moters nėštumo ir gimdymo atostogų metu tėvas arba motina - tėvo atostogų vaikui prižiūrėti metu. Tėvams šių atostogų bendra trukmė negali viršyti trijų mėnesių.

Trisdešimt kalendorinių dienų nemokamų atostogų per metus gali prašytis neįgalusis.

Nemokamos atostogos pagal Darbo kodeksą gali būti suteikiamos darbuotojui, vienam slaugančiam neįgalųjį, sergantį šeimos narį.

Nemokamos atostogos gali būti suteikiamos santuokai sudaryti (ne mažiau kaip tris kalendorines dienas) bei mirusio šeimos nario laidotuvėms.

Darbo kodekse - jokios užuominos apie nemokamas atostogas, kaip įrankį taupyti įstaigos pinigus.

"Iš 16 867 skundų, kuriuos per šių metų devynis mėnesius gavo Valstybinė darbo inspekcija, dėl nemokamų atostogų skundėsi tik 119 pareiškėjų. Vadinasi, dėl nemokamų atostogų žmonės dar skundžiasi mažai", - skaičiavo Valstybinės darbo inspekcijos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Mindaugas Pluktas.

M. Pluktas pripažino, kad ir jis eis nemokamų atostogų, jeigu tik reikės, nors Darbo kodekse ir nėra nuostatos, kad nemokamų atostogų darbuotojas turi eiti taupydamas įmonės lėšas.

Eltos inf.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder