Smėlio dėžėse ir pievose tyko blusos

Smėlio dėžėse ir pievose tyko blusos

Kenkėjų kontrolės ekspertai perspėja apie smėlio dėžėse ir pievose tykančias blusas.  „Šiais metais karštuoju sezonu pievose, rūsiuose, sandėliuose ir netgi vaikų žaidimo aikštelėse atsirado daugiau blusų nei įprastai. Didžiausias antplūdis prognozuojamas liepos mėnesį. Problema – benamės katės“,  – kalbėjo biologas Liutauras Grigaliūnas.

Nešiotoja – benamė katė

Daugiau nei 30 proc. blusų nešėjų laikomos benamės katės. Deja, gyvenamųjų namų kiemuose jų su kiekvienais metais daugėja. Sparčiai ima plisti ir blusos. Įsitaisę ant gyvūnų kailių šie kenkėjai ima misti krauju. Dalį siurbiamo kraujo blusos suvirškina savo žarnyne, dalį išskiria iš organizmo. Nesuvirškintu krauju maitinasi blusų lervos.

„Blusos gali plisti labai dideliu atstumu, kadangi blusų patelių padėti kiaušinėliai dažniausiai nuo žmogaus ar gyvūno odos nukrenta ant žemės: pagalvių, kilimų, baldų, grindų ir kitų paviršių. Po 16–25 d. išsivysto suaugusi blusa, kuri pajutusi arti gyvulį ar žmogų, negailestingai puola ant jo ir ima siurbti kraują, dėti kiaušinėlius“, – pasakojo bendrovės „Dezinfa“ biologas.

9 cm į aukštį ir 32 cm į ilgį

Blusa gali pašokti 9 cm į aukštį ir 32 cm į ilgį. Tai jai leidžia be vargo rasti maitinimosi šaltinį. „Tereikia, kad rūsyje ar sandėliuke, smėlio dėžėje apsilankytų benamė katė, kurios kailyje krebžda blusos, ir atsiranda didelė tikimybė kenkėją parsinešti į namus. Blusa ant žmogaus gali užšokti tiesiog laiptinėje – šis kenkėjas šuoliuoja didesne jėga nei žiogas! Parsinešus į namus, blusos ima maitintis, daugintis – kankinti namų šeimininkus“, – teigė kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė.

Dažniausiai serga vaikai

Blusos platina marą, žiurkių dėmėtąją šiltinę, kačių įdrėskimo ligą. Kasmet registruojama apie 3 tūkst. maro atvejų. Blusų platinamomis ligomis dažniausiai serga vaikai. „Vaikai pasižymi itin dideliu judrumu, smalsumu. Užkirsti kelią žaisti su benamiais gyvūnais gana sudėtinga. Tad ir ligų sunku išvengti“, – apgailestavo Liutauras Grigaliūnas.

Blusų įkandimai alina nervų sistemą, sukelia alergiją. Niežint dažniausiai imama kasytis ir taip gali būti įnešta antrinė infekcija.

Naikinimas sudėtingas

Išnaikinti kenkėjus gana sudėtinga. Naikinti blusas reikia ne tik nuo gyvūnų, bet ir aplinkoje, kadangi būtina išnaikinti ir ant paviršių esančius kiaušinėlius bei lervas. „Namų sąlygomis blusas išnaikinti labai sunku, kadangi aplinkoje esančios lervos ir kiaušinėliai plika akimi nematomi ir sunkiai paveikiami populiarių aerozolinių priemonių. Viena iš efektyviausių priemonių – profesionaliam naudojimui skirti insekticidai. Tam, kad būtų užtikrintas šių priemonių efektyvumas bei norimas rezultatas, reikalingas ir pakankamas kiekis biologinių žinių apie patį kenkėją, jo elgseną bei gyvenimo būdą“, – kalbėjo Margarita Kutkaitė.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder