Skęstančiajam lemtingos pirmosios minutės

Skęstančiajam lemtingos pirmosios minutės

Ilsėtis ir pramogauti prie vandens, maudytis yra didžiulis džiaugsmas ir malonumas. Tačiau ką daryti, jei kas nors iš šeimos narių ar draugų, o gal ir visai nepažįstamas žmogus ima skęsti, o gelbėtojų nėra? Juk veikti reikia greitai, skęstančiajam kiekviena uždelsta sekundė gali kainuoti gyvybę.

Kaip padėti ir ko turime saugotis prie vandens, pataria Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Jolanta Štarienė.

- Statistikos duomenys apie skenduolius grėsmingi, kasmet Lietuvoje netenkame 300 žmonių, į mokyklą rudenį negrįžta viena klasė vaikų. Labai skaudu, kai gelbėdamas nelaimėje atsidūrusį žūsta ir pats gelbėtojas. Kaip išvengti skaudžių pasekmių?

- Pamatę, kad žmogus vandenyje skęsta, o jūs nemokate plaukti, nešokite į vandenį, nes rizika padvigubės, pavojus kils jau nebe vienam, o dviem žmonėms. Jeigu nelaimė įvyko giliame vandenyje, o jūs mokate plaukti, neplaukite prie skęstančiojo neturėdami jokių gelbėjimo priemonių. Apimtas panikos, skęstantysis gali į gelmę įtraukti ir gelbėtoją. Kad taip neatsitiktų, prie skęstančiojo reikia artintis su gelbėjimo ratu ar liemene, kokiu nors pripučiamu maudymosi ratu. Jei nieko po ranka nėra, tai galima susukti rankšluostį, drabužį ir juos paduoti skęstančiajam, o ne ranką. Labai tinka storesnė šaka ar koks kitas tvirtesnis daiktas, į kurį skenduolis galėtų įsikibti.

Nepulkite į vandenį apsirengę, nes apsunkę drabužiai, vandens pilni batai jus pačius trauks gilyn.

- Jei pavyko skęstantįjį ištraukti, tačiau jis nekvėpuoja, kaip gaivinti?

- Reikia kviesti greitąją, o kol sulauksite atvykstant medikų, gaivinti patiems. Atsargiai pasukame galvą į šoną, pakeliame smakrą ir pražiodome, kad įsitikintume, ar skęstantysis nėra užspringęs. Išvalius burną, reikia viena ranka užspausti šnerves ir, pačiam smarkiai įkvėpus, orą pūsti gaivinamajam į burną. Reikia stebėti, ar kilnojasi gaivinamojo krūtinė. Jei pakilo, dar kartą įpūsti, tada patikrinti pulsą. Toliau įpūtimus daryti kas 5 sekundes ir tai tęsti tol, kol ligonis pats pradės kvėpuoti arba gaivinimą perims atvykę greitosios pagalbos medikai. Jeigu jų nėra, o jūs pavargote, turi gaivinti kitas šalia esantis žmogus. Gaivinimo metu skendęs žmogus turi gulėti stabiliai. Gaivinti privalu tol, kol žmogus pats pradeda kvėpuoti. Jeigu kūnas atšąla, sustingsta, pasirodo lavondėmės, tik tada gaivinimą reikia baigti.

- Kaip suvokti, kad žmogus, šokdamas į vandenį, susitrenkė galvą ar susižalojo stuburą?

- Labiausiai tikėtina, kad tokią traumą patyręs tiesiog nebeiškils iš vandens. Jį reikia ištraukti, kad nenuskęstų ir atgaivinus kuo greičiau vežti į gydymo įstaigą, paguldžius ant kieto pagrindo.

Negalima maudytis nežinomose vietose, šokinėti į vandenį, jei nežinote, koks telkinio dugnas. Dugne gali būti akmenų, kelmų, seklumų, todėl šokant galima sunkiai susižaloti, tokių traumų pasekmės būna skaudžios.


- Žmonės mėgsta šokti į vandenį prisivalgę, perkaitę, išgėrę alkoholio.

- Jeigu vanduo labai šaltas, jus gali sutraukti mėšlungis. Jei tai atsitinka toliau nuo kranto, sutrinka ir plaukti mokantys žmonės. Pavartojus alkoholio išvis negalima eiti prie vandens. Pavojinga kaitintis ant pripučiamų čiužinių vandenyje, srovė jus gali nunešti toli į jūrą ar ežerą. Negalima vaikščioti valtyse, nes susiūbavus galima įkristi į vandenį, valtys apvirsta. Jei tokia nelaimė įvyksta toli nuo kranto, pasekmės būna itin skaudžios.

Nardantieji, plaukiantieji baidarėmis turi nepamiršti patikrinti, ar visą saugumą ant vandens garantuojanti įranga yra tvarkinga.

Kiekvienas žmogus prie vandens privalo pasirūpinti savimi. Reikia prisidengti galvą, turėti geriamojo vandens, nebūti saulėje kelias valandas. Tėvai turi rūpintis, kad žaisdami vaikai negautų saulės smūgio. Jam ištikus, gali pakilti temperatūra, svaigti galva, imti pykinti. Tokį ligonį reikia būtinai vežti į gydymo įstaigą, kur bus suteikta kvalifikuota pagalba.

Itin atsargūs saulėje turi būti vyresnio amžiaus žmonės. Ilgai būnant gali pakilti kraujospūdis, pasunkėja širdies negalavimai. Dėl buvimo saulėje blogai pasijutusį reikia įnešti į vėsesnę patalpą, paguldyti, galvą pakelti 30 cm, kūną vilgyti drungnu vandeniu, duoti atsigerti.

Informacija

Kuo trumpiau skenduolis išbūna vandenyje, tuo daugiau galimybių jį išgelbėti.

Jei išbuvo ne ilgiau kaip 5 minutes, galimybės išgelbėti yra 90 proc. Jei pagalba nebuvo suteikta nuo 5 iki 10 minučių, tikimybė išgelbėti - 60 proc. Išbuvus ilgiau kaip 25 minutes, sunku atgaivinti, o jei ir pavyksta, gali atsirasti smegenų pažeidimų, kyla pavojus likti neįgaliam.

Nemokantys plaukti vandenyje paprastai geba išsilaikyti iki minutės, vaikai - tik 20 sekundžių.

Kad išvengtumėte nelaimių, mokykitės plaukti patys ir išmokykite vaikus. Net ir būdami geri plaukikai, neplaukite labai toli nuo kranto.

Ištikus nelaimei, skambinkite trumpuoju numeriu 112.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder