Seimo nariai siūlo uždrausti lyties keitimo operacijas

Seimo nariai siūlo uždrausti lyties keitimo operacijas

Civiliniame kodekse siūloma uždrausti Lietuvoje medicinines lyties pakeitimo operacijas.

Tokią Civilinio kodekso pataisą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas ir šio komiteto narė Vida Marija Čigriejienė.

Teikiamu projektu siekiama pašalinti šiuo metu egzistuojančią teisės spragą, t.y. ištaisyti Civiliniame kodekse įtvirtintą, bet neveikiančią nuostatą dėl asmens teisės pakeisti lytį, kadangi ši nuostata asmenims sukelia nepagrįstų lūkesčių.

Šiuo metu įstatymo numatančio lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką nėra priimta ir teisiškai šie klausimai nėra reglamentuoti.

Pasak projekto iniciatorių, Lietuvoje lyties pakeitimo operacijos vertinamos labai kontroversiškai, visuomenė dėl psichosocialinių priežasčių yra nepasirengusi priimti lyties pakeitimo praktikos, todėl leidimas daryti lyties pakeitimo operacijas sukeltų daug medicininių ir etinių problemų.

"Pažymėtina, kad lyties pakeitimas yra susijęs su išorinių bei vidinių lytinių požymių pakeitimu, tačiau pakeitus lyties požymius, pati lytis nepasikeičia, nes ji yra genetiškai determinuota nuo pat prasidėjimo momento. Lyties keitimo procedūra yra susijusi su radikaliu žmogaus suluošinimu, nes fiziškai sveiki asmenys, galintys pradėti ir auginti savo vaikus, yra kastruojami, jiems pašalinami sveiki organai, "gydomi" didelėmis hormonų dozėmis, dėl ko prarandamas vaisingumas bei sutrinka bendra sveikata", - sako Seimo nariai A. Matulas ir V. M. Čigriejienė.

Jie taip pat pabrėžia, kad lyties keitimas yra negrįžtamas procesas, todėl po lyties keitimo operacijų vėliau susigrąžinti prigimtinės lyties nėra galimybių.

"Transseksualizmas, arba transseksizmas, yra netipinis lytinis nukrypimas, pasireiškiantis netinkamu savo lytinės priklausomybės suvokimu, savęs priskyrimu priešingai lyčiai. Tokiam vyrui ar moteriai savas kūnas atrodo tarsi svetimas, jie dėl to labai kenčia, prašosi operuojami, siekia, kad visuomenė juos priskirtų priešingai lyčiai. Transseksualumas yra psichinis lyties tapatumo sutrikimas, pagal 10-ąją tarptautinę ligų klasifikaciją priskiriamas pilnamečių žmonių asmenybės brandos ir elgesio sutrikimų grupei. Tokie asmenys yra įsitikinę, kad lyties požymiai neatitinka jų lyties, ir siekia tapti kitos lyties asmeniu, stengiasi atsikratyti pirminių ir antrinių esamos lyties požymių ir įgauti priešingos lyties. Kadangi transseksualumas (F64.0) pagal Tarptautinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją TLK-10 yra priskiriamas pilnamečių žmonių asmenybės brandos ir elgesio sutrikimų grupei, todėl ir pagalba transseksualiems asmenims turi būti psichoterapinė, siekiant atstatyti asmens kūno ir mąstymo harmoniją", - mano Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas ir šio komiteto narė V. M. Čigriejienė.

Įvertinus tai, kad Lietuvos piliečiams lyties keitimo operacijos gali būti atliktos užsienio valstybėse ir siekiant sudaryti galimybes šiems asmenims pasikeisti asmens dokumentus, parlamentarų teigimu, būtina reglamentuoti civilinės būklės aktų keitimo galimybes.

Atsižvelgiant į tai, kad tokiais atvejais lyties pakeitimo fakto patvirtinimui turėtų būti vertinami užsienio valstybėse išduoti medicininiai dokumentai bei atlikta teismo medicininė ekspertizė, be to, civilinių aktų įrašų pakeitimas yra susijęs su teisinėmis pasekmėmis, įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad civilinės būklės aktų įrašai gali būti keičiami tik teismo sprendimu.

Šiuo metu Civiliniame kodekso 2.27 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad nesusituokęs pilnametis asmuo turi teisę medicininiu būdu pakeisti savo lytį, jeigu tai mediciniškai įmanoma. Toks asmens prašymas turi būti išreikštas raštu. Šio straipsnio 2 dalyje numatyta, kad lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką nustato įstatymai, tačiau įstatymo numatančio lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką nėra priimta ir teisiškai šie klausimai nėra reglamentuoti.

Manoma, kad, Civiliniame kodekse įtvirtinus medicininį lyties keitimo draudimą, valstybė bus apsaugota nuo prielaidų, sukuriančių pagrindus atsirasti byloms prieš Lietuvą Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder