Rūkymas kasmet nusineša 1,3 mln. gyvybių

Rūkymas kasmet nusineša 1,3 mln. gyvybių

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad Tarptautinės kovos prieš vėžį organizacijos ir įvairių pasaulio šalių gydytojų onkologų iniciatyva kiekvienais metais trečiasis lapkričio ketvirtadienis minimas kaip Tarptautinė nerūkymo diena. Šiais metais tai – lapkričio 15-oji. Šios dienos tikslas – priminti, kokią žalą rūkančiųjų ir nerūkančiųjų sveikatai kelia rūkymas ir paskatinti atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui.

Tabako rūkymas – viena iš pagrindinių išvengiamos mirties priežasčių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo rūkymo sukeltų ligų visame pasaulyje kasmet miršta apie 1,3 mln. gyventojų, Lietuvoje – 1,3 tūkst. Europoje rūkymas lemia 83 proc. plaučių vėžio susirgimų ir yra 82 proc. mirčių nuo plaučių vėžio priežastis.

Rūkymas yra vienas svarbiausių lėtinių ligų rizikos veiksnių ir labai paplitęs nesveikos gyvensenos įprotis. Remiantis 2005 m. Statistikos departamento atlikto Lietuvos gyventojų sveikatos tyrimo duomenimis, Lietuvoje kasdien rūko ketvirtadalis 15 metų ir vyresnių gyventojų (42 proc. vyrų ir 10 proc. moterų). Kartais rūko 7 proc. vyrų ir 6 proc. moterų. Beveik kas penktas vyras ir kas dešimta moteris buvo metę rūkyti, o niekada nerūkė 30 proc. vyrų ir 74 proc. moterų.

Degant cigaretei į aplinkos orą patenka apie 4 tūkst. žinomų cheminių medžiagų, iš kurių, naujausiomis žiniomis, 90 gali sukelti vėžį. Daugelyje šalių atlikti tyrimai neabejotinai įrodė, kad rūkymas skatina įvairių ligų atsiradimą, greitina organizmo senėjimą, padidina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

Rūkymas labiausiai kenkia kvėpavimo sistemai. Dauguma rūkančiųjų skundžiasi rytiniu kosuliu, skrepliavimu. Dažniausia rūkalių liga – lėtinis bronchitas. Ligos eiga lėta, rūkantieji pripranta prie jos požymių ir nekreipia į juos dėmesio. Gana dažna lėtinio bronchito pasekmė – neįgalumas. Kita dažna kvėpavimo sistemos liga – plaučių vėžys. Rūkaliai plaučių vėžiu serga 10 kartų dažniau negu niekada nerūkiusieji, taip pat jie kur kas dažniau serga skrandžio gleivinės uždegimu (gastritu), opalige. Rūkymas kenkia ir lytinei funkcijai.

Ypač pavojinga rūkyti nėščiosioms – padidėja tikimybė, kad kūdikis gims negyvas arba neišnešiotas. Rūkančių motinų kūdikiai dažniau serga, blogiau vystosi.

Pasyvusis rūkymas (kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru) ypač pavojingas vaikams ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Dėl pasyviojo rūkymo padidėja plaučių vėžio, kvėpavimo sistemos ligų, insulto, išeminės širdies ligos rizika.

Tabako dūmuose esantis nikotinas ir smalkės sukelia kraujagyslių pokyčius, blogėja širdies raumens aprūpinimas deguonimi, skatinama aterosklerozė, padidėja miokardo infarkto rizika. Be to, nikotinas – narkotinė medžiaga, kuri sukelia priklausomybę – rūkantysis jaučia fiziologinį ir/arba psichologinį poreikį rūkyti. Jis nebekontroliuoja šio įpročio, nors puikiai suvokia neigiamas pasekmes sveikatai. Nors daugelis rūkalių ir norėtų mesti rūkyti, ne visiems tai pasiseka padaryti be artimųjų ar specialistų pagalbos. Tad apsisprendus mesti rūkyti patartina pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratoriai, minėdami Tarptautinę nerūkymo dieną, ragina visus rūkančius žmones atsisakyti rūkymo: nedelsiant mesti rūkyti ar bent jau pabandyti tai padaryti. Net nerūkant vieną dieną žengiamas svarbus žingsnis sveikesnio gyvenimo link, kuris gali sumažinti vėžio ir kitų susirgimų riziką.

Mokslinių tyrimų duomenimis, mesti rūkyti bet kokiame amžiuje labai naudinga sveikatai:

• Metusieji rūkyti iki 30 metų išvengia daugiau kaip 90 proc. rizikos, kurią sveikatai kelia tabakas.

• Rūkaliai, metę rūkyti iki 50 metų, perpus sumažina riziką mirti per artimiausius 15 metų, palyginti su tais, kurie rūko toliau.

• Moterys, metusios rūkyti 65-erių, gyvenimo trukmę pailgina beveik ketveriais metais, palyginti su tomis, kurios nemeta rūkyti.

2012 m. lapkričio 14 d. minėdamas Tarptautinę nerūkymo dieną Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras organizuoja seminarą-diskusiją ,,Metu rūkyti − sako vaikai“, kuriame su vyresniųjų klasių vaikais bei mokyklų socialiniais darbuotojais, visuomenės sveikatos specialistais, dirbančiais mokyklose, bei pedagogais bus diskutuojama apie tai, ar rūkymas yra pramoga, ar liga, kalbama apie rūkymo atsisakymo prasmę. Taip pat bus pristatyti Onuškio vidurinėje mokykloje atlikto rūkymo tyrimo rezultatai, renginio dalyviai galės pasirašyti pasižadėjimą niekada nepradėti rūkyti.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder