Patologijos skyriuje - visa tiesa apie ligas

Patologijos skyriuje - visa tiesa apie ligas

Patologija - ligų diagnozavimas tiriant audinius, organus ar visą kūną (skrodimas) - išgyvena renesansą. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje Patologijos skyrius laikomas vienu svarbiausių, nes nuo tyrimų, atliktų šiame skyriuje, didele dalimi priklauso tolimesnė paciento gydymo strategija.

"Išties jaučiame didelį ligoninės vadovybės palaikymą, turime geras darbo sąlygas ir įrangą tyrimams atlikti. Skyriuje dirba visas būrys aukštos kvalifikacijos specialistų: gydytojų patologų, citologų, technologų, sanitarų, pagalbinių darbuotojų. Džiugu, kad pastaruoju metu keičiasi ir visuomenės požiūris į patologų veiklos sritį", - sakė Patologijos skyriaus vedėjas Raimundas Daukšas.

Tiria žmogaus audinius

Nors visuomenėje dar tebėra gajus mitas, jog Patologijos skyriuje atliekami tik mirusiojo skrodimai - autopsijos (pomirtiniai tyrimai), pasak gydytojo patologo R. Daukšo, autopsijos sudaro tik nedidelę dalį skyriaus atliekamų tyrimų.

"Mes atliekame gyvų žmonių tyrimą - biopsijos ar operacinės medžiagos - viską, kas paimama iš ligonių tam, kad būtų visapusiškai ištirta, ar, tarkime, to žmogaus organizme yra piktybinis navikas, kokios rūšies, kaip jį toliau gydyti. Pacientų mes nematome - gauname siuntimo lapelį su tiriamąja medžiaga. Mūsų atliekami tyrimai atskleidžia tai, ko negali nustatyti kiti diagnostiniai metodai. Daug ką matome žmogaus organizme ir daug ką galime pasakyti: ar navikas piktybinis, ar gerybinis, ar reikės chemoterapijos, ar operacijos ir kt. Mūsų skyrius yra tas "diagnostinis dugnas", į kurį atsiremia kiti tyrimai", - sakė R. Daukšas.

Pernai Klaipėdos universitetinės ligoninės Patologijos skyriuje atliktos 148 autopsijos, 11 444 histologiniai tyrimai pagal siuntimus, pagaminti 68 664 mikropreparatai tyrimams atlikti, taip pat 3789 (6284 mikropreparatai) citologiniai tyrimai. Patologijos skyriuje yra Citologijos poskyris, kurio tyrimų objektas - organizmo ertmių skysčių, nuograndų tyrimas, siekiant nustatyti ląstelių reakcijas į pažeidimus, uždegiminius bei neoplastinius procesus.

Taip pat Patologijos skyriuje atliekama itin išsami imunohistocheminė diagnostika. Pasak skyriaus vedėjo R. Daukšo, jos tikslas yra nustatyti tam tikrų antigenų (specifinių baltymų) žmogaus audiniuose buvimą. "Mikroskopiniuose preparatuose atlikus imunohistocheminę reakciją konkrečiai molekulei nustatyti, gydytojas patologas gali matyti, kokiose ląstelėse yra ieškomas žymuo. Tai leidžia tiksliai nustatyti naviko tipą ir kilmę. Šiuo metu taikomos net specialios gydymo technologijos, kuomet medikamentai tiesiogiai veikia naviko antigenus, nustatytus imunohistocheminiu metodu", - sakė R. Daukšas.

Imunohistocheminis metodas yra santykinai brangus: vieno paciento biopsijos tyrimas gali kainuoti nuo 100 iki 1000 litų, priklausomai nuo tyrimo sudėtingumo. Tačiau medikų teigimu, lyginant su brangiomis navikų ir kitų ligų gydymo technologijomis, imunohistocheminio tyrimo kaina tesudaro mažą dalį ligos gydymui skirtų lėšų, o teikia svarbios informacijos patikimai ligos diagnozei ir leidžia išvengti klaidų.

Imunohistocheminiai metodai žmogaus audinių tyrimui Lietuvoje pradėti naudoti palyginus neseniai - 1996 metais.

Pernai Klaipėdos universitetinės ligoninės Patologijos skyriuje atliktos 148 autopsijos, 11 444 histologiniai tyrimai pagal siuntimus, pagaminti 68 664 mikropreparatai tyrimams atlikti, taip pat atlikta 3789 (6284 mikropreparatų) citologiniai tyrimai.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder