Pakaitinis gydymas grąžina į gyvenimą

Pakaitinis gydymas grąžina į gyvenimą

Klaipėdos priklausomybių ligų centras (KPLC), kaip ir kitos panašios įstaigos šalyje, jau ne vienerius metus taiko pakaitinį gydymą asmenų, priklausomų nuo opioidų. Jie kasdien ateina į centrą suvartoti savo dozės metadono - sintetinės narkotinės medžiagos.

Metadonas - vieniems, saugumas - kitiems

Toks gydymas, anot medikų, taikomas tuomet, kai į narkomanijos liūną patekusiam žmogui nebepadeda kiti gydymo metodai arba stebimos priklausomybės sukeltos fizinės ir psichinės sveikatos būklės komplikacijos. Tačiau metadono programa viešojoje erdvėje gana dažnai sulaukia kritikos, esą ši medžiaga nepakankamai efektyvi gydant narkomanus, prie jos per greitai priprantama, todėl ne kartą yra buvę pasiūlymų atsiakyti šios programos.

"Norime mes to, ar ne, tarp mūsų gyvena ir žmonės, priklausomi nuo narkotinių medžiagų. Jiems turi būti suteikta pagalba, kad jie galėtų grįžti į visavertį gyvenimą, o visuomenė būtų apsaugota nuo nusikaltimų, susijusių su narkotikų vartojimu. Metadono programa - gana humaniškas bei narkomanų kančias palengvinantis kelias į gyvenimą be narkotikų, nes metadonas sumažina potraukį heroinui ir kitiems opiatams. Tai žalos visuomenei mažinimo programa, nes užkertamas kelias nusikalstamumui, intraveninių narkotikų vartojimui, infekcinių ligų plitimui, tarp jų ir AIDS. Gavęs metadono, narkomanas nebeis vogti, plėšti, kad gautų pinigų įprastų narkotikų kasdieninei dozei. Mūsų įstaigos tikslas - sugrąžinti nuo narkotikų priklausomus žmones į visuomenę", - sakė KPLC direktorius Liudas Andrikis.

Šiuo metu KPLC pakaitinio gydymo metadonu programoje dalyvauja apie 80 asmenų, priklausomų nuo narkotinių medžiagų. Daugiausiai tai jauni, 30-35 - erių metų vyrai ir moterys.

Išsigelbėti įmanoma

Pasak medikų, kai pakaitiniai vaistai teisingai dozuojami ir pacientai juos reguliariai vartoja, gana greitai ir efektyviai nuslopinami sunkiausi priklausomybės simptomai - nenumaldoma trauka bet kokia kaina įsišvirkšti heroino ir narkotinės abstinencijos sukeltas "kaulų laužymas". Pavyzdžiui, kaip diabetu sergantis žmogus negali išgyventi be insulino, taip ir narkomanas - be dozės. Nereikia manyti, kad panorusiam išsivaduoti nuo narkotikų žmogui iškart siūlomas metadonas. Visų pirma įvertinamas žalingo vartojimo laipsnis, taikoma organizmo detoksikacija, kitos priemonės. Pakaitinis gydymas metadonu paprastai skiriamas narkomanams "su stažu", kurie turi stiprią motyvaciją atsikratyti priklausomybės kitoms narkotinėms medžiagoms ir nori grįžti į visavertį gyvenimą", - pabrėžė L. Andrikis.


Dalyvaujantieji metadono progamoje yra nuolat kontroliuojami, ar nepradėjo vartoti kitų narkotikų, ar laikosi medikų rekomendacijų. Pasak centro vadovo L. Andrikio, svarbu tai, kad per metadono programą, šiapriklausomybės liga sergantys žmonės užmezga kontaktą su medikais, socialiniais darbuotojais, kurie padeda jiems spręsti sveikatos ar gyvenimiškas problemas. Pacientai, kurie vartoja tik gydytojo paskirtus šiuos vaistus, nėra apsvaigę ar sutrikusios koordinacijos, jie nesiskiria nuo kitų žmonių. Padidėja tokių pacientų galimybė valdyti savo gyvenimą, pozityviai keisti elgesį, o sumažėjus atkryčio tikimybei, ir palaipsniui nutraukti skiriamus vaistus. "Tokių pacientų turime ne vieną. Gyvena, dirba ir niekas nė neįtarų, kad kažkada negalėjo nė dienos apsieiti be narkotikų", - sakė L. Andrikis.

Centre - nauja įranga

Narkotinių vaistų skyrimas medicinos tikslams ir jų kontrolė yra įteisintas Jungtinių Tautų (JT) narkotikų kontrolės konvencijose ir Europos Sąjungos (ES) teisės aktuose, o ES šalys kviečiamos labiau išnaudoti jų pozityvų potencialą savo piliečių sveikatos ir gyvenimo kokybės gerinimui. JT narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuro iniciatyva du Lietuvos priklauosmybių ligų centrai Vilniuje ir Klaipėdoje buvo aprūpinti moderniais elektroniniais metadono dozatoriais. "Šios kompiuteriu valdomos įrangos dėka palengvės visas pakaitinio gydymo procesas: efektyviau bus galima kontroliuoti asmenų, dalyvaujančių metadono programoje, registraciją, vaisto dozavimą ir vartojimą, taip pat nebereikės pildyti daugybės dokumentų, ataskaitų, nes viskas bus fiksuojama kompiuterinėje programoje", - sakė KLPC direktorius L. Andrikis.

Anot centro vadovo, šiuo metu vis auga dienos centro poreikis pakaitinio gydymo programoje dalyvaujantiems asmenims. " Šiai žmonių grupei labai trūksta socialinių paslaugų, kurių pagalba jie galėtų greičiau integruotis į visuomenę. Būtų gerai turėti daugiau patalpų, kur žmonės galėtų susirinkti, tobulinti savo darbinius įgūdžius, užsiimti amatais ar kūryba, tuo galėdami realizuoti save. Tikimės, kad ateityje pavyks įkurti tokį dienos centrą",- sakė L. Andrikis.

Beje, šiemet Klaipėdos priklausomybių ligų centras mini 25 - erių metų gyvavimo sukaktį. Ta proga Klaipėdos universitete lapkričio 18 d. įvyks konferencija "Šiuolaikinė priklausomybių visuomenė."

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder