Svarbią vietą gydant onkologinius susirgimus užima chirurgija. Pagal atliekamų operacijų skaičių Klaipėdos universitetinė ligoninė yra viena pirmaujančių šalyje.
Ligoninėje operuojami visų lokalizacijų gerybiniai ir piktybiniai augliai. Iš 27 tūkst. visų ligoninėje atliktų operacijų per 5 tūkst. pacientų buvo operuoti dėl piktybinių ir gerybinių navikų.
Nauji gydymo metodai
Chirurgijos departamento vadovas Feliksas GRIGALAUSKAS:
"Pastaruoju metu ligoninėje onkologinių pacientų chirurginiam gydymui pritaikytos naujos metodikos. Jų dėka sulaukiame gerų gydymo rezultatų: pratęsiama sunkiai sergančiųjų gyvenimo trukmė, pagerėja jo kokybė.
Tai citoredukcinė operacija ir intraoperacinė pilvaplėvės chemoterapija, atliekama sergant išplitusiu kiaušidžių vėžiu, torakoskopinis metodas, šalinant visą ar dalį naviko pažeisto plaučio, naujas sarginio limfmazgio scintigrafijos tyrimas, taikomas atliekant krūties operacijas, cistektomijos - visos šlapimo pūslės pašalinimo metodas.
Daug operacijų, siekiant pašalinti naviko apimtus audinius, atliekama ir pilvo chirurgijos srityje. Pernai atlikome apie 50 radikalių skrandžio operacijų, kasos - 25, kepenų - 20, storosios žarnos - per 50, krūtinės - 450, plaučių - 250, stemplės - 20, tiesiosios žarnos - apie 60. Kitų operacijų - laparoskopinių, dalinių, paliatyvių - atliekame šimtais. Gydant išplitusį krūties vėžį atliekamos ne tik krūties šalinimo, bet ir tuo pačiu metu jos atkūrimo plastinės operacijos. Daugelio operacijų būtų galima išvengti, jei žmonės laiku kreiptųsi į medikus ir nelauktų, kol onkologinė liga išplis organizme."
Gyvenimo kokybė - svarbu
Veido ir žandikaulių chirurgijos skyriaus vedėjas dr. Laimis DUBOSAS:
"Per metus galvos, kaklo srityje nustatoma 40-50 naujų pirminio vėžio atvejų, deja, dažnai liga būna užleista. Per savaitę be kitų operacijų atliekame ir 1-2 sudėtingas išplėstines operacijas, kurių metu, be naviko šalinimo, kartu vyksta ir veido rekonstrukcinės operacijos.
Daug atliekame ir paliatyvių operacijų, kuomet po naviko pašalinimo operacijos atkuriamos kramtymo, rijimo ar kitos funkcijos, pagerinančios paciento gyvenimo kokybę. Tokiems pacientams būtina ir gera slauga, ir psichosocialinė reabilitacija."
Operacinėse - pažangios technologijos
Neurochirurgijos klinikos vadovas dr. Antanas GVAZDAITIS:
"Galvos smegenų piktybiniai navikai skirstomi į pirminius ir antrinius, kurie į galvos smegenis išplinta iš kitų organų: plaučių, inkstų, krūties. Pirminiai galvos smegenų navikai į kitus organus neplinta.
Kasmet galvos smegenų navikų - tiek piktybinių, tiek gerybinių - nežymiai daugėja. Per metus vidutiniškai dėl piktybinių navikų operuojame 150-200 pacientų. Nustačius pirminį galvos smegenų naviką, atliekama chirurginė operacija, tačiau antrinio naviko atveju skiriamas kompleksinis gydymas, taikant spindulinį gydymą ar chemoterapiją. Gydymo taktiką parenka įvairių specialybių gydytojų konsiliumas.
Operacijų atlikimui vieni pirmųjų šalyje įsigijome neuronavigacinę sistemą, su kurios pagalba galime labai tiksliai pasiekti nedidelius navikus galvos smegenyse ir pašalinti juos be jokių neurologinių pasekmių pacientui. Galime atlikti ir itin sudėtingas giluminių smegenų skilvelių navikų šalinimo operacijas, nors jų pasitaiko nedaug.
Intensyviai dirbame su nauja neuroendoskopine įranga, kuri skirta tirti ir šalinti galvos smegenų navikus. Operacinėje yra įdiegta sistema, leidžianti operacijos metu ekrane stebėti pacientui atliktos kompiuterinės tomografijos, angiografijos ir kitus duomenis."
Vėžys - ne nuosprendis
Akušerijos - ginekologijos departamento vadovas dr. Algimantas FABIJONAVIČIUS:
"Šiais laikais vėžys nėra nuosprendis. Turime visas galimybes suteikti onkologinę pagalbą, svarbu, jog tarp gydytojo ir paciento būtų tarpusavio supratimas, tada ir gydymo rezultatai būna geri.
Trečdalį visų ginekologinių operacijų, atliekamų mūsų ligoninėje, sudaro piktybinių navikų operacijos. Per metus atliekame 300-400 kiaušidžių, gimdos kaklelio ar gimdos kūno vėžio bei kitų operacijų.
Atliekame ir šiuolaikiškas diagnostines procedūras - įvedus optinį prietaisą vertinama ligos išplitimo situacija, atliekama biopsija - tyrimams paimamas audinių gabalėlis.
Stiprindami onkologinę pagalbą savo pacientėms įkūrėme onkoginekologijos sektorių, kuriam vadovauja gydytoja Irena Šlepavičienė. Sektorius koordinuoja diagnostiką, kompleksinį gydymą ir pacienčių būklės stebėjimą."
Rašyti komentarą