Onkologiniams ligoniams - naujausias gydymo metodas

Onkologiniams ligoniams - naujausias gydymo metodas

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje buvo pristatytos naujausios brachiterapijos (ertminė spindulinė terapija) technologijos, įgytos už 3 milijonus litų, sumažinančios ligoniams skausmą ir sutrumpinančios gydymo laiką.

"Spindulinė terapija - tai gydymas, vadinamas švitinimu, kai naudojama didelės energijos jonizuojančioji spinduliuotė, žalojanti vėžio ląsteles ir sustabdanti jų augimą", - sakė Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriaus vedėja gydytoja Rasa Dagienė.

Kaip ir chirurginis gydymas, radioterapija yra lokali terapija - jonizuojančioji spinduliuotė paveikia vėžio ląsteles švitinimo vietoje. Radioterapija taikoma, kai vėžys yra išplitęs už organo ribų į šalia esančius audinius, kai nebegalima atlikti operacijos.

Švitinimas gali būti išorinis - kai spinduliai sklinda iš aparato galvutės, nutolusios tam tiktu atstumu nuo švitinamos kūno dalies, arba vidinis (brachiterapija), kai radioaktyvūs spinduliai sklinda iš medžiagų, įdėtų tiesiai į pažeistą organą. Dažniausiai pacientai gydomi naudojant abu apšvietos būdus.

Brachiterapija - tai spindulinio gydymo metodas, kai jonizuojančios spinduliuotės šaltinis priartinamas prie naviko labai arti: priglaudžiamas arba įstumiamas į jį, todėl suplanuota spindulių dozė koncentruojasi navike, o aplink esantys audiniai apšvitinami minimaliai.

Brachiterapija derinama su išoriniu spinduliniu gydymu, taip gali būti derinama su operaciniu gydymu. Ji taikoma, jei, atlikus operaciją, lieka abejonė, jog naviko nepasisekė pašalinti radikaliai, ir yra rizika, kad liga gali pasikartoti.

Anksčiau brachiterapijos technika vargindavo pacientes: radioaktyvūs šaltiniai į naviko pažeistą gimdos kaklelį būdavo įstumiami rankiniu būdu, pacientė turėdavo gulėti atskiroje palatoje kelias valandas ar net dienas. Dabar, naudojant modernią aparatūrą, procesas supaprastėjo. Švitinimo seansai tapo trumpi, nevarginantys.

Nedideli jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai (adatos storumo, 0,5 cm ilgio) automatiniu būdu plonu plastikiniu vamzdeliu nukeliauja iš aparato konteinerio į gimdos kaklelį ir jį apšvitina. Švitinimo metu šaltinis keičia savo padėtį taip, kad navikas būtų apšvitintas iš visų pusių. Medicinos fizikai iš anksto apskaičiuoja švitinimo trukmę, spindulių dozes. Brachiterapijos aparatas visa tai vykdo automatiškai.

Seanso metu pacientė guli švitinimo patalpoje viena, gydytojas ją stebi vaizdo ekrane. Seansas trunka kelias ar keliolika minučių. Planuota spindulių dozė pasiekiama per 4-6 seansus.

Brachiterapija gali būti naudojama gimdos kaklelio, gimdos kūno, prostatos, stemplės, plaučių, odos, galvos - kaklo, sarkomų, krūties susirgimų gydymui.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder