Nutukusiųjų gydymas - jų pačių reikalas

Nutukusiųjų gydymas - jų pačių reikalas

Medikai skambina pavojaus varpais - nutukimas plinta lyg epidemija. Teigiama, jog normalų kūno svorį turi tik kiek mažiau kaip pusė suaugusių Lietuvos gyventojų, o daugiau kaip trečdalis jų turi antsvorį ir kas septintas yra nutukęs. Kartu su nutukimu daugėja kraujotakos sistemos ligų, cukrinio diabeto, arterinės hipertenzijos atvejų, tam tikrų rūšių vėžio ir kitų su nutukimu susijusių ligų. Tačiau Lietuvoje nėra aiškios sistemos, kas, kada ir kaip turi gydyti antsvorio turinčius žmones.

Kad šioje srityje išties nėra tvarkos, rodo jau tas faktas, kad, pavyzdžiui, Klaipėdoje ambulatoriškai nekonsultuoja nė vienas gydytojas dietologas.

Valgyti mažiau, bet dažniau

Kaip numesti svorį? Šis klausimas kankina ne vieną žmogų, ypač, kai įvairios dietos nepadeda, o po jų nukritę kilogramai grįžta su kaupu.

"Ne dietų reikia laikytis, o koreguoti valgymo įpročius. Deja, ir šeimos gydytojai dažnai nežino, kaip padėti antsvorio turinčiam pacientui. Pasako jam: "Mažiau valgyk". Tokį patarimą išgirdęs žmogus supranta jį savaip - valgo kuo rečiau. Ir gauna priešingą efektą - svoris ne tik kad nekrenta, bet ima augti. Būtų gerai, jei nutukimo problemą iškart spręstų specialistų medikų komanda, kurią sudarytų šeimos, vidaus ligų gydytojas ir dietologas. Tada, manau, gydydami nutukimą pasiektume geresnių rezultatų", - teigė vilnietė gydytoja dietologė Žana Antonova.

Ji pabrėžė, jog valgyti būtina reguliariai ir per dieną mažiausiai tris kartus.

"Būtina valgyti pusryčius, pietus, vakarienę. O tarp šių valgymų tikrai nepamaišys lengvi užkandžiai ar vaisiai. Maisto kiekis - kiekvienam skirtingas. Svarbu, kad būtų energijos balansas - kiek žmogus gauna energijos, tiek turi išeikvoti. Žmonės sulieknėja valgydami, o ne laikydamiesi griežtų dietų", - teigė Ž. Antonova.

Dietologei pritarė ir klaipėdietė sporto trenerė Sigita Jančiauskaitė: "Pas mus į klubą dažnai ateina žmonių, turinčių antsvorio. Subalansuota mityba ir sportas yra geras būdas mesti svorį, tačiau tai turi tapti kasdieniniu įpročiu. Reikia tiesiog keisti gyvenimo būdą, negalvoti, kad vien tik operacija gali padėti atsikratyti papildomų kilogramų."

Nutukimas - negydoma liga?

Klaipėdietis endokrinologas Andrejus Levingeris akcentuoja, kad esant dideliam nutukimo laipsniui jau nepadeda nei dietos, nei psichoterapija, nei vaistai - gelbėja tik chirurgas. Anot A. Levingerio, jis turėjo pacientų, kurių nepavyko įkalbinti gydytis, ir jau, deja, jų nebėra tarp gyvųjų.

PROBLEMA. Kaip gydyti nutukimą? Sportu, dieta, o gal jau būtina ir operacija? Apie tai buvo kalbama uostamiestyje vykusioje apvalaus stalo diskusijoje, kurioje dalyvavo įvairių specialybių gydytojai, taip pat alternatyviosios medicinos bei sporto atstovai.

"Lietuvoje nutukimo gydymo srityje vyrauja netvarka. Žmogui, pasiekusiam pavojingą nutukimo laipsnį, svorį gali sumažinti tik operacija. Tačiau gydytojai nepasiūlo kur kreiptis, kad žmogus laiku išsigelbėtų. Dar daugiau - net nepataria pacientui "lįsti po peiliu". Pas mus vis dar nėra aiškios sistemos, atspirties taško, nuo kada nutukęs žmogus jau turi būti laikomas ligoniu ir kokia gydymo metodika turi būti taikoma. Gaila, bet mes, medikai, per mažai bendradarbiaujame tarpusavyje, spręsdami paciento bėdas", - emocingai kalbėjo vilnietis abdominalinės chirurgijos specialistas prof. habil. dr. Gintautas Brimas.


Jau 900 skrandžio mažinimo operacijų atlikęs chirurgas pažymėjo, jog rimtai dėl savo svorio reikia susirūpinti, kai kūno masės indeksas (KMI) - ūgio ir svorio santykio rodiklis - pasiekia 30. O kai jis jau siekia 35-45, anot G. Brimo, jau turėtų būti skiriamas privalomas nutukimo gydymas, nes žmogaus gyvybei jau kyla didelė rizika - nutukimas sukelia daug kitų gretutinių ligų. Beje, vieną jų - II tipo cukrinį diabetą - galima įveikti ir chirurginiu būdu gydant nutukimą.

"Nutukimas - tai liga, kurią privalu gydyti kuo anksčiau, kaip ir kitas ligas. Sakyčiau, dar griežčiau - nutukimas lyg vėžys. Laiku negydysi - mirsi. Niekas nesako, kad nutukusį žmogų reikia griebti ir iškart guldyti ant operacinio stalo. Nutukimo gydymo sėkmė priklauso nuo medikų komandos darbo. Iki operacijos bent pusę metų su pacientu turi dirbti įvairių specialybių gydytojai - psichologai, endokrinologai, dietologai, chirurgai ir kiti. Galbūt po to pusmečio paaiškės, kad pacientui operacija nebereikalinga? O gal operacija - vienintelis šansas gyventi? Patikėkite, teko matyti labai sunkių pacientų, kurie po operacijos pradėjo naują gyvenimą. Pavyzdžiui, teko operuoti vyriškį, kurio KMI buvo net virš 90. Numetęs didžiulį antsvorį žmogus pasijunta lyg naujai gimęs - pradeda keliauti, sportuoti, pakeičia valgymo įpročius. O anksčiau pajudėti negalėjo - skaudėjo stuburas, sąnariai ir buvo įkalintas tarp keturių sienų",- pasakojo prof. G. Brimas.

Pasak ne vieną žinomą šalyje žmogų operavusio chirurgo, vis dėlto skrandžio mažinimo operacija yra sunki psichologiškai, nes po jos žmogui reikia daug pastangų suvokti, kad jis nebegalės valgyti tiek, kiek buvo įpratęs anksčiau.

Klaipėdietis plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistas dr. Rokas Bagdonas teigė atliekantis nemažai riebalų nusiurbimo operacijų, bet tiktai tuomet, kai kitos priemonės žmogui nepadeda numesti svorio.

"Tačiau nusiurbus riebalus kūno formos pakoreguojamos tik laikinai, o antsvorio problema lieka. Mūsų pagalbos dažniau prireikia pacientėms, kurios nori patobulinti kūno linijas ne dėl sveikatos, o dėl grožio", - teigė R. Bagdonas.

Stebuklingų piliulių nėra

Ne paslaptis, kad daugelis nutukimo kamuojamų žmonių, ypač moterų, kartais griebiasi bet kokių priemonių, kad tik kaip nors sumažintų svorį. Tai - ir badavimas, griežtos dietos, maisto papildai, neaiškių prekeivių siūlomi iš po prekystalio vaistai.

"Daug moterų yra nepatenkintos savo svoriu. Žolelės, masažai, akupunktūra gali padėti tuomet, kai nutukimo laipsnis nedidelis. Šios procedūros teigiamai gali paveikti tuomet, kai reikia žmogų įtikinti keisti gyvenimo būdą. Tačiau tada, kai reikia skubiai gydyti, gelbstint gyvybę, turi įsikišti gydytojai", - mano prof. G. Brimas.

Santariškių klinikose dirbanti gydytoja dietologė Ž. Antonova pataria nesivaikyti madų, nesižavėti įvairiais organizmo valymo būdais, stebuklingomis piliulėmis, dietomis pagal kraujo grupes ir panašiai.

"Tam tikra dieta žmogui yra skiriama tuomet, kai reikia gydyti vieną ar kitą ligą. O norinčiam sulieknėti žmogui dietologas padeda subalansuoti mitybą. Yra siūloma įvairiausių būdų sulieknėti, tačiau patarčiau visų pirma pasikonsultuoti su gydytoju specialistu. Dar nėra išrasta stebuklingų maisto papildų ar piliulių, kurias vartodamas žmogus numestų svorio. Juk mes, specialistai, tikrai žinotume apie tokius preparatus, jeigu jie būtų išties veiksmingi", - teigė Ž. Antonova.

"Bet kokios priemonės, skirtos lieknėjimui, turi būti pagrįstos moksliniais įrodymais. Jeigu to nėra, tos priemonės yra šarlatanizmas ir žmonės tampa reklamos aukomis", - pritarė prof. G. Brimas.

Skaičiai

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, Europos bei kitose pasaulio šalyse antsvorio ir nutukimo paplitimas yra skirtingas, tačiau visose šalyse tai laikoma rimta visuomenės sveikatos problema. Skelbiama, jog per pastaruosius metus įvairiose šalyse antsvorio paplitimo lygis svyruoja nuo 21 iki 78 proc., o nutukimo - nuo 5 iki 36 proc.
Tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų nustatyta ta pati tendencija: didėjant amžiui, daugėja turinčiųjų antsvorį ir nutukimą bei mažėja normalaus kūno svorio žmonių.

 

 

 

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder