Naujos prostatos vėžio gydymo galimybės

Naujos prostatos vėžio gydymo galimybės

Pasaulyje kiekvieną dieną dėl prostatos vėžio miršta 24 vyrai. Sergamumas prostatos vėžiu Lietuvoje užima pirmą vietą tarp kitų organų vėžių ir juo daugiausiai serga vyresni nei 45 metų amžiaus vyrai.

Šiuo metu Klaipėdos universitetinėje ligoninėje pacientams siūlomi beveik visi prostatos vėžio gydymo metodai. Vienas naujausių gydymo būdų yra prostatos brachiterapija, kuri gali būti mažos dozės galios (LDR) ir didelės dozės galios (HDR). 2010 m. bendromis Lietuvos ir Europos regioninės plėtros fondo lėšomis Klaipėdos universitetinė ligoninė įsigijo modernią brachiterapijos įrangą, su kurios pagalba galima atlikti įvairias brachiterapijos procedūras.

Pagrindiniai ligos simptomai

Prostata yra graikinio riešuto dydžio lytinė liauka, prigludusi prie šlapimo pūslės dugno ir gaubianti šlaplę (kanalą, kuriuo šlapimas išteka iš šlapimo pūslės). Prostatos vėžys paprastai vystosi ilgą laiką, ir kartais pirmieji simptomai atsiranda tik po dešimties naviko augimo metų. Tad esant pirmoms ligos stadijoms pacientai dažniausiai niekuo nesiskundžia, nors kai kuriems vyrams pasitaiko ir agresyvi ligos forma, kurios metu klinikiniai simptomai progresuoja labai greitai. Kadangi navikas užspaudžia šlaplę, pacientus vargina tokie prostatos vėžio simptomai: dažnas ir skausmingas šlapinimasis, dažnas ir reguliarus šlapinimasis naktimis (nikturija), staigiai atsirandantis noras šlapintis, o vėliau pacientams yra sunku pradėti šlapintis, juosmens ar klubo skausmas, erektilinė disfunkcija/impotencija.

Savaime suprantama, kad net esant visiems šiems simptomams, nebūtinai reiškia, kad vyras serga prostatos vėžiu. Tačiau, atsiradus šiems simptomams, rekomenduojama konsultuotis su gydytoju dėl tyrimo ir gydymo taktikos.

Diagnozės nustatymas

Prostatos vėžys gali būti diagnozuojamas atlikus keletą neskausmingų ir paprastų testų. Visų pirma yra nustatoma prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija kraujyje. Sveikų vyrų organizme yra nedidelė (apie 4 ng/ml) šio antigeno koncentracija. Kitas tyrimas, leidžiantis diagnozuoti prostatos patologiją, yra rektalinis (digitalinis) tyrimas. Jo metu galima apčiuopti prostatą, įvertinti jos dydį, formą, standumą, paviršių. Taip pat gali būti atliekamas ultragarso tyrimas ir prostatos biopsija. Paimtas prostatos gabalėlis ištiriamas mikroskopu, o nustatomi pokyčiai leidžia tiksliau diagnozuoti esančią patologiją.

Prostatos vėžio gydymas

Prostatos vėžio gydymo taktika priklauso nuo paciento amžiaus, bendros sveikatos būklės, naviko stadijos, išplitimo laipsnio ir biopsijos tyrimo rezultato. Pagrindiniai prostatos vėžio gydymo būdai yra šie:

Chirurginis. Radikali prostaktetomija (visiškas prostatos pašalinimas) yra vienas veiksmingiausių prostatos vėžio gydymo būdų. Ši operacija yra atliekama pacientams, kuriems navikas yra lokalizuotas pačioje liaukoje ir nėra išplitęs.

Spindulinis gydymas (radioterapija). Šis gydymo būdas taip pat yra naudojamas vietiniams navikams gydyti.

Hormoninis gydymas. Hormonų terapija yra gydomi pacientai, kuriems navikas yra išplitęs, arba tiems, kuriems vėliau bus taikomas chirurginis ar radioterapinis gydymas.

Stebėjimas. Jeigu prostatos vėžys yra diagnozuojamas vyresniems nei 70 metų vyrams, rekomenduojama pasirinkti stebėjimo taktiką, kadangi navikas gali augti labai lėtai ir neturėti įtakos paciento gyvenimo trukmei.

Vienas naujausių gydymo būdų yra prostatos brachiterapija, kuri gali būti mažos dozės galios (LDR) ir didelės dozės galios (HDR).


Ligoninėje - naujas gydymo metodas

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje su nauja brachiterapijos įranga pradėta dirbti nuo 2010 liepos 30 d. Iki šiol brachiterapijos metodu buvo gydomos pacientės, sergančios onkoginekologinėmis ligomis.

Dabar brachiterapijos įrangos komplektacija papildyta prostatos vėžio gydymui skirtu HDR prostatos brachiterapijos "AccuCare" įrangos komplektu. Šiemet sausio 5 d. pirmą kartą Klaipėdos universitetinės ligoninės klinikinėje praktikoje Brachiterapijos poskyryje pradėtas taikyti šis prostatos vėžio gydymo metodas. Brachiterapijos procedūras atlieka jauni kompetentingi specialistai - gydytojas onkologas - radioterapeutas, gydytojas urologas, medicinos fizikas bei radiologijos technologas, kurie įgyti klinikinės praktinės patirties ne kartą vyko pas kolegas Lietuvoje ir užsienio šalyse. Atlikus procedūrą, radioaktyvus šaltinis sugrąžinamas atgal į saugojimo konteinerį, todėl pacientai gali būti ramūs - po šios procedūros radiacijos organizme nelieka.

Šiuo metu Klaipėdos universitetinėje ligoninėje pacientams siūlomi beveik visi prostatos vėžio gydymo metodai (artimiausiu metu planuojama pradėti taikyti dar vieną naują prostatos vėžio brachiterapijos metodą, implantuojant radioaktyviąsias sėklas).

NAUJOVĖ. Dabar brachiterapijos įrangos komplektacija papildyta prostatos vėžio gydymui skirtu HDR prostatos brachiterapijos AccuCare įrangos komplektu. Šiemet sausio 5 d. pirmą kartą Klaipėdos universitetinės ligoninės klinikinėje praktikoje brachiterapijos poskyryje pradėtas taikyti šis prostatos vėžio gydymo metodas.



Brachiterapijos procedūros

HDR brachiterapijos tikslas - naviko ir prostatos apšvitinimas brachiterapijos metodu didelės dozės galios radioaktyviais šaltiniais (gali būti naudojami 60- Co ar 192- Ir radioaktyvūs šaltiniai). Jos metu prostata iš vidaus apšvitinama panaudojant didelės dozės galios radioaktyviojo 60-kobalto šaltinį - prostata iškart apšvitinama didele spindulių doze.

HDR brachiterapija, priklausomai nuo susirgimo stadijos, gali būti taikoma kaip vienintelis gydymo būdas arba gali būti derinamas su išorine spinduline terapija (ST) ar kitais gydymo metodais.

Procedūra atliekama pacientui esant bendrinės nejautros būklės, šiais etapais:

1. "Foley" kateterio patalpinimas šlapimo pūslėje, transrektinio ultragarso daviklio patalpinimas tiesiojoje žarnoje.

2. Ultragarsinių vaizdų gavimas, adatų įvedimas į prostatą, brachiterapijos dozės trimatis kompiuterinis planavimas.

3. Spindulinės terapijos brachiterapijos atlikimas prostatoje su didelės dozės galios šaltiniais.

4. Adatų ištraukimas.

Toliau pacientas grąžinamas į palatą, kur stebimas dėl pašalinių reiškinių, galimų komplikacijų. Po vienos paros nesant pakitimų, išrašomas į namus ir tolimesniam stebėjimui nukreipiamas pas šeimos gydytoją. Jei HDR procedūra taikoma šalia kitų gydymo metodų, tada antra procedūra planuojama po dviejų savaičių. Vienos procedūros metu realizuojama 9 Gy dozė.

Mažos dozės galios brachiterapija (LDR) atliekama į turimą brachiterapijos įrangą papildomai integravus mažos dozės galios procedūrai atlikti reikalingus priedus.

Atliekant mažos dozės galios procedūrą, į prostatą implantuojamos radioaktyviojo jodo (125-J) arba paladžio (103-Pd) sėklos. Taikant šios rūšies brachiterapiją, implantai radioaktyvūs prostatoje lieka apie 5-6 mėn. Tiek radioaktyviojo jodo (125-J), tiek paladžio (103-Pd) sėklų jonizuojamasis aktyvumas palaipsniui silpnėja - kas 2 mėnesius sumažėja per pusę, kol visai išnyksta.

Su implantuotų radioaktyviųjų sėklų pagalba prostatos švitinimas vyksta iš lėto. Radioaktyviųjų sėklų implantuojama tiek, kad, nuolat mažėjant jų aktyvumui, būtų pasiekta suplanuota spindulių dozė prostatoje.

Išrašant pacientą iš ligoninės, užpildoma ir pacientui pateikiama radiacinės saugos instrukcija, kurioje taip pat nurodoma, kiek laiko pacientas privalo laikytis saugios elgsenos taisyklių. Išduodama ir radioaktyviųjų šaltinių implantavimo kortelė, kuri yra dokumentas, įrodantis, kad pacientas tam tikrą laiką nešioja implantus.

Visi minėti prostatos brachiterapijos metodai vienodai efektyvūs gydant prostatos vėžį, kai jie panaudojami tinkamai pagal indikacijas. Nuo 2010 metų pradėjus teikti šias brachiterapijos paslaugas, Vakarų Lietuvos regiono gyventojams nereikia spindulinio gydymo vykti į kitus regionus, paliekant įprastą socialinę aplinką, darbinę veiklą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder