Mokinio darbo vieta neturi kenkti

Mokinio darbo vieta neturi kenkti

Prieš rugsėjį tėvams rūpesčių netrūksta, tenka nupirkti kanceliarinių prekių, naujų drabužių, jei senuosius vaikai išaugo, avalynę. Ne mažiau svarbu vaiko kambarį ar darbo vietą pertvarkyti taip, kad netaisyklingai sėdint neiškryptų stuburas, prastas apšvietimas nepakenktų regėjimui. Kaip tinkamai įrengti mokinio darbo vietą, pataria gydytoja higienistė Vida VYČIENĖ.

- Jeigu vaikas eis į pirmą klasę, tėvai perka ir naują rašomąjį stalą, kėdę. Kokius baldus pasirinkti, kurioje kambario pusėje įrengti mokinio darbo vietą?

- Rašomąjį stalą reikėtų pirkti patvarų ir ne siauresnį kaip 80 cm pločio, 160 cm ilgio. Standartinis aukštis yra 70-80 cm, būna ir reguliuojamų. Jie itin patogūs, jei šeimoje auga keli vaikai.

Rašomąjį stalą geriausia statyti netoli lango, šonu, taip, kad langas būtų iš kairės, jeigu vaikas dešiniarankis. Jei moksleivis kairiarankis, tuomet stalas turėtų stovėti dešinėje pusėje prie lango. Svarbu, kad ant sąsiuvinio nekristų šešėlis.

Stalas turi būti pritaikytas vaiko ūgiui. Mokiniai daug laiko praleidžia sėdėdami, tad dėl netaisyklingos sėdėsenos gali iškrypti stuburas. Tėvai turėtų kontroliuoti, ar vaikas nesikūprina. Negalima leisti, kad vaikai ruoštų pamokas užsigulę ant stalo, po savimi pasikišę kojas, pasirėmę viena ranka, nes dėl tokios sėdėsenos gali atsirasti laikysenos sutrikimų.

Taisyklinga sėdėsena yra tuomet, kai nugara remiasi į kėdės atkaltę, o kojos sulenktos stačiu kampu - į grindis. Per alkūnes sulenktos rankos turi gulėti ant stalo lygiagrečiai su grindimis. Rekomenduojama, kad kėdės sėdynė ir nugarėlės atlošas sudarytų kiek didesnį nei 90 laipsnių kampą. Jeigu pirmokas kojomis nesiekia grindų, reikia pastatyti suoliuką ar atramėlę kojoms.

- Moksleiviai negali pasigirti gera rega. Kaip reikėtų sutvarkyti apšvietimą, kur pastatyti kompiuterį, kad akys nevargtų?

- Nepakanka bendro kambario apšvietimo, reikia apšviesti ir mokinio darbo vietą. Įsigijus lanksčias reguliuojamas lempas, bus nesunku šviesą nukreipti taip, kad ant knygos ar sąsiuvinio nekristų šešėlis. Kompiuterio ekranas turi būti pastatytas taip, kad į jį nekristų tiesioginiai saulės spinduliai. Nuo ekrano atsispindėjusi šviesa gali pakenkti regėjimui. Labai svarbu, kad dirbdamas kompiuteriu moksleivis galėtų pasidėti per alkūnę sulenktas rankas ant stalo. Stalo ir kėdės aukštį patartina sureguliuoti taip, kad naudojantis klaviatūra rankos būtų sulenktos stačiu kampu, o riešai tiesūs.

Ruošiant pamokas rekomenduojama daryti poilsio pertraukėles. Pradinukai turėtų atsistoti ir pavaikščioti kas 15-20 minučių, o vyresni moksleiviai - kas 45 minutes.

- Mokyklų patalpoms keliama nemažai reikalavimų, tačiau seniai statytose mokyklose klasės ir kabinetai ne visuomet būna tinkamai apšviesti.

- Visose mokymo klasėse, kabinetuose, dirbtuvėse, sporto salėse privalo būti tiesioginis natūralus apšvietimas. Dirbtiniam apšvietimui reikalaujama naudoti šviestuvus, vienodai išsklaidančius šviesą. Bendram apšvietimui mokymo klasėse ir kabinetuose, dirbtuvėse bei sporto salėje turi būti naudojamos liuminescencinės lempos. Reikalaujama, kad mokymo klasėse, kabinetuose, aktų salėje, skaitykloje ir prie lentos apšvieta būtų ne mažiau 300 liuksų, informacinių technologijų kabinetuose prie stalų - nuo 300 iki 500, prie kompiuterių monitorių - nuo 100 iki 250 liuksų.

Kaip ir namuose, stalai ir kėdės turi atitikti mokinių ūgį. Kompiuterizuotos mokinių darbo vietos turi būti įrengtos taip, kad vaikai turėtų pakankamai erdvės prie jų prieiti, galėtų keisti kūno padėtį. Draudžiama prie vieno monitoriaus sėdėti daugiau kaip vienam mokiniui.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder