Masažo salonuose - ir meškos paslaugos

Masažo salonuose - ir meškos paslaugos

"Jei norite, kad jums būtų atliktas profesionalus masažas, paprašykite masažuotoją parodyti diplomą", - pataria Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto Kineziterapijos katedros vedėja Daiva Lenčiauskienė ir katedros lektorė, masažo dėstytoja Asta Norbutaitė.

Jų žodžiais, įvairūs sertifikatai diplomą gali papuošti, bet neturint bazinių medicinos žinių jie gali nieko nereikšti ir masažo salone vietoj profesionalios bus suteikta tik meškos paslauga.

Tačiau Lietuvoje masažo praktika užsiima nemažai žmonių, baigusių tik trumpalaikius kursus. Dėstytojos tikina, kad išmokti masažo per 20 užsiėmimų neįmanoma. Jei išmoksi vien techniką, bet nemokėsi įvertinti problemų - neparinksi tinkamos koreguojančios metodikos ir arba negausi rezultatų, arba net pakenksi.

Gerai, jei procedūra, kurią atliko bazinių žinių neturįs masažuotojas, žmogui nepakenkė, o jį tik atpalaidavo ar net užmigdė. Tačiau moterys teigia girdėjusios ne vieną pasakojimą, kaip po netinkamai atlikto masažo kliento būklė ne pagerėjusi, o dar pablogėjusi.

"Net norint žmogų vien atpalaiduoti, taip pat reikalingos gilios žinios. Amerikoje, pavyzdžiui, yra institutas, kuriame mokoma masažuoti tik kojos padą ir šiuo masažu pagydomas insultas bei kitos ligos. Reikia žinoti, kaip masažuoti pėdą - po netinkamai atlikto masažo žmogus gali nebevaikščioti", - sako A. Norbutaitė.

Todėl masažą dėstantys specialistai laukia nesulaukia, kol vėl bus sugrąžintas masažuotojų licencijavimas, atsijosiantis apsišaukėlius, priversiantis šios srities atstovus ne tik įgyti aukštąjį išsilavinimą, bet ir nuolat kelti kvalifikaciją.

Duonos visada turi

Norint tapti geru masažuotoju, anot lektorės A. Norbutaitės, reikia labai gerai žinoti anatomiją, funkcinę diagnostiką, kineziologiją, bendrąją kineziterapiją, genetiką, etiką, psichologiją, fiziologiją. Klaipėdos valstybinės kolegijos kineziterapijos specialybės studentai šių paslapčių mokosi trejus metus.

"Naudos daugiau duoda masažas, atliekamas kineziterapeuto, nes jis moka derinti pasyvias technikas su aktyviomis. Jei žmogų vien išmasažuosi ir paliksi atpalaiduotą - jis neatsistos nuo stalo. Be to, reikia jam parodyti porą pratimų, kurie sustiprintų giliuosius raumenis", - papasakojo A. Norbutaitė.

Klaipėdos valstybinė kolegija yra paruošusi apie 350 kineziterapijos specialistų. Šie specialistai darbdavių labiau vertinami nei baigę universitetą, mat studijų metu orientuoti į praktinius įgūdžius, tad susirasti darbą jiems nesunku. Dalis jų įsidarbinę kitose Europos Sąjungos šalyse.

Masažas, teigia specialistės, turi būti derinamas su manualine technika arba kineziterapinėmis procedūromis. O be gydytojo pagalbos diagnozuoti paciento būklę ir pritaikyti technikas gali tik patyręs kineziterapeutas, baigęs universitetą arba kolegiją.

Patirtis rodo, kad baigusiesiems vien indiškų ar japoniškų masažų kursus įsidarbinti nepavyksta. Be to, jie patys jaučiasi netvirtai, nes trūksta svarbių medicininių žinių. Todėl daugelis jų anksčiau ar vėliau vis tiek įstoja į kolegiją.

D. Lenčiauskienė ir A. Norbutaitė įsitikinusios, kad gerą masažą gali atlikti tik medicininį išsilavinimą turintis kineziterapeutas.


Gali pakenkti

Pakankamai kvalifikacijos neturinčio masažuotojo atliekama procedūra, - teigia pokalbininkės, - gali ne tik kad žmogui nepadėti, bet ir pakenkti. Pavyzdžiui, žmogaus, kuriam yra disko išvarža, masažuoti išvis negalima.

"Į mane kreipėsi moteris, kuriai prie 7-ojo stuburo slankstelio buvo susidaręs guzas. Ji sakė, jog jai atliekami druskas tirpinantys masažai. Sprendžiant iš šių žodžių, masažus jai atliko ne specialistas: druskų negalima ištirpinti. O jei masažuoji problemišką vietą, padidėja medžiagų apykaita, pagerinamas toksinų patekimas į ją ir problema tik padidinama. Masažuoti tokiais atvejais reikia žemesnius sluoksnius nusiurbimo principu", - apie panašius nemokšiško masažo atvejus moterys teigė girdėjusius ne kartą.

Būna, kad nemokšiškai masažuojami žmonės kenčia skausmą, o po masažo kūnas būna nusėtas mėlynių. Tačiau, tikina specialistės, manualinių terapijų metu neturi būti skausmo.

Beje, specialistės atkreipia dėmesį, jog manualinės technikos net negali būti pradedamos, jei pacientas neparuošia savo kūno - tris mėnesius iki tol reikia gerti daug pasūdyto vandens. Jei žmogus sveria 100 kg - turi išgerti 3 litrus vandens su 1 nubrauktu arbatiniu šaukšteliu druskos. Jei sveria 60 kg - turi išgerti 2 litrus vandens. Jei gers vandenį tris mėnesius - pakaks skysčių sąnariuose, diskuose, visose kietosiose jungtyse, ir sužaloti žmogų nebebus pavojaus. O jei daroma drastiškai, neparuošus paciento, problemos tik paaštrinamos, ir atskilusios kaulų skeveldrėlės gali pradėti dirginti nervą - ir tų skeveldrėlių joks mikrochirurgas negalės išimti. Tad vietoje naudos pacientui bus suteikta meškos paslauga.

Specialistės pataria būti atsargiems ir gulantis į masažinę lovą - paprastai prieš tokią procedūrą žmogaus būklė nėra įvertinama.

"Girdėjau daug atvejų, kai greitąja išvežami žmonės iš masažo salonų. O man artimas žmogus, iki tol jokiais sutrikimais nesiskundęs, po tokio masažo jau antri metai vos velka vieną koją. Masažinė lova išprovokavo problemą, nes paruošimas procedūrai buvo per trumpas (nepakankamai įšildyti minkštieji audiniai), o masažas buvo pernelyg energingas", - pasakojo D. Lenčiauskienė.

Brangus malonumas?

Ar ekonominės krizės purtomam lietuviui masažas nėra pernelyg brangus malonumas? Ar šios srities specialistų užkeltos kainos adekvačios jų darbui, jei už vieną seansą kartais tenka pakloti 100 ir daugiau litų?

"Masažas - tai intymi procedūra, dėl to ji brangesnė už kitas kineziterapijos procedūras. Ir tai nėra brangus malonumas, žmonės nesuvokia, kiek tai kainuoja. 100 litų už seansą - tik simbolinis įkainis, - prieštarauja pokalbininkės. - Juk masažuotojas dirba visu kūnu, įdeda be galo daug darbo. O jei tai atlieka ne specialistas - tai ir naudos nėra".

Specialistės pataria nepatikėti savo kūno paskubomis dirbančiam masažuotojui, proceso metu kalbančiam buitinėmis temomis, besiskundžiančiam savo rūpesčiais, masažuojančiam tik kurią nors vieną kūno vietą, pavyzdžiui, pečius.

"Masažuotojo apranga, elgesys, etika - labai svarbūs dalykai, o kalbėti negalima todėl, kad visas dėmesys turi būti skirtas masažuojamai vietai. "Apykaklę" galima masažuoti tik tam pacientui, kurio aukštas kraujospūdis, kurio negalima paguldyti, kuriam migreniniai galvos skausmai. Kai kuriose įstaigose masažuotojai dirba per dideliu krūviu, todėl atmestinai. Perkrovus darbu, neišlaikomos higieninės normos", - paaiškino specialistės.

Relaksacija - ne masažas

Kaip specialistės vertina žmonių pamėgtus ajurvedinius masažus ramioje, smilkalais dvelkiančioje aplinkoje, kurių metu žmogus saldžiai užmiega?

"Lietimasis - tai ir vienas iš psichoterapijos būdų. Jei žmogus užmiega per masažą - gerai. Bet tai ne masažas, o relaksacijos technika. Būna, kad žmogus nori tik atsipalaiduoti. Glostymas niekam nepakenks, kaip ir katinui", - šypsosi A. Norbutaitė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder