Lietuviškas vanduo iš čiaupo prieš prancūzišką vandenį iš butelio – 105:58

Lietuviškas vanduo iš čiaupo prieš prancūzišką vandenį iš butelio – 105:58

Vakar vykusių Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „Karjeros dienų“ metu inžinerijos ir konsultacijų bendrovė „Sweco Lietuva“ atliko geriamojo vandens skonio tyrimą. 163 studentams, nežinantiems, kokį vandenį teks ragauti, buvo duodama stiklinė paprasto vandens iš čiaupo ir brangaus prancūziško vandens iš plastikinio butelio. Po įtemptos kovos, jaunuoliams išgėrus maždaug 19 litrų abiejų vandens rūšių, vanduo iš čiaupo nugalėjo prancūzišką vandenį rezultatu 105:58.

Geriamojo vandens tyrimui „Sweco Lietuva“ ekspertai naudojo vandenį, tekantį iš VGTU centralizuotos vandens tiekimo sistemos, ir prancūziško prekės ženklo geriamąjį vandenį, kuriuo prekiauja didieji prekybos centrai. 64 proc. tyrime dalyvavusių studentų patvirtino, kad vanduo iš čiaupo jiems yra skanesnis.

Pasak „Sweco Lietuva“ prezidento Artūro Abromavičiaus, atlikdami tyrimą su studentais, bendrovės ekspertai siekė parodyti, kad tokie įprasti kasdieniai veiksmai kaip vandens vartojimas, gali tapti tvarios gyvensenos dalimi.

„Visuomenėje susiformavusi nuostata, kad geriamasis vanduo iš butelio – sveikesnis, švaresnis, o dažnai – ir skanesnis nei centralizuotai tiekiamas. Retas kuris žino, kad vanduo iš čiaupo yra ne prastesnis nei tas, kurio gausu parduotuvių lentynose. Be to, vanduo iš čiaupo keliais šimtais kartų pigesnis, netgi neskaičiuojant plastikinio butelio perdirbimo kaštų, kuriuos reikėtų turėti omenyje perkant išpilstytą vandenį“, – teigė A. Abromavičius.

Bendrovės „Vilniaus vandenys“ duomenimis, VGTU vanduo tiekiamas iš Antavilių vandenvietės, kurios kokybiniai rodikliai yra vieni geriausių lyginant su kitomis Vilniaus vandenvietėmis. Apskritai, Lietuvoje tiekiamas tik požeminių gręžinių vanduo, kuriame gausu mineralinių medžiagų, kai tuo tarpu daugumoje kitų Europos šalių, net kaimyninėje Lenkijoje ir dalyje Latvijos iš čiaupų bėga valytas ir cheminiu būdu apdorotas upių ar ežerų vanduo.

Remiantis „Eurostat“ statistika, Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai išgeria apie 12 litrų buteliuose išpilstyto vandens, o pasaulyje kasmet stebimos tokio vandens suvartojimo augimo tendencijos. Vakarinėje Europos dalyje per metus gyventojas sunaudoja apie 110 litrų įvairaus išpilstyto vandens, o Rytų Europos gyventojui tenka apie 35 litrus. Vidutiniškai kasmet plastikiniuose buteliuose išpilstyto vandens suvartojimas išauga apie 10-12 proc.

Europoje kasmet išmetama apie 30 mln. plastikinių butelių, iš kurių tik apie 10 proc. yra perdirbama, o kiti suyra per kelis šimtus metų. Plastikiniams buteliams pagaminti sunaudojama tiek naftos, kiek kuro reikėtų 100 tūkst. automobilių vieneriems metams.

„Tikimės, kad įrodę, jog vandens iš čiaupo skonis ne tik kad nenusileidžia plastikiniuose buteliuose išpilstytam vandeniui, o netgi yra geresnis, prisidėsime prie to, jog jaunimas pamažu ims taikyti tvarumo – ne tik ekonominės ir socialinės, bet ir aplinkosauginės naudos – principus buityje“, – teigė „Sweco Lietuva“ vadovas.

VGTU vykusių „Karjeros dienų“ metu bendrovė „Sweco Lietuva“ pristatė dar vieną tvarumo pavyzdį – iš ekologiško, perdirbto kartono pagamintą išsilankstomą stendą, kurį, neeikvojant lėšų, paprasta surinkti ir transportuoti.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder