Lėtinė obstrukcinė plaučių liga pretenduoja į didžiausio mirtingumo ligų trejetą

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga pretenduoja į didžiausio mirtingumo ligų trejetą

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), pasak medikų, yra vienintelė pasaulyje liga, dėl kurios ir toliau daugėja neįgalumo ir mirties atvejų. Prognozuojama, jog 2030 metais pagal mirtingumą tai bus viena iš trijų pagrindinių ligų po širdies ligų ir vėžio.

Nors dažnai LOPL vadinama rūkalių liga (tabako dūmai sukelia kvėpavimo takų pokyčius, todėl net 80-90 procentų sergančiųjų LOPL sudaro rūkaliai), vis dėlto tai nėra vienintelė ligos priežastis.

Ne mažesnę grėsmę susirgti LOPL kelia ir darbas užterštoje ar dulkėtoje aplinkoje. Specialistai įspėja, kad ypač rizikuoja žmonės, kurie turi kontaktą su medvilne, mediena, augalų atliekomis, grūdais, taip pat anglies, silicio, kadmio, geležies dulkėmis ar kuriems tenka dirbti lauke ir patalpose, kur nuolatos būna automobilių kuro, anglies bei medienos degimo produktų.

LOPL atsiradimo ar paspartėjusio jos progresavimo priežastimi gali tapti ir dažnas sergamumas infekcinėmis kvėpavimo takų ligomis. Dažnai su tuo siejamas gripas ar plaučių uždegimas. Tiesa, susirgti LOPL genetinis paveldimumas turi ne mažesnę reikšmę nei aplinkos veiksniai, teigia specialistai.

Jų teigimu, ankstyva šios ligos diagnozė itin svarbi gydymui, tačiau tai padaryti sunku - ligos simptomai progresuoja pamažu, o didžioji dalis žmonių prie jų prisitaiko ir ilgą laiką nė neįtaria, kad serga.

Oficialiais duomenimis, LOPL Lietuvoje serga per 60 tūkst. gyventojų, tačiau šis skaičius gali būti gerokai didesnis, nes į specialistus dėl LOPL kreipiasi tik apie 25-30 proc. sergančiųjų, t. y. net 75 proc. atvejų Europoje lėtinė obstrukcinė plaučių liga nediagnozuojama, diagnozuojama per vėlai arba diagnozuojama klaidingai kaip astma.

Pulmonologai primena šiai ligai būdingus simptomus - tai kosulys, skrepliavimas, dusulys fizinio krūvio metu. Sunkiausiais atvejais liga kartais apriboja sergančiuosius atliekant net ir įprastinę veiklą kaip prausimasis ir rengimasis.

LOPL yra lėtinė liga, kurios visiškai išgydyti neįmanoma, tačiau kiekvienas ligonis kartu su gydytoju gali imtis tam tikrų priemonių, lėtinančių ligos progresavimą, todėl labai svarbu ją diagnozuoti ir imtis gydymo kuo anksčiau. Diagnostika yra itin svarbi rūkantiems, vyresniems nei 40 metų žmonėms, kuriems fizinė veikla sukelia dusulį ar kamuoja chroniškas kosulys bei skrepliavimas.

Nors šio metu ši liga po širdies ligų, vėžio ir insulto pagal mirtingumą ir sergamumą daugelyje šalių užima ketvirtą vietą, per ateinančius kelis dešimtmečius ji pretenduoja patekti į pirmąjį trejetuką. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje LOPL serga apie 600 mln., o kasmet dėl šios ligos miršta beveik 3 mln. žmonių.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder