Į ginekologą kreipiasi įvairiausio amžiaus moterys: nuo 20 iki 60 metų. Kai jos pasiskundžia skausmais pilvo apačioje, pirmas žingsnis yra nustatyti, kuriai skausmo priežasčių grupei priklauso skundas. Ar tai susiję su gimda, kiaušidėmis, ar su šlapimo pūsle, urogenitaline sistema, ar su struburo patologija. Tokių pacienčių, kurios skųstusi pilvo apačios skausmais, o aš nerasčiau skausmo priežasties nei gimdoje, nei šlapimo pūslėje ar žarnyne, mano praktikoje nepasitaikė.
Tenka kartais siųsti moterį išsitirti pas gastroenterologus, pas urologus, o kad "suversčiau" tai vien psichinei pacientės būklei, pasitaiko itin retai. Nes ar apčiuopa, ar laboratoriniai tyrimai nukreipia kuria nors linkme.
O kada moteris, išgyvenanti stresą ir galvojanti, jog "visos ligos - nuo nervų", visgi turėtų pasitikrinti pas ginekologą?
Moteris būtinai turėtų tikrintis pas ginekologą kartą per metus. Gimdos kaklelio pirmos stadijos vėžio moteris gali ir nejausti; skausmus sukelia piktybinis procesas ne nuo pat susirgimo pradžios. Skausmus gali sukelti gerybiniai gimdos augliai, o tokių moterų, kurios ateina išsitirti, ar neserga gimdos kaklelio vėžiu, ypač padaugėjo nuo šių metų liepos pirmos dienos, kai žiniasklaida paskleidė informaciją apie prevencinę gimdos kaklelio vėžio patikros programą, kuriai valstybė skyrė porą milijonų litų.
Pakalbėkime apie ankstyvąją menopauzę.
Moterų lytinė funkcija tiesiogiai priklauso nuo kiaušidžių hormonų sekrecijos, kuri per laiką išsenka. Moteris praranda galimybę pastoti, nes reprodukcinė funkcija dingsta natūraliai. Hipofizė gamina hormonus, reguliuojančius kiaušidžių veiklą. Gyvenimo būdas, mitybos režimas, stresai, aplinkos veiksniai - visa tai taip pat veikia kiaušidžių ciklinę funkciją. Mūsų organizme visa susiję, todėl net menkiausi moters hormoninės pusiausvyros pakitimai yra jaučiami, ir gali sutrikdyti gerą moters savijautą. Kiaušialąstės sintetina dviejų rūšių hormonus, turinčius labai didelę reikšmę moters lytiniam gyvenimui: estrogenus ir progesteriną.
Menopauzė yra dėsningas etapas moters gyvenime, susijęs su menstruacijų pabaiga. Jos priežastis, kaip minėjome, yra hormoninės funkcijos išsekimas. Kiaušidžių apimtis po truputį mažėja, keičiasi net jų spalva, jos beveik nustoja gaminti estrogenus.
Kokios ligos susijusios su menopauze?
Jų esti įvairių. Ankstyvajai menopauzės stadijai būdingos karščio bangos, drebulys, stiprus prakaitavimas, arterinio spaudimo svyravimai, padažnėjęs širdies plakimas, kepenų ir virškinamojo trakto organų veiklos sutrikimai, vidurių užkietėjimas, meteorizmas. Taip pat - nuovargis, mieguistumas, staigūs nuotaikos pasikeitimai, depresijos, galvos skausmai. Psichinių sutrikimų pasireiškimas dažnai priklauso nuo moters charakterio ir gyvenimo supratimo.
Vėlesnėje menopauzės stadijoje gali padidėti svoris, pablogėti odos būklė, sumažėti lytinis potraukis. Moterį gali varginti šlapimo nelaikymas, osteoporozė (kietosios kaulo medžiagos išakėjimas), dažnesni susirgimai įvairiomis infekcijomis. Nevertėtų šių simptomų kęsti, nes gydytojas gali nurodyti priemones ir būdus, kaip palengvinti menopauzę, kad tai netrukdytų dirbti, mylėti ir gyventi visavertį gyvenimą.
Beje, ankstyvoji menopauzė gali prasidėti moteriai, vos peržengus keturiasdešimtmetį, jos simptomatika ir trukmė priklauso nuo genetikos ir individualių organizmo savybių, netgi nuo rasės. Mes žinome, kad štai Italijoje sveiką kūdikį pagimdė šešiasdešimtmetė moteris.
Jeigu pradeda trikti menstruacijų ciklas, tai gali būti ankstyvosios menopauzės problema. Vyresniame amžiuje ryškėja kai kurios gimdos patologijos: endometriozė, gimdos mioma (dėl to kartais prisireikia operacinio gydymo). Jeigu menstruacijų sutrikimas yra dėl hormonų disbalanso, gydoma hormoniniais vaistais; iš pradžių kontraseptikais, vėliau - pakaitine hormonų terapija.
O visos kitos problemos ar priežastys, dėl kurių kreipiamasi į mane, nesvetimos ir dvidešimtmetėms - ir skausmai, ir uždegimai, tiek piktybiniai procesai ir kontracepcijos klausimai.
Su kuo susiję menstruacijų sutrikimai jaunesnėms moterims?
Gali būti susijęs su neprotinga dieta, su uždegimu, stresais.
Kontracepcijos priemonių pasirinkimas šiandien ir brandaus amžiaus moteriai toks didelis... Kurią pasirinkti?
Kaip vieną idealių variantų apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo paminėčiau hormoninę spiralę, pleistrą, kuriame yra reikalingų estrogenų, tinka ir žiedai, dedami į makštį. Yra trys kontraceptinių tablečių grupės.
Moterys be reikalo atsisako vartoti kontraceptines tabletes, kad nesustorėtų, nes prieš pusmetį šalyje atsirado naujas kontraceptikas, kurio sudedamoji dalis mineralkortikoidas kaipsyk varo iš organizmo skysčius. Naujosios kartos kontraceptikai ne tik sušvelnina priešmenstruacinius simptomus ir skausmus, bet juos vartojant sumažėja gimdos miomos, kiaušidžių cistų susidarymo, uždegiminių dubens organų ligų, negimdinio nėštumo rizika.
Remdamasi naujausiais medicininių tyrimų duomenimis, galiu teigti, jog moterims, nepasitarusioms su ginekologu ir pačioms pasirinkus saugojimosi nuo nėštumo būdą, įvyko net 80 proc. neplanuotų nėštumų. Šiuo metu pasaulyje iš maždaug 880-ies milijonų vaisingo amžiaus porų naudoja kontracepciją arba sterilizaciją. Tarp jų tabletės yra populiariausios, nors šiandien galima rinktis net iš dvylikos apsisaugojimo nuo nėštumo būdų - pradedant injekcijomis, baigiant implantais ir prezervatyvais.
Natūralus nėštumo planavimas, ypač brandaus amžiaus poroms, yra visiškai neefektyvus; jį naudodamos pastoja 98 proc. moterų.
Kokios intymios higienos priemonės geriausios?
Muilas ir šiltas vanduo. Moters makštis yra sudėtinga ekosistema su savo mikroorganizmais, ir bet koks nereikalingas įsikišimas sutrikdo jų pusiausvyrą. Dėl to prasideda specifiniai uždegimai ir nespecifiniai, kaip antai bakterinė vaginozė.
Nepatariu kaip "duonos kasdieninės" vartoti tamponų, o šampūnus intymiai higienai rekomenduotų vartoti tik genitalijų išorėje. Didelė rizika bakterinei vaginozei yra sintetinio apatinio trikotažo dėvėjimas, taip pat - dažnos pirtys. Žiemos metu maudytis jūroje turėtų tik užsigrūdinusios moterys.
Vitaminų, gerinančių moters būseną menopauzės metu, taip pat nevertėtų pirkti pasitarus tik su vaistininke: jei vienai reikės B grupės, kitai - A E grupės vitaminų, trečiai tiks su ženšeniu (tonusui pakelti). Jeigu moterys ketina vartoti kontraceptines tabletes kartu su vaistais, psichiatro paskirtais dėl psichikos sutrikimo, jų poveikį reikėtų aptarti su abiejų sričių specialistais.
Rašyti komentarą