Šokas. Stresas. Panika. Tokius jausmus patiria padorus pilietis, sužinojęs, jog serga plaučių tuberkulioze. "Juk aš ne "bomžas", kaip galėjau susirgti? [CITATA] Ką žmonės apie mane pagalvos?" - siaubo apimtas mąsto ligonis ir net ima slėpti šią žinią nuo savo artimųjų. Tuberkuliozė - liga su gėdos šleifu. Deja, anot medikų, nė vienas nesame apsaugotas nuo šios gyvybei pavojingos infekcijos, kuri liaudyje vadinama džiova. Ir šiuo metu po Klaipėdą vaikšto, važinėja autobusais trys atvira tuberkuliozės forma sergantys ir gydytis vengiantys asmenys - potencialūs plaučių tuberkuliozės infekcijos šaltiniai. Kol kas niekam nepavyksta jų surasti ir priversti gydytis. Teigiama, jog vienas toks sergantis asmuo gali per metus užkrėsti iki 35 sveikų žmonių.
Tuberkuliozė - tai infekcinė liga, kurią sukelia lašeliniu būdu per orą plintanti tuberkuliozės bakterija, galinti pažeisti bet kurį organą, dažniausiai - plaučius. Ligą platina tik atvira plaučių tuberkulioze sergantys žmonės.
Statistika rodo, jog sergamumas tuberkulioze, nepaisant asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų pastangų, nemažėja, nors pastaraisiais metais ir stabilizavosi. Tačiau, anot medikų, atsiranda ir naujų šios ligos iššūkių. Pasaulis dėl migracijos tampa mažesnis, o tuberkuliozės bakterijos pavojingesnės. Guodžia tai, jog tuberkuliozė nėra mirtina liga, ji yra valdoma ir išgydoma, jei susirgęs žmogus laiku kreipiasi į medikus.
GYDYMAS. Sergančiųjų tuberkulioze gydymas ir priežiūra užtrunka gana ilgai - nuo 6 mėn. iki 2 metų, o kartais dar ilgiau.
Tuberkuliozė - baubas?
"Iki šiol buvome pavyzdinga šeima. Ir staiga po persirgto gripo vyras užsikrėtė atvira tuberkulioze. Baisus šokas visiems. Be raminamųjų negaliu užmigti, vis galvoju, kaip reikės elgtis, kai jis parvažiuos namo. Ar mes, artimieji, irgi galime užsikrėsti? Kaip apsaugoti anūkus? Kankinamės mes, kankinasi ir jis. Per gripo karantiną negalėjome net ligoninėje aplankyti - pro langą maišelį padaviau ir nubėgau verkdama", - pasakojo į redakciją paskambinusi klaipėdietė Danutė.
Tačiau moteris labiausiai kraupo nuo to, jog jos vyro palatos kaimynas girtuoklis, mėnesį pasigydęs, pabėgo iš ligoninės.
"Jie sau ramiausiai važinėja autobusais, kosėja, skrepliuojasi, nesigydo, o kiti žmonės turi kentėti, mėnesių mėnesiais ryti tabletes, gadindami savo kepenis, griaudami sveikatą",- piktinosi moteris.
Dar kita klaipėdietė, parašiusi laišką, klausė, kodėl Tuberkuliozės ligoninės pacientai laisvai vaikšto po Miško rajoną.
NORMA. Sergantiems tuberkulioze kasdien tenka išgerti dideles vaistų dozes. Eimanto CHACHLOVO nuotr.
"Ligoninė vos keletui savaičių priima kokį girtuoklį, saujomis girdo vaistais, suaktyvina tuberkuliozės bakterijas ir leidžia savo pacientams slampinėti po visą rajoną. Tokie ligoniai turėtų būti priverstinai gydomi. Nes jie gali užkrėsti padorius žmones, tarp jų ir vaikus ar senukus, kurie mažiau atsparūs įvairioms infekcijoms",- griežtai nusiteikusi buvo ir kita klaipėdietė, parašiusi laišką į redakciją.
Serga ir emigrantai
"Tuberkuliozė yra liga, kuria gali susirgti ir benamis, ir girtuoklis, ir turtingas verslininkas. Taip pat vaikai, paaugliai, seneliai. Nė vienas nesame apsaugotas", - teigė Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) Tuberkuliozės filialo vadovė, ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Virginija Daukšienė.
Anot ilgametę patirtį turinčios gydytojos pulmonologės V. Daukšienės, tuberkuliozės plitimą daugiausia lemia socialinės priežastys, t. y. nedarbas, alkoholio ar narkotikų vartojimas, skurdas ir nepakankama mityba, mažas dėmesys savo sveikatai. Aišku, didžiąją pacientų, sergančių plaučių tuberkulioze, dalį sudaro asocialų gyvenimo būdą pasirinkę asmenys. Pasak V. Daukšienės, apie 80 proc. pacientų - vyrai.
Medikės teigimu, prasidėjus emigracijai, plūstelėjo sergančių tuberkulioze tautiečių banga.
"Ilgalaikis stresas, netinkama mityba, alinantis darbas, miego trūkumas, alkoholio vartojimas susilpnina žmogaus imunitetą ir jis tampa imlus infekcijai. Turėjome pacientų, jaunų vyrų, iš Norvegijos, Anglijos, Danijos. Žmonės kosėja ilgą laiką, karščiuoja, nesitikrina, kartais galvoja, kad susirgo plaučių uždegimu, o iš tikrųjų - tuberkulioze", - sakė V. Daukšienė.
Anot jos, jeigu žmogus kosėja ilgiau nei tris savaites, jaučia silpnumą, laikosi nedidelė temperatūra, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, atlikti plaučių rentgenogramą.
"Turime visas galimybes išgydyti tuberkuliozę - geras diagnostikos ir gydymo sąlygas, vaistus, kvalifikuotą personalą. Pacientui tik reikia laiku kreiptis į medikus", - teigė V. Daukšienė.
Užsikrečia ne visi
Anot V. Daukšienės, tikimybė sveikam žmogui užsikrėsti tuberkulioze priklauso nuo įvairių aplinkybių.
"Svarbu, kiek tuberkuliozės mikobakterijų bus įkvėpta. Tai priklauso nuo bendravimo su sergančiuoju laiko, atstumo, vietos, paties žmogaus sveikatos būklės. Todėl kai kurie žmonės gali susirgti tik kartą kitą pabendravę su ligoniu, o kiti nesusirgs net ir turėdami artimą ilgalaikį kontaktą. Jautresni bakterijoms yra žmonės, nusilpę po operacijų, sergantys kitomis ligomis, vyresni žmonės, taip pat vaikai ir paaugliai brendimo laikotarpiu. Tačiau tarp naujai užsikrėtusiųjų vyrauja darbingo amžiaus 25-55 metų žmonės", - sakė gydytoja pulmonologė.
Sergančiųjų šia visuomenei pavojinga infekcine liga gydymas ir priežiūra užtrunka gana ilgai - nuo 6 mėn. iki 2 metų, o kartais dar ilgiau.
"Pas mus gydomi žmonės jau po 1-2 savaičių nebeturėtų skleisti mikobakterijų. Sergantysis privalo išgerti 60 dozių vaistų, po to atliekami tyrimai, ar yra dar bakterijų.
Mes neturime teisės užrakinti savo pacientų - jie išeina į kiemą pasivaikščioti. Apsitverti tvoromis irgi negalime, nes pas mus ir poliklinika veikia, atvyksta žmonės pasitikrinti, atsiųsti šeimos gydytojų. Pabėga iš ligoninės tik vienas kitas pacientas. Jų ieškome padedant socialiniams darbuotojams. Ne visi aplinkiniai gyventojai baiminasi mūsų ligoninės - trumpindami kelią eina per mūsų kiemą. Kai kurie artimieji, draugai pacientams į ligoninę bando įnešti alkoholio, lipa per balkonus. O mes neturime teisės tikrinti rankinių turinio, nors jie slepia svaigalus sulčių pakeliuose, mineralinio vandens buteliuose. Vienas veikėjas buvo įsitaisęs prie ligoninės alkoholį pardavinėti. Sėdėjo mašinoje ir pilstė po pusę stiklinės...
Ne paslaptis, kad policijos pagalbos mums tenka gana dažnai šauktis. Taip kad to supratimo visuomenėje apie sergančiuosius tuberkulioze dar trūksta: kad negalima jiems trukdyti gydytis, nes pats gali vėliau užsikrėsti. Tolerancijos taip pat pasigendame - net šeimos skiriasi, kai sužino apie susirgusį artimąjį, kaltina jį, bijo... Neturėtume smerkti ir tų sergančių vargetų, nes niekas nežino, kas gali atsitikti gyvenime, galime kiekvienas tarp jų atsidurti", - pasakojo V. Daukšienė.
Vengia gydytis
RKL Tuberkuliozės filialo duomenimis, pernai Klaipėdoje buvo nustatyti 78 nauji tuberkuliozės atvejai, iš jų 69 - atviros plaučių tuberkuliozės. Dar 14 atvejų - atsinaujinusi tuberkuliozė. Šilutės rajone užregistruoti 30 naujų džiovs atvejų, Klaipėdos rajone - 21, Kretingos - 28, Skuodo - 8, Palangoje - 1. Nuo šios ligos Klaipėdos apskrityje pernai mirė 15 žmonių.
"Skaudžiausia problema yra tai, jog kai kurie asmenys nutraukia gydymą. Darbas mūsų tikrai nelengvas, daugelis darbuotojų čia dirba iš pasišventimo. Žmonės atvyksta jau tokios sunkios būklės, kad miršta tiesiog ant rankų, nespėjus nė skreplių mėginio tyrimams paimti. Arba atveža kokį nors išgėrusį agresyvų "erelį", kuris leidžia sau viską. Gydome jį visomis išgalėmis, tačiau jis palieka ligoninę savo noru ir pradingsta.
Po mėnesio grįžta išsekęs, nevartojęs vaistų. Ir, kas blogiausia, - grįžta jau sirgdamas atsparia antibakteriniams vaistams tuberkuliozės forma, kuri žymiai sunkiau gydoma. Kiek žmonių valkataudamas jis galėjo užkrėsti šia sunkia liga? Niekas nežino.
Tarp mūsų pacientų yra 26 metų vaikinas, tvarkingai gyvenantis, dirbantis, užsikrėtęs būtent atvira tuberkulioze, atsparia vaistams. Pacientui teks gydytis mažiausiai dvejus metus. Jam reikės išgerti labai daug vaistų, kurie turi nemažą pašalinį poveikį, bet kito kelio nėra, nes, jei nesigydys, numirs. Tokių pacientų, kurie baigia gydymo kursą ir vėl jį turi kartoti, nes nepasveiksta, turime ne vieną", - teigė gydytoja pulmonologė V. Daukšienė.
Sergančiojo tuberkulioze gydymas, švelniai tariant, nėra pigus - stacionare lovadienis kainuoja 170 litų.
"Todėl mes ir sakome, kad geriausia tuberkuliozės profilaktika yra visiškas sergančiojo išgydymas. Bendradarbiaujame su savivaldybių sveikatos apsaugos skyriais, socialiniais darbuotojais, įvairiomis visuomeninėmis organizacijomis, kad kuo daugiau būtų pastebėta žmonių, galimai sergančių šia liga, vengiančių gydytis. Daliname ir maisto paketus sergantiesiems tarsi paskatinimą, kad atvažiuotų tikrintis, gydytis", - pasakojo filialo vadovė.
Priverstinis gydymas neveikia
Jau ne vienerius metus kalbama, jog neveikia priverstinio gydymo tvarka tiems atvira tuberkulioze sergantiems asmenims, kurie gyvena asocialiai, girtauja, vengia gydymo.
"Ši tvarka nesudaro sąlygų laikinai hospitalizuoti tokius asmenis iki bus gautas teismo sprendimas priverstiniam gydymui. Pavyzdžiui, specialistų komisija nusprendžia, kad tokį asmenį reikia gydyti, policija jį suranda, tačiau kur jį laikyti iki teismo? Toks žmogus gali ir vėl dingti, keldamas riziką aplinkiniams susirgti sunkia liga", - sakė V. Daukšienė.
Šiuo metu atvira džiova sergantys asmenys, vengiantys gydytis, priverstinai gydomi ligoninėje Alytuje. Jie turėtų ten būti nuvežami specialiu transportu.
Geriausia tuberkuliozės profilaktika yra visą gydymo kursą baigęs pacientas, teigia Virginija DAUKŠIENĖ, gydytoja pulmonologė, Tuberkuliozės filialo vadovė
"Dar nė vieno tokio sergančiojo nevežėme. Žinome apie tris piktybiškai gydytis vengiančius benamius, kurie klaidžioja po miestą, bet jų niekas, net policija neranda ", - sakė Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Loreta Venckienė.
Su šia įstaiga miesto savivaldybė yra sudariusi sutartį dėl prievartinio asmenų, sergančių tuberkulioze, gydymo. Taip pat centre vykdoma tuberkuliozės profilaktikos programa - atliekami tuberkulino mėginiai vaikams prieš mokslo metus, rentgenologiniai tyrimai, taip pat ir pacientams, turintiems didesnę riziką susirgti tuberkulioze, t. y. žmonėms iš nakvynės namų, priklausomybės ar psichikos ligų centrų.
"Tokių žmonių atsiunčia pasitikrinti ir socialiniai darbuotojai, ir savanoriai, dirbantys su vargetomis, ir mes patys jų paieškome, įkalbame ateiti pasitikrinti, nes jie netoliese būriuojasi - Darbo biržos, turgaus teritorijose. Žiemą ateina jie sušalę, žaizdoti pas mus. Suteikiame pirmąją pagalbą, aptvarstome žaizdas, priraginame kartu ir plaučius pasitikrinti. Nors dabar gerokai asocialių asmenų sumažėjo, nes aplinkinėje teritorijoje buvo uždarytas ne vienas pilstuko ar narkotikų taškas", - pasakojo L. Venckienė.
Problema - ir rajone
Klaipėdos rajone taip pat jau ne vienerius metus vykdoma tuberkuliozės profilaktikos programa, kuriai iš biudžeto kasmet skiriama po kelis tūkstančius litų. Savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė teigė, jog priverstinio gydymo tvarka yra ne be trūkumų. Dar pernai savivaldybė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad būtų tobulinama priverstinio gydymo tvarka, siekiant, kad sergantis asmuo būtų kuo skubiau pradėtas gydyti. Tačiau kol kas ši tvarka nepasikeitė.
"Stengiamės skirti daug dėmesio tuberkuliozės profilaktikai. Labai norėčiau padėkoti rajono socialiniams darbuotojams, kurie pernai sugebėjo prikalbinti pasitikrinti net 69 socialinės rizikos asmenis. Trims jų buvo nustatyta atvira tuberkuliozė, o kitiems irgi buvo nauda - suteikta proga gydytis įvairias plaučių ir kvėpavimo takų ligas", - sakė L. Kaveckienė.
Anksčiau kaimuose neretai kildavo panika, sužinojus, kad koks nors kaimo girtuoklis susirgo tuberkulioze. Žmonės bijodavo artintis prie namo, kuriame gyvena sergantysis, kaimynai baimindavosi net sodo ir daržo gėrybes valgyti, manydami, kad užkrėsta visa aplinka.
"Dabar tokių nepagrįstų baimių nebeliko, žmonės yra pakankamai gerai informuoti, kokia tai liga ir kaip nuo jos apsisaugoti. Kaime žmonės vienas kitą gerai pažįsta, todėl esant įtarimams, kad koks nors asmuo gali sirgti tuberkulioze, bendruomenė, socialiniai darbuotojai stengiasi tokį žmogų prikalbinti gydytis", - sakė L. Kaveckienė.
Tuberkuliozė yra infekcinė liga, kurios sukėlėjas - tuberkuliozės mikobakterija, perduodama oru lašeliniu būdu. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra sergantysis atvira plaučių tuberkulioze, išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas.
Tuberkuliozę sukeliančios Mycobacterium tuberculosis bakterijos, R.Kocho atrastos 1882 metais, plinta oru lašeliniu būdu, kai skysčio lašeliai patenka į aplinką, aktyvia tuberkuliozės forma sergančiam žmogui čiaudint, kosint, kalbant ar juokiantis.
Šia liga dažniau užsikrečiama ilgą laiką bendraujant su ligoniu, todėl užsikrėsti gatvėje ar viešajame transporte tikimybė yra mažesnė.
Rašyti komentarą