"Dėl kelio sąnario artrozės sukelto skausmo kankinausi 14 metų. Teko kentėti ne tik skausmą, bet dėl ligos vis sunkiau buvo judėti, tvarkytis buityje. Į parduotuvę jau eidavau su lazdele, nebegalėdavau ilgai stovėti prie viryklės, ypač sunku buvo lipti laiptais. Teko atsisakyti ir savo pomėgio - kelionių", - pasakojo Šventojoje gyvenanti Marytė Dalija Mikalauskaitė.
Kelis dešimtmečius biologijos mokytoja dirbusi moteris labai domėjosi savo liga, bandė gydytis vaistais, fizioterapija.
Operuotis paskatino pažangios technologijos
"Vis atidėliojau operaciją, nes galvojau, kad galima apsieiti ir be jos. Tik kai sužinojau, kokios dabar yra modernios kelio sąnarių operacijos, jau nebedvejojau ir kreipiausi į Klaipėdos universitetinės ligoninės medikus", - pasakojo M. D. Mikalauskaitė. Moteris sakė viską smulkiai išsiaiškinusi ir apie būsimą sąnario operaciją.
"Iš pradžių buvo atliktas trimatis magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas, padaryta nuotrauka, pagal kurią buvo sukurtas man asmeniškai pritaikytas dirbtinis kelio sąnarys bei parinkti instrumentai.
Gydytojas ortopedas - traumatologas Vidmantas Žegunis man viską smulkiai paaiškino, kaip vyks visa operacija, koks bus pooperacinis laikotarpis. Ir pati labai daug perskaičiau informacijos, taip pat ir internete, apie šias pažangias kelio sąnario operacijas.
Gydytojai paskui juokavo, kad tiek daug visko žinau, jog chirurgams galėčiau per kelio sąnario operacijas asistuoti. Įsidėmėjau net, kad operuojant man buvo pritaikyta itin pažangi "Vanguard" kelio sistema", - juokavo energinga moteris. Ji džiaugėsi, jog sudėtinga operacija truko tik apie 1,5 valandos ir po jos sakė greitai atgavusi jėgas.
"Net koja neištino, norėjosi eiti, judėti. Kokios auksinės bebūtų šios ligoninės chirurgų rankos, sveikti labai padeda ir rūpestinga slauga. Esu labai dėkinga Sąnarių implantavimo skyriaus visam slaugytojų personalui už tai, kad visomis pastangomis padeda žmonėms kovoti su liga. Šiame skyriuje dirba išties nuostabios slaugytojos", - gerų žodžių medikams negailėjo sveikstanti pacientė.
Prieš operaciją - generalinė repeticija
Pasak Traumatologijos departamento vadovo, gydytojo ortopedo-traumatologo Vidmanto Žegunio, šiuolaikinė medicina yra orientuota į individualų paciento gydymą.
"Personalizuota kelio sąnario endoprotezavimo sistema yra naujas modernus dalykas, pritaikomas įvairiose srityse. Ši sistema suteikia galimybę sukurti trimatį kelio sąnario modelį, specialius šlaunikaulio bei blauzdikaulio instrumentus, pagamintus pasitelkus magnetinio rezonanso fotografiją, ir tokiu būdu individualizuojant kelio endoprotezavimo metodiką", - sakė V. Žegunis.
Anot ortopedo-traumatologo, kiekvieno paciento operacijos planavimo metu speciali programinė įranga suteikia chirurgui vizualizacijos ir sąnario implanto pozicijos nustatymo galimybę. Tokiu būdu pasiekiama didelė anatominė precizija, sumažėja chirurginių instrumentų kiekis, sutrumpėja operacijos laikas.
"Tokias modernias technologijas, kokios taikomos mūsų ligoninėje, dar ne visos, tarkime, Londono, gydymo įstaigos gali pacientams pasiūlyti. Šis pažangus metodas ypač tinka tada, kai paciento kelio sąnarys neatitinka anatominio standarto. Trumpai tariant, individualus paciento gydymas grindžiamas trimatės kokybės vaizdo medžiaga, leidžiančia veiksmingiau dirbti operacinėje.
Tai didelė nauda pacientui, nes paspartėja gijimo procesas ir žmogus greičiau grįžta prie įprasto gyvenimo ritmo. Kita vertus, yra nemažai atvejų, kai dėl kaulinio audinio deformacijų tik toks sąnarių endoprotezavimo metodas gali pacientams sugrąžinti judėjimo džiaugsmą ", - sakė V. Žegunis.
Informacija
Yra du kelio sąnario endoprotezavimo operacijų tipai: dalinis ir visas kelio sąnario endoprotezavimas. Dalinis endoprotezavimas atliekamas tik esant daliniam osteoartritui. Visas kelio sąnario endoprotezavimas - tai operacija, kurios metu pažeisti kelio sąnario paviršiai pakeičiami metalo ir plastiko komponentais. Terminas "keitimas" nereiškia, jog chirurgas pašalina visą kelio sąnarį. Iš tiesų pašalinamos tik pažeistos kremzlės dalys. Šlaunikaulio apačia pakeičiama metaliniu implantu, o blauzdikaulio viršus - plastiko ar metalo komponentais. Operacijos tikslas - sumažinti skausmą, kurį sukelia sąnario paviršiaus susidėvėjimas ir atkurti judėjimo funkciją. Dažniausiai operacija trunka nuo 1 iki 2 valandų, o pacientas ligoninėje išbūna paprastai nuo 3 iki 10 dienų. Operacija atliekama padarius nuo 10 iki 22,5 cm ilgio pjūvį priekinėje kelio pusėje. Kelio sąnario endoprotezavimas dažniausiai sėkminga chirurginė procedūra.
Rašyti komentarą