Kas gims? Ne tėvų reikalas!

Kas gims? Ne tėvų reikalas!

Europos Taryba turi planų įvesti visose Europos Sąjungos (ES) šalyse galiosiantį draudimą atskleisti dar negimusio kūdikio lytį. Uostamiesčio ginekologai netiki, kad toks draudimas galėtų būti įvestas, nes esą tai būtų žmogaus teisių pažeidimas.

Ginekologai pastebi, kad tik retas tėvų nepageidauja iš anksto sužinoti, kas jiems gims - mergaitė ar berniukas. Šį smalsumą medikai pateisina - iš anksto žinant lytį tėvams lengviau planuoti pirkinius, rinkti vardą, daug anksčiau užsimezga ryšys su būsimuoju kūdikiu.

"Dabar daugelis tėvų atvyksta į gimdymo namus jau žinodami, kas gims, net akušerės klausia, kurios spalvos juostelę - žydrą ar rožinę - pasiruošti. Kai aš pati laukiausi, jau nuo 17-os savaitės žinojau, kad man gims sūnus. Ir vardą sugalvojau, ir bendravau su juo... Todėl nematau čia jokio kriminalo ir neįsivaizduoju, kodėl reikėtų tai uždrausti. Manau, kad šitaip būtų pažeistos žmogaus teisės", - svarstė akušerė-ginekologė Irina Kiseliova.

Medikė džiaugėsi, kad jos praktikoje dar nė karto nėra tekę suklysti nustatant vaiko lytį ir vėliau dėl to nepatogiai jaustis prieš tėvelius.

"Aš visuomet akcentuoju, kad vaiko lyties nustatymas - tai ne spėlionės. Arba matai, arba ne. Jei kyla nors menkiausia abejonė - geriau tėvams iš viso nieko nesakyti. Kadangi dirbu ir gimdykloje, tikrai būna ir nemalonių situacijų, kai tėvai, įsitikinę, jog gims berniukas, susilaukia mergaitės, arba atvirkščiai. Žinoma, tėvai langų nedaužo, bet situacija būna nemaloni, ypač jei jie buvo užtikrinti 100 procentų. Nors yra buvę ir tokių atvejų, kai gimus kitos lyties kūdikiui, nei buvo prognozuota, tėvai kaip tik labai apsidžiaugia. Kai aš darau ultragarso tyrimą, ne kartą esu išgirdusi frazę - "Tikimės, kad jūs apsirikote", - pasakojo I. Kiseliova.

Siurprizas gimdykloje

Ketverių metukų Emilį auginanti "Baltijos" televizijos žurnalistė Dovilė Skabickaitė dabar su šypsena prisimena, kokį siurprizą jai teko patirti gimdykloje.

"Pirmosios echoskopijos metu gydytojas negalėjo pasakyti būsimo vaiko lyties, o antrą kartą po ilgos apžiūros tarstelėjo "Va, pagavau" ir patikino, kad bus mergaitė. Net nuotrauką padarė ir uždėjo ženklą, kad vaisius moteriškos lyties. Tiesa, gydytojas perspėjo, kad garantijos tik 80 procentų, tačiau man tai jau buvo nė motais. Kadangi rankose laikiau nuotrauką ir įrašą, buvau šventai įsitikinusi, kad laukiuosi mergaitės. Apie tai sužinojo ir mano draugai, gavome dovanų rožinių rūbelių... Išrinkau vardą - Elija..." - kūdikio laukimą prisimena D. Skabickaitė.

Todėl kai po gimdymo medikai ištarė "Oho, koks didelis", mama sukluso.

"Kai išgirdau, kad gimė sūnus, jaučiausi labai keistai. Persiorientuoti buvo tikrai nelengva. Taip ir miegojo sūnus keletą mėnesių rožiniuose patalėliuose. O vardą Elija visgi įprasminome - Emilio krikšto vardas yra Elijas", - dabar jau su šypsena pasakoja žurnalistė.

Po tokios patirties D. Skabickaitė sakė, jog tikrai nebenorėtų iš anksto išgirsti, ko laukiasi, ir esą net užpyktų, jei gydytojai netyčia prasitartų.

"Nepaisant mano patirties, manau, kad tėvai turi teisę rinktis - žinoti jiems ar ne, ko laukiasi", - įsitikinusi D. Skabickaitė.

Medikų darbas nesikeistų

"Ultragarso tyrimo užduotis nėra nustatyti vaiko lytį, todėl medikams neprivalu sakyti. Tačiau jei aiškiai matyti ir tėvai nori žinoti - kodėl gi ne?" - sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės Akušerijos-ginekologijos departamento Gimdymo skyriaus vedėjas Leonas Janušas.

Medikas neslėpė, kad galimybė suklysti yra visada. Pasak jo, kur kas sunkiau tiksliai nustatyti, kad gims mergaitė. Tačiau esą ne kartą medikams yra tekę apsirikti ir dėl berniuko lyties - kartais virkštelė sumaišoma su lyties organais.

"Todėl kolegoms visuomet patariu - būsimo kūdikio lytį sakyti tik tuomet, kai esi garantuotas 101 procentu", - akcentavo L. Janušas.

Jei tikrai ES šalyse įsigaliotų toks draudimas, pasak skyriaus vedėjo, medikų darbas nė kiek nepasikeistų - nei palengvėtų, nei pasunkėtų.

"Tačiau aš netikiu, kad galėtų patvirtinti tokį draudimą. Kita vertus, yra tekę girdėti, kad kitose šalyse tai yra rimta problema - tėvai, sužinoję vaiko lytį, skuba daryti abortą. Tačiau Lietuvoje tikrai nėra tokių tendencijų", - kalbėjo L. Janušas.


Žinia, Lietuvoje pirmą kartą ultragarsu ištirti nėštumą rekomenduojama 18-20 savaitę, tuomet jau galima nustatyti ir kūdikio lytį. Nors būna atvejų, kai vaisiaus lytis nustatoma net 12-ąją nėštumo savaitę.

I. Kiseliova pritarė kitose šalyse taikomai praktikai, kai vaiko lyties negalima atskleisti iki 12 nėštumo savaitės - tol, kol įmanoma atlikti abortą.

Draudimo motyvas

Europos Tarybos siūlomas naujas draudimas esą ir turėtų užkirsti kelią selektyviniams abortams dėl kūdikio lyties.

Remiantis statistika, poros dažniausiai nepageidauja mergaičių. Kai kuriose šalyse, priklausiusiose Sovietų Sąjungai, tokia praktika yra labai paplitusi. Pavyzdžiui, Armėnijoje, Azerbaidžane ir Albanijoje 100 mergaičių tenka 112 berniukų, Gruzijoje 100 mergaičių tenka 111 berniukų.

Visuomenės veikėjai jau spėjo sukritikuoti naująjį draudimą - esą kvaila įvesti draudimą toms šalims, kuriose nėra selektyvinių abortų problemos.

Draudimo priešininkai sako, kad jei pora nusprendė atlikti abortą dėl kūdikio lyties, tai ras ir būdą jai nustatyti. Esą jei egzistuoja nelegalūs abortai, nelegaliai būtų galima sužinoti ir kūdikio lytį.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder