Kaip išlikti sveikiems: Tibeto gydytojo T. Wangpo patarimai

Kaip išlikti sveikiems: Tibeto gydytojo T. Wangpo patarimai

Pasak T. Wangpo, žmogaus sveikata priklauso nuo trijų esminių elementų, kuriuos tibetiečiai vadina vėju, tulžimi ir gleivėmis. Jeigu organizme pažeidžiama jų pusiausvyra, savijauta pablogėja.

Gyd. Tenzinas Wangpo gimė Tibete ir medicinos paslapčių mokėsi iš savo tėvo ir senelio, kurie taip pat buvo gydytojai. Dešimties metų amžiaus buvo išsiųstas mokytis pas gydytoją lamą Trogavą Rinpoche. Vėliau 7 metus studijavo Tibeto medicinos institute Indijoje, o jį baigęs tapo Tibeto medicinos klinikos Nepale pagrindiniu gydytoju.

Apie tris sveikatos elementus

"Vėjas persmelkia visą mūsų organizmą, jį galima vadinti visų kitų elementų vadovu, jo judesiai valdo jų darbą, - sako gydytojas. - Nuo vėjo priklauso oro plaučiuose cirkuliacija, kraujo tekėjimas, širdies darbas, maisto judėjimas virškinant ir energijos tekėjimas."

"Vėjo žmonės" (tie, kurių organizme jis labai aktyvus) išsiskiria dideliu emocingumu. Nerimas, pyktis, per didelė smegenų apkrova, begalinis televizoriaus žiūrėjimas, nesibaigiantys telefono pokalbiai, nemokėjimas atsiriboti nuo problemų, per dažnas seksas, ilgos pertraukos tarp valgymų, nepakankamas maitinimasis, - visa tai sukelia vėjo disbalansą. Pirmieji simptomai yra galvos svaigimas, triukšmas ausyse, įžeidumas, blogas miegas, dažnai chaotiški sapnai, klajojantys skausmai, užmaršumas, šaltkrėtis. Burnoje - sausumas, liežuvis - gruoblėtas ir raudonas, šlapimas - melsvos spalvos. Pradinėje stadijoje pusiausvyrą galima atkurti savarankiškai. Tam reikia į racioną įtraukti mėsą, saldų rieboką maistą, atsisakyti stiprios arbatos, kavos, anksčiau gultis ir gerai išsimiegoti. Vėjo disbalansas sukelia širdies ir kraujagyslių ligas, išsekina organizmo jėgas ir greitina senėjimą.

Antrasis elementas - tulžis. Ji valdo kepenis, šlapimo pūslę, palaiko kūno temperatūrą. "Jeigu jūsų kojos ir rankos karštos, kūnas persmelktas malonaus šilumos pojūčio - tai rodo, kad tulžis jūsų organizme subalansuota ir jums negresia plaučių, kepenų, šlapimo pūslės ir žarnyno ligos", - sako T. Wangpo. O pažeidžia jį alkoholis, riebalai, mėsa, rūgštūs, aštrūs, kartūs produktai, labai karštas maistas, sunkus fizinis darbas, nevėdintos patalpos, miegojimas dieną, pyktis, nervinė įtampa. Kai tulžies pusiausvyra sutrinka, žmogus jaučia didelį karštį, prakaituoja, jo akys parausta arba pagelsta, burnoje jaučia kartų arba rūgštų skonį; pulsas padažnėja, šlapimas įgauna rausvą atspalvį ir aštrų kvapą.

Normalizuoti tulžiai daktaras Wangpo rekomenduoja visą dieną dažnai gerti vandenį, bet nedidelėmis porcijomis; valgyti lengvą, neriebų maistą, nemiegoti dieną, bet pasėdėti ramiai kurioje nors akį džiuginančioje vietoje ("Tulžies žmogui" dieną reikia būtent pasėdėti, o ne pagulėti). Esant tulžies disbalansui labiau reikalinga vėsuma, bet ne šaltis ir ne karštis, o per didelis fizinis aktyvumas - kenkia.

Trečiasis elementas - gleivės. Jos valdo skrandžio, blužnies ir inkstų darbą. Sutrikimo simptomai: kūno, ypač kojų atšalimas, virškinimo pablogėjimas, pulsas lėtas ir silpnas, šlapimas balsvas, miego trukmė pailgėja, rytais sunku keltis; žmogus ima priaugti svorio. Tai pirmieji požymiai to, ką tibetiečiai vadina "šalčio ligomis". Gleivių disbalansas kelia šlapimo pūslės, prostatos, ginekologinių ligų, auglių susidarymo pavojų. Prie tulžies disbalanso veda depresyvi būklė, per mažas fizinis aktyvumas, dažnas šalto maisto, pieno produktų, baltos duonos, bulvių, žalio arba blogai išvirto maisto valgymas.

Daktaras Wangpo pataria: valgykite šiltą maistą, darykite mankštą, daugiau vaikščiokite. Kūną laikykite šiltai, stenkitės atrasti kuo daugiau priežasčių teigiamoms emocijoms, bendraukite su jums maloniais žmonėmis.

Mokslas apie tris elementus sudėtingas, ir viename straipsnyje jo nenupasakosi. Dažnai žmonėms sutrinka ne vieno, o iškart dviejų ar net trijų elementų pusiausvyra. Su tokiu dideliu disbalansu žmogui pačiam susitvarkyti sunku, todėl reikia kreiptis į gydytoją.

Apie skonius

Tibeto medicina skiria 46 650 skonių. Šeši iš jų yra pagrindiniai: saldus, rūgštus, sūrus, kartus, aštrus ir sutraukiantis. Vieno iš šių skonių dominavimas mūsų kasdieniame racione, pagal tibetiečius, gali kūnui padaryti žalos.

Dr. Wangpo sako, jog saldus maistas didina apetitą, teikia jėgų, yra naudingas vaikams, seneliams, liesiems, nusilpusiems žmonėms ir tiems, kurių silpni plaučiai ir gerklė. Jis padeda organizmui gydytis žaizdas, valytis nuodus; suteikia plaukams blizgesio; gydo vėjo ir tulžies ligas. Tačiau jo perteklius trikdo gleivių pusiausvyrą ir kelia su tuo susijusių ligų pavojų.

Rūgštumas sukelia dantų atšipimą, didina seilėtekį. Suteikia kūnui šilumos, gerina kraują, kelia apetitą, šalina įtampą, stresą, ypač moterims, gerina virškinimą. Nesaikingas rūgštumas trikdo šlapimo pūslės darbą, blogina kraują, sukelia galvos svaigimą, raumenų suglebimą, odos niežulį, spuogus, bėrimus.

Sūrumas didina vidinį karštį, apetitą, aktyvina virškinimą, normalizuoja tulžį, šalina pykinimą. Esant pertekliui randasi raukšlės, krenta ir žyla plaukai, mažėja jėgų, kyla pavojus susirgti kraujo liga.

Kartumas skatina tulžies pūslės darbą, šalina parazitus iš skrandžio, stabdo vėmimą, viduriavimą, gydo virškinamojo trakto ligas. Perteklius "šaldo" organizmą, trikdo vėjo ir gleivių balansą, o tai gresia organizmo išsekimu, širdies ir kraujagyslių, virškinamojo trakto ligomis.

Aštrus skonis gydo žaizdas, teikia šilumos, gerina virškinimą, apetitą, "džiovina" kūno gleives ir valo skrandį. Perteklius sukelia drebulį, stuburo, juosmens skausmus, blogina šlapimo sistemos veiklą, mažina tonusą.

Sutraukiantis skonis gerina kraują, gerai veikia tulžį, gydo žaizdas. Dėl pertekliaus randasi daug gleivių organizme, o tai veda į "šalčio ligas": prostatitą, cistitą, kepenų veiklos sutrikimą ir t. t.

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder