Pagal GINA, bronchų astmos paplitimas skirtinguose pasaulio regionuose nevienodas. Skandinavijoje ir Baltijos šalyse paplitimas siekia apie 4,9 proc., Jungtinėje Karalystėje ir Airijos Respublikoje - iki 16,1 proc., Vakarų Europoje - apie 5,9 proc., Artimuosiuose Rytuose - apie 5,8 proc., Centrinėje Amerikoje - apie 3,8 proc., Pietų Amerikoje - apie 9,9 proc., Karibų Jūros Salyne - apie 10,4 proc., Lietuvoje 2002 m. atlikto ISAAC tyrimo duomenimis 6-7 m. vaikų amžiaus grupėje astmos simptomų paplitimas siekė 2,6 proc.
Kosulys, dusulys, švokštimas, sunkumas krūtinėje yra pagrindiniai astmos simptomai, kurie gali pasireikšti bet kuriuo metu. Dažniausi dirgikliai, provokuojantys simptomus, - aplinkos dulkės, kvapai, žiedadulkės, gyvūnų plaukai, rūkalų kvapas, šilto ir šalto oro kaita, fizinis krūvis. paūmėjimus dažnai provokuoja peršalimo ligos. Ypač nepalankūs dirgikliai - pasyvus rūkymas ir namuose laikomi gyvūnai.
Jei simptomai palengvėja savaitgaliais, atostogų metu, o pradeda stiprėti sekmadienio vakare ar pirmadienį, vadinasi, kad yra problemų ugdymo įstaigoje ar darbe.
Gyvenimo būdas
Ši liga kol kas visiškai neišgydoma. Ji gali varginti trumpai arba būna visam gyvenimui. Kuo geriau suprasite ligos simptomus, stebėsite provokuojančius veiksnius, sąžiningai vartosite gydytojo paskirtus vaistus, tuo bus lengviau ją valdyti.
Sergančiojo astma gyvenimo būdas labai priklauso nuo to, kam žmogus yra alergiškas. Ypač sudėtinga, jeigu nustatyta alergija namų dulkių erkutei. Net ir labai kruopščiai valant namus, 100 proc. jų pašalinti nepavyksta. Jeigu žmogus alergiškas katės alergenui ir laiko katę, tai jos atsisakius, alergenas namuose gali būti aptinkamas net penkerius metus.Dažnai žmonėms alergijos požymius sukelia tarakonų alergenai. Astmos ir alerginės slogos požymius sukelia žiedadulkės.
Tinkamai maitinantis sergant lėtinėmis ligomis stiprinama imuninė sistema, nuo jos priklauso organizmo gebėjimas kovoti su įvairiais aplinkos alergenais, atsilaikyti prieš virusus ir bakterijas.
Jeigu žmogų vargina alerginė sloga, yra pastebėtos vadinamosios kryžminės reakcijos tarp tam tikrų maisto produktų ir žiedadulkių.
Reikia stebėti organizmo reakciją, ir jeigu alergijos simptomai pasikartojo, konkretaus produkto nevartokite bent 6 mėnesius. Būna alergija riešutams ir bučiniams, žuviai ir jos kvapui, žemės riešutams ir jų aliejui, saulėgrąžoms ir kepiniams. Jokie vaistai nepadės, jeigu jūs ir toliau draugausite su kaltuoju maisto produktu. O lankydamiesi viešose maitinimo įstaigose, pasakykite ar pateikite sąrašą produktų, kurių negalite valgyti, parduotuvėse studijuokite etiketes.
Apie mitybą
Jeigu diagnozuota astma ir paskirti vaistai, tik gydytojas gali keisti, sumažinti dozę ar nutraukti gydymą. Vaistų dozės ir gydymo trukmė priklauso nuo astmos sunkumo laipsnio (lengvas, vidutinis, sunkus), taip pat nuo astmos eigos, ar ji kontroliuojama.
Pasijutęs geriau, pacientas atsisako vaistų, sako, kad gerai jaučiasi, bet klinikiniai požymiai parodo, kad vis dėlto yra sveikatos problemų. Astma trukdo fiziniam aktyvumui, sunku lipti laiptais, atlikti dienos darbus, trikdo miegą. Kasdieniniai žaidimai ir sportas yra svarbūs augantiems vaikams.
Rašyti komentarą