Gyvybė, telpanti delnuose

Gyvybė, telpanti delnuose

Klaipėdos universitetinės ligoninės Neonatologijos centro medikėms geriausias atlygis už darbą - tėvų šypsenos ir padėkos už išgydytus naujagimius. Į centrą, kuriam priklauso Naujagimių reanimacijos ir intensyvios terapijos bei Naujagimių patologijos ir neišnešiotų naujagimių skyriai, patenka patys silpniausieji - mažučiai kūdikėliai, telpantys delnuose. Jiems reikalinga skubi pagalba, nes kartais jų gyvybė kabo tik ant plauko dėl įgimtų ligų ar dėl to, kad per anksti pasibeldė į šį pasaulį.

Per metus į centro skyrius patenka apie 1000 naujagimių, kamuojamų įvairių įgimtų infekcinių susirgimų, vystymosi defektų. Iš jų apie 200 - neišnešiotų. Pasak Neonatologijos centro vadovės Albinos Bulaukienės, neišnešiotų naujagimių skaičius nesikeičia daugelį metų - sudaro apie 6 proc. visų pasaulį ligoninėje išvydusių naujagimių. O per metus Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gimsta apie 4000 kūdikių."Šiame krašte mes neturime konkurentų - visi sunkesni naujagimių sveikatos sutrikimų atvejai tenka mums. Ne tik gimusiųjų mūsų ligoninėje, bet reanimobiliu kūdikiai atvežami iš daugelio Vakarų Lietuvos vietovių. Gydytojai specialistai atsiunčia pas mus gimdyti ir mamas, kurioms gresia komplikuotas gimdymas, nes taip saugiau tiek mamai, tiek naujagimiui, kadangi visa reikiama reanimacijos ir intensyviosios terapijos pagalba yra vietoje. Nors kai kurios rajonų ligoninės turi gimdymo skyrius, tačiau negali užtikrinti naujagimio gydymo, slaugos, priežiūros, esant rimtai patologijai, nes neturi specialistų ir reikiamos šiuolaikinės įrangos. Savo ruožtu mes irgi siunčiame naujagimius skubiai pagalbai, pavyzdžiui, dėl įgimtos širdies ydos, pas Vilniaus ar Kauno medikus, kurie specializuojasi šioje srityje, atlieka operacijas", - sakė Neonatologijos centro vadovė A. Bulaukienė. Priklausomai nuo naujagimio sveikatos sutrikimo Reanimacijos skyriuje jis gali praleisti kelias valandas ar parą ir ilgiau, kol jo būklė stabilizuojasi. "Daug bendraujame su tėveliais ir, kad neptirtų streso, Reanimacijos skyriuje su vaikeliu jie gali būti kiek nori, kol atliekami tyrimai, vyksta gydymas. Kai vaiko gyvybei pavojus nebegresia, jis perkeliamas į Pogimdyminį skyrių, kur guli kartu su mama. Neišnešioti naujagimiai su mama ligoninėje praleidžia po 2-3 mėnesius, kol pagerėja jų sveikatos būklė, išmoksta kvėpuoti, o per tą laiką mamos mokosi tokius vaikelius prižiūrėti, nes jiems reikalinga ypatinga priežiūra", - pasakojo A. Bulaukienė.

Susirgimų nedaugėja

Beveik ketvirtį amžiaus naujagimių reanimacijoje dirbanti gydytoja neonatologė A. Bulaukienė teigia, jog naujagimių susirgimų nei daugėja, nei mažėja. "Daugelio infekcinių naujagimių susirgimų, gimdymo prieš laiką būtų galima išvengti, jei mamos nėštumo metu atsakingiau rūpintųsi savo sveikata, išsigydytų visus infekcinius savo susirgimus. Kartais jos net neįtaria, kad serga, o būna, aišku, ir taip, kad infekcijos nepasiduoda gydymui. Medicina eina į priekį, todėl labai mažai turime gimdymo metu dėl deguonies trūkumo pridususių naujagimių. Nes iki gimdymo ligoninėje mamos yra stebimos, o jei per gimdymą kyla komplikacijų,- operuojamos, kad nenukentėtų nei vaikas, nei mama. Nepadaugėjo ir apsigimimų - dėl širdies ar genetinių - išlieka panašus skaičius kasmet. Kas tai lemia, sunku pasakyti, matyt, gamtos taip sutvarkyta",- sakė A. Bulaukienė. Dažniausiai tarp naujagimių susirgimų vyrauja įgimtos infekcijos, kvėpavimo sutrikimo sindromai dėl neišnešiotumo, per mažo svorio nulemti sveikatos sutrikimai, naujagimių gelta ir kt. Pernai tarp neišnešiotų naujagimių pasitaikė itin mažo svorio vaikelių: iki 1 kg - 4, iki 1,5 kg - 9, iki 2 kg - 42, iki 2,5 kg - net 110. Jiems reikalinga itin didelė priežiūra, nes nemoka kvėpuoti, valgyti, todėl inkubatoriuose praleidžia daug laiko ir medikių auginami gramas po gramo.

Deja, kartais nepavyksta išgelbėti naujagimio dėl sunkaus apsigimimo ar sveikatos sutrikimo - pernai mirė du naujagimiai. "Nors statistiškai tai nėra daug, palyginus su išgydytų naujagimių skaičiumi, kiekviena mirtis emociškai sukrečia ne tik tėvus, bet ir mus, medikus", - sakė Neonatologijos centro vadovė A. Bulaukienė.

Aprūpinti šiuolaikiška įranga

Neonatologijos centro skyriai yra aprūpinti pačia naujausia naujagimių priežiūros įranga. "Išties esame dėkingi savo ligoninės vadovui, vyriausiajam gydytojui Vinsui Janušoniui už didelį dėmesį mūsų centrui. Turime visus šiuolaikinius reikalavimus atitinkančią įrangą, kuri leidžia suteikti pagalbą naujagimiams aukščiausiu lygiu. Turime modernius inkubatorius, skirtus sunkiai sergančių naujagimių gydymui ir slaugai, kuriuose sudaroma atitinkama aplinka naujagimiui - tam tikra šiluma ir drėgmė, taip pat kardiomonitorius, kuriais stebimi širdies ir kvėpavimo veiklos rodikliai, deguonies ventiliavimo, deguonies tiekimo aparatus, kai deguonis tiekiama per nosytę, fototerapijos lempas, apšildomus stalus, transportinį inkubatorių su deguonies tiekimo aparatu, kuriuo naujagimis saugiai perkeliamas į reanimobilį, ir daug kitos reikalingos įrangos, kurios dėka galima greičiau stabilizuoti naujagimio būklę, jį slaugyti ir prižiūrėti visą parą", - sakė Neonatologijos centro vadovė.

Lyg antrosios mamos

Ne tik šiuolaikiška įranga svarbu gydant ir slaugant tokius mažus pacientus. "Juos reikia suprasti, kodėl verkia, kodėl žagsi, kodėl neramūs. Ne veltui mus, medikus, dirbančius su naujagimiais, vadina subtiliausios profesijos atstovais. Moderni aparatūra yra svarbu, bet šiame darbe labai svarbi intuicija, personalo tarpusavio supratimas iš pusės žodžio, žmogiška šiluma, meilė tam mažam kenčiančiam žmogučiui. Džiaugiuosi, kad mūsų medikių personalas, gydytojos ir slaugytojos, yra tikros profesionalės, atsidavusios šiam darbui. Smagu, kad ligoninės vadovybė skatina kelti kvalifikaciją, tobulinti savo žinias", - kalbėjo A. Bulaukienė.

Neonatologijos centro skyrių gydytojai, slaugytojos ir akušerės, be tiesioginio darbo, atlieka dar aibę kitų - tampa psichologėmis sutrikusioms mamoms, maitina, pervysto ir ant rankų sūpuoja dėmesio garsiu riksmu reikalaujančius naujagimius. "Antrosios mamos" vienu metu sugeba nuraminti, gydyti ir slaugyti dešimtis ką tik pasaulį išvydusių mažylių. Kasdien ir kas naktį palatas papildo vis nauji, patys mažiausi ir patys silpniausi pacientai. Ir dažnai nuo šių specialistų priklauso naujagimio likimas - už gyvybės išsaugojimą kartais tenka kovoti ne vieną parą. Naujagimių reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje daugybę metų beveik nėra darbuotojų kaitos. Kai kurioms slaugytojoms ir gydytojams šis skyrius tapo ir iki šiol yra vienintelė darbovietė. Jie teigia čia radę savo tikrąjį pašaukimą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder