Daugumoje mokyklų pažeidžiamos higienos normos

Daugumoje mokyklų pažeidžiamos higienos normos

Šiais metais Klaipėdos visuomenės sveikatos specialistai atliko 156 patikrinimus, kurių metu buvo įvertinta mokyklų atitiktis Lietuvos higienos normos reikalavimams. Atlikti patikrinimai parodė, kad 76,3 proc. patikrintų mokyklų buvo nustatyti higienos normos reikalavimų pažeidimai. Iš viso Klaipėdos apskrityje yra 158 bendrojo lavinimo mokyklos.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC)specialistai teigia, kad bendrojo lavinimo mokyklos gali veikti tik nustatyta tvarka pripažintuose tinkamais naudoti pastatuose ir turėti leidimą – higienos pasą. Patalpų vidaus apdaila turi atitikti jų funkcinę paskirtį: grindų danga turi būti neslidi, lygi, be plyšių, lengvai valoma drėgnu būdu ir atspari cheminiams valikliams bei dezinfekcinėms medžiagoms.

Kontrolės metu nustatyta, kad 49 (37,4 proc.) mokyklos neturi leidimo higienos paso. Daugiausiai tokių mokyklų yra Kretingos (18), Šilutės (13) rajonuose bei Klaipėdos mieste (11).

Daugiau negu pusės mokyklų (52 proc.) patalpų vidaus apdaila neatitinka higienos reikalavimų – susidėvėjusi, suplyšusi grindų danga, iškritusios plytelės, nusitrynę dažai, aptrupėjusios laiptų pakopos.

Kūno kultūra ir fizinis moksleivių parengimas yra svarbi ugdymo proceso dalis. Per mažas fizinis aktyvumas yra vienas iš veiksnių, lemiančių moksleivių antsvorio ir nutukimo atsiradimą.

Patikrinimų metu Klaipėdos VSC specialistai nustatė, kad kai kuriose mokyklose nesudarytos tinkamos sąlygos kūno kultūros pamokoms organizuoti. Klaipėdos apskrityje 44 (33,59 proc.) mokyklose neįrengti sporto aikštynai, 41 (31,3 proc.) mokykloje nėra sporto salių, 7 (7,78 proc.) mokyklose prie sporto salių nėra persirengimo kambarių, 9 (10 proc.) mokyklose prie sporto salių persirengimo kambarių neįrengti dušai, 12 (13,33 proc.) tikrintų mokyklų sporto salių langai, šviestuvai ir radiatoriai nėra apsaugoti specialia įranga.

Rankų plovimas – įprasta, tačiau labai svarbi asmens higienos procedūra, užkertanti kelią daugelio infekcijų plitimui. Rankas plauname ne tik tam, kad jos būtų švarios, bet ir tam, kad apsaugotume save ir aplinkinius nuo užkrečiamųjų ligų. Dėl nepakankamos rankų higienos galima susirgti dizenterija, šigelioze, hepatitu A, rotovirusu, kitomis infekcijomis.

Septyniose (5,47 proc.) tikrintose mokyklose ne visi sanitariniai įrenginiai veikė ir buvo techniškai tvarkingi. Kai kurių mokyklų tualetuose nesudarytos sąlygos rankų higienai: 10 (7,81 proc.) mokyklų tualetuose nebuvo tualetinio popieriaus, 31 (24,22 proc.) mokykloje į praustuves netiekiamas karštas vanduo, 14 (10,94 proc.) mokyklų prie praustuvių nebuvo popierinių rankšluosčių ar rankų džiovintuvų. 1 Klaipėdos rajono ir 2 Šilutės rajono mokyklų mokiniai naudojasi lauko tualetais.

Nesilaikant kompiuterizuotų darbo vietų įrengimo reikalavimų ir pažeidžiant darbo režimą, galimi sveikatos sutrikimai: įtampa pečių sprando srityje, riešo kanalo tunelio sindromas, akių junginės paraudimas, mirgėjimas akyse, pablogėjęs matymas, bendras silpnumas, galvos skausmai. Klaipėdos apskrityje 26 (26,8 proc.) mokyklose netinkamai įrengtos kompiuterizuotos mokymo vietos - atstumas tarp šoninių vaizduoklio kraštų buvo mažesnis kaip 1,2 m.


Mokyklose vaikas turi turėti tinkamai įrengtą mokymosi vietą klasėje: baldai turi būti pritaikyti mokinių ūgiui, numatyta ne mažesnė kaip 1,7 m2 plot mokymosi vieta. Patikrinimų metu nustatyta, kad 26 (26,8 proc.) mokyklose kėdės ir stalai neatitiko mokinių ūgio.

Organizuojant vaikų maitinimą svarbu ne tik sudaryti valgiaraščius, atsižvelgiant į rekomenduojamas maisto ir energijos normas vaikams, bet ir ugdyti sveikos mitybos įgūdžius. Netaisyklingi mitybos įpročiai skatina įvairius negalavimus: skrandžio, dvylikapirštės žarnos sutrikimus, vėmimus. Įvairūs virškinimo sutrikimai atsiranda dėl to, kad mokiniai dažnai atsisako pusryčių, vietoj karštų pietų mokykloje renkasi riebius ir saldžius užkandžius: bandeles, bulvių traškučius, saldžius gėrimus.

Tikrinimų metu Klaipėdos VSC nustatė, kad 29 (22,14 proc.) mokyklose maistas mokiniams gaminamas ne mokyklos patalpose. Mokyklose maitinimas turi būti organizuojamas pagal valgiaraščius, patvirtintus mokyklos vadovo ir nustatyta tvarka suderintus su visuomenės sveikatos centru apskrityje, tačiau patikrinimų metu nustatyta, kad 7 (5,34 proc.) mokyklose vaikai buvo maitinami pažeidžiant šį reikalavimą.

Mokiniai kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. turi pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą (forma (027-1/a). Privaloma sveikatos patikra yra labai svarbi, nes tai padeda laiku nustatyti ligas, užbėgti joms už akių. Duomenys apie mokinių sveikatą reikalingi reguliuojant vaikų fizinį krūvį, pritaikant maitinimą, sodinant į tinkamą suolą, diferencijuojant mokymo procesą ar net pasirenkant individualų psichologinio bendravimo būdą. Patikrinimų metu buvo nustatyta, kad 22,7 proc. mokyklų ne visi mokiniai buvo pateikę vaiko sveikatos pažymėjimus.

Už higienos normos reikalavimų pažeidimus bendrojo lavinimo mokyklų 29 atsakingiems asmenims buvo paskirtos administracinės nuobaudos.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder