Dantų silantų programa stringa

Dantų silantų programa stringa

Švedijos mokslininkai nustatė, kad vaikams laiku padengus dantis silantais dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80-90 proc. Nuo 2005 metų ir Lietuvoje pradėta vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa. Tačiau pastaraisiais metais programa vykdoma vėžlio žingsniu.

Ne išimtis ir Klaipėdos apskritis - per pirmą šių metų pusmetį, Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) duomenimis, pas odontologus apsilankė tik 7 proc. vaikų, nors šios paslaugos jiems teikiamos nemokamai. Vaikų krūminių dantų dengimo silantais programoje numatytas paslaugas 6-14 metų vaikams teikia sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

Klaipėdos TLK duomenimis, uostamiestyje ir Klaipėdos apskrityje dantų silantavimo paslauga gali pasinaudoti 19707 vaikai, tačiau šiemet iki liepos 1 d. ją gavo tik 1325 (1028 - Klaipėdoje, 297 - apskrityje).

Pas odontologą neskuba

Teigiama, jog Lietuvoje dantų ėduonis labai paplitęs - net 94 proc. šešiamečių vaikų dantų jau yra pažeisti ėduonies. Dar blogesni vyresniųjų vaikų dantys. Ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 proc. dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 proc. penkiolikmečių dantų.

Todėl dantų silantavimas - lyg patikima užkarda prieš dantų ėduonį. Tačiau šia galimybe nesinaudojama. Kodėl?

Klaipėdos TLK direktoriaus pavaduotoja Sigutė Galdikienė pastebi, kad vienos įstaigos dantų silantavimo programą vykdo geriau, kitos - prasčiau.

"Aišku, raginame įstaigas, šeimos gydytojus kalbinti pacientus vykdyti programą, tačiau rezultatai yra tokie, kokie yra. Panaši padėtis ir su kitomis sveikatos profilaktikos programomis.

Ne ligonių kasos funkcija vykdyti šias programas - už jas atsakingos sveikatos priežiūros įstaigos, savivaldybės. Galbūt žmonės gauna per mažai informacijos, nežino, kokią naudą vaikų sveikatai duoda silantai", - svarstė S. Galdikienė.

Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė taip pat sutinka, kad sveikatos priežiūros įstaigos galbūt per mažai informuoja pacientus apie dantų silantus ar tėvai neprisiruošia atvesti vaikų pas odontologą.

"Kita vertus, nemažai mažųjų pacientų atvedami pas odontologus pavėluotai, kai dantukai jau būna pažeisti ėduonies ir silantų dėti nebegalima", - sakė J. Asadauskienė.

Silantai - nemokamai

Silantai - tai dantų ėduonies (karieso) profilaktikai skirtos medžiagos, neleidžiančios bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles bei įdubas, ir taip jas apsaugančios nuo dantų ėduonies.

Pasak gydytojų odontologų, danties padengimas silantu - visiškai nesudėtinga ir neskausminga procedūra, kurios metu nuvalomas ir specialia pasta nupoliruojamas danties paviršius, po to paveikiamas rūgštimi ir užliejamas silantine medžiaga. Ji sukietinama su specialios šviesos pagalba.

Žinia, silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys, o padengti dantys tikrinami po 3 mėnesių, vėliau - kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vaikams teikiamos nemokamai - sveikatos priežiūros įstaigoms už jas sumoka ligonių kasos.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder