Būtina išlikti budriems
Garsusis arabų gydytojas Ibn Sina, žinomas kaip Avicena, siūlė valgyti česnaką profilaktiškai nuo visų ligų.
„Šis pikantiškas prieskonis skatina išsiskirti prakaitą, šlapimą, mažina karščiavimą, kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį, skystina kraują, malšina galvos skausmus, gerina miegą, virškinimą, – vardija česnako privalumus gydytoja dietologė K. Kurganovienė. – Netgi sakoma, kad česnakai užkerta kelią vėžiui, o kartais ir suardo jau susiformavusias vėžines ląsteles. Todėl profilaktiškai patariama per dieną suvalgyti bent skiltelę česnako, kad perpus sumažėtų vėžio rizika“.
Deja, aklai pasitikėti visagaliais česnakais negalima. Anot gydytojos, kiekvienam pravartu žinoti šio augalo silpnybes. Česnakai neturi poveikio cholesteroliui, mažai veikia kraujo spaudimą ir gliukozės kiekį kraujyje.
Chirurgai česnakų nerekomenduoja vartoti prieš operacijas, nes jie skystina kraują, yra rizika nukraujuoti. Didelis česnakų kiekis gali sukelti virškinamojo trakto negalavimų, pykinimą, vidurių pūtimą, turėti neigiamos įtakos kepenų veiklai. Be abejo, daug česnako nereikėtų valgyti laukiantis ir žindant kūdikį, sergant inkstų ligomis, taip pat tada, jeigu vartojami kraujo krešėjimą mažinantys vaistai.
Antibakterinės česnako savybės – nenuginčijamos. Ši unikali augalo savybė buvo pastebėta dar per II pasaulinį karą. Užnugario ligoninėse, kai labai trūko antibiotikų ir antbakteriškai veikiančių preparatų, česnakas buvo vartojamas kaip natūralus antibiotikas ir antioksidantas.
Kur slypi česnako stebuklinga galia?
Nustatyta, kad česnake slypi daugiau nei 100 biologiškai veiklių junginių. Česnako svogūnuose yra iki 0,3 procento glikozido alijino, kuris veikiant fermentui alijinazei skyla į aliciną, pirovynuogių rūgštį ir amoniaką. Be to, svogūnuose yra 0,4-2 procentai eterinio aliejaus, susidedančio iš 25 polisulfidinių junginių. Česnako eterinis aliejus turi labai stiprų kvapą, yra antiseptinis ir bakteriostatinis.
Svogūnėliuose dar yra 0,06 procento riebalų, cukraus, fitosterinų, azotinių medžiagų, vitamino C, karotino, B grupės vitaminų, inulino, jodo ir kitų medžiagų.
„Dėl visų savybių česnakus valgantys žmonės peršalimo ligomis suserga rečiau, o jeigu tai nutinka, serga perpus trumpiau“, – tikina medikė, primindama, jog pats populiariausias ir paprasčiausias česnako kaip profilaktinės priemonės vartojimo būdas – per vakarienę užgeriant rūgpieniu ar kefyru suvartoti 2-3 skilteles česnako.
Receptas nuo gripo
Efektyvi profilaktinė priemonė nuo gripo: 2-3 skilteles česnako smulkiai supjaustykite, užpilkite 50 mililitrų verdančio vandens, sandariai uždenkite, palaikykite porą valandų, nukoškite ir 2-3 kartus per dieną lašinkite po 2-3 lašus į kiekvieną nosies ertmę.
Pajutę pirmuosius persišaldymo požymius 2-3 skilteles smulkinto česnako suplakite stiklinėje morkų sulčių. Vartokite po pusę stiklinės keliskart per dieną, likus pusvalandžiui iki valgio.
Į patiekalus česnakų reikėtų dėti baigiant gaminti. Švieži česnakai kur kas naudingesni nei pakepinti, nes juose išlieka daugiau gydomųjų medžiagų. Jei susmulkintą česnaką palaikysime 15 minučių ir tik tada įdėsime į verdantį valgį, išliks kai kurios jo gydomosios savybės, kurios verdant paprastai prarandamos.
Nemėgstantiems aštraus česnakų kvapo, dietologė pataria valgyti juos su šviežiomis petražolėmis – jos panaikina aitrumą.
Ne tik maistui
Šią nepriekaištingą daržovę tinka naudoti ne tik virtuvėje.
Džiovintų laiškų ir lukštų užpilu galima purkšti medelius, rožes nuo kenkėjų (10 l vandens – 100 g užpilo).
Česnakų tinktūra naudojama nuo pleiskanų, taip pat plaukų šaknims stiprinti.
Česnakais galima pabandyti išnaikinti karpas – kasdien patrinkite karpą perpjauta skiltele. Taip pat tinka ir česnakų sultys arba sutrinta skiltelė su sviestu.
Rašyti komentarą