Norint gydyti eteriniais aliejais reikia daug žinoti, išmanyti augalų cheminę sudėtį, visų biologiškai aktyvių medžiagų, esančių augale, veikimą. Dėl to, matyt, Lietuvoje dar maža gydytojų, savo praktikoje taikančių augalų ekstraktus ar eterinius aliejus.
Netinkamas augalo pavartojimas gali neduodi teigiamo rezultato, dar daugiau - pakenkti. Mokslininkė pateikė pavyzdį: Vakarų Europoj populiarus buvo kartusis pelynas - į degtinę įpildavo jo eterinio aliejaus ir po truputį gerdavo apetitui pagerinti. Po keleto mėnesių sveikam žmogui atsirasdavo epilepsijos požymių. Paaiškėjo, kad eteriniame pelyno aliejuje yra tam tikro laktono, kurio perdozavus ištinka epilepsija. Šio laktono yra daugelyje augalų, pavyzdžiui, ir Lietuvoje augančioje bitkrėslėje, kuri vartojama vaikams kaip kirmėles varanti priemonė. Ji taip pat skatina tulžies išsiskyrimą ir rekomenduojama esant pirmos stadijos tulžies akmenligei, taip pat po operacijų.
Juozažolė (lot. Hyssopus officinalis L.) - šventas senovės žydų augalas. "Pašventink mane izopu - ir apsivalysiu aš", - sakoma Atgailos psalmėje. Tai stipriausia žaizdas užgydanti priemonė, ja būdavo apiplaunami raupsuotieji. Ji įveikia stafilokokus, streptokokus, taip pat didina kraujospūdį. Bet nėščioms moterims ji gali sukelti persileidimą.
Kodėl maro metu degindavo kraujažoles
Kas valo iš organizmo toksinus ir šlakus? "Pirmiausia - kadagys, - pasakoja biologijos mokslų kandidatė. - Taip pat anyžius, bazilikas, eglė, šlamutis, levanda, citrina, mėta, santalas. O pankolis - puikus aliejus masažui, vartojamas esant alkoholinei, nikotininei abstinencijai. Alkoholikas nori išgerti, nes jo kraujuje yra tam tikrų medžiagų, sukeliančių potraukį. O su eteriniu aliejumi galima šias medžiagas pašalinti. Pažįstu gydytoją, kuri pankolio aliejumi visiškai išgydė alkoholikų vaikus, kurie patys nuo paauglystės buvo tapę alkoholikais. Padėjo ir kompozicijos iš antitoksinių aliejų. Paskui tie vaikai ėmė atsisakyti net spiritinių antpilų - taip jiems nuo jų buvo nemalonu. Ką gi patarti alkoholikams, rūkaliams? Yra priemonių, kurios reikalingos gydytojo kontrolės. O iš aliejų tiks pankolis, anyžius, arbatmedis, mėta. Kraujažolė gerai skrandžiui, tai puikus antivirusinis, antimikrobinis, antitoksinis aliejus. Pas mus (Ukrainoje) šis aliejus negaminamas, bet kraujažolę galima užplikyti vandeniu ir naudoti voniai - aliejai pereis į ją. Galima ir gerti. Kraujažolė tarp antitoksinių aliejų - karalienė. Tai ir antivirusinė priemonė, maro epidemijos metu ją kryžkelėse degindavo. Deginimas - pirmasis eterinių aliejų vartojimo būdas, nuo čia kilęs pavadinimas par-fum - "per dūmus."
Nuo mirties išgelbėjo petražolė
"Puiki antitoksinė priemonė - citrinos eterinis aliejus,- pasakoja L. G. Dudčenko. - Įkandus vabzdžiams, skorpionams, blakėms, bitėms - įkandimo vietą galima patepti šiuo aliejum.
Padeda ir petražolė. Sykį aš išgelbėjau žmogų: būdama turguje, pamačiau sunerimusį būrelį žmonių ir pasidomėjau, kas atsitiko. Pasirodo, žmogui geriant gazuotą vandenį į gerklę įkando vapsva. Žmogus pamėlo, ėmė dusti, galėjo mirti. Paliepiau žmonėms suieškoti petražolės, tuoj pundelis buvo atneštas. Nelaimėlis ėmė kramtyti lapus, o paskui atnešė ir petražolių šaknelių - ėmus jas kramtyti, jo veidas prašviesėjo.
Petražolių eterinio aliejaus negalima duoti maitinančiai motinai, kad nesukeltų geidulingumo. Mat tai stipri hormonotropinė priemonė moterims. Jis tiks ir tiems, kam kraujuje mažai hemoglobino, trūksta geležies. Dienos geležies norma sveikam žmogui - šaukštas petražolių. Sergant anemija, geležies trūkstant, - 3-5 šaukštai per dieną.
Liaudiška priemonė, padedanti atsikratyti priklausomybės nuo alkoholio, nikotino, - ajeras. Iki 12 amžiaus Europoj šio augalo nebuvo. Jį užveisė totoriai, manę, kad vandenį galima gerti iš to tvenkinio, kuriame auga ajerai. Dėl to jie ajerais apsodino tvenkinius ir upių krantus. Iš ajero šaknų gaunamas eterinis aliejus - stipriausias skausmo malšintojas, skatinantis tulžies išsiskyrimą, didinantis skrandžio rūgštingumą. Bet ilgai jo vartoti negalima, nes jame yra medžiagos, galinčios sukelti vėžį. Tai taip pat antitoksinis aliejus. Maro epidemijos metu žmonės laikė burnoje gabalėlį šaknies, kad nesusirgtų. Norint atsisakyti rūkyti - taip pat laikykit gabalėlį šaknies burnoje - potraukis išnyks."
Skambantys kedrai
Kuo ypatingas kedras, išaukštintas Vladimiro Megrė knygose? "Iš kedrų riešutų gaminamas riebus aliejus, o eterinis išgaunamas iš spyglių. Šie aliejai - stipri hormonotropinė priemonė, ypač vyrams, aktyvinanti hormonų veiklą. Jei skundiesi impotencija - kasdien valgyk kedro riešutus.
Kai valgote riešutus, kevalų neišmeskite. Juos galima virti - nuoviras mažina cukraus kiekį kraujuje, veikia kaip insulinas. Šaukštas kevalų stiklinei vandens, virti 15 min., išfiltruoti ir po pusę stiklinės gerti kaip arbatą. Diabetas - endokrininė liga, ja sergant galima vartoti aliejų kompozicijas - iš snapučių (pelargonijų), kadagių, rozmarinų, mėlynių lapų. Vartojant juos insulino bereikės mažiau.
Kaip insulinas veikia ir cikorija, debesylas, jų sudėty yra polisacharido inulino, virstančio į fruktozę."
Beje, mokslininkės teigimu, arbatą su labai saldžiu medumi galima gerti net segantiesiems cukriniu diabetu. Nesaldus medus turi daugiau gliukozės, o labai saldus - daugiau fruktozės, nes ji 1, 6 karto saldesnė už gliukozę. Akacijų medus vertingesnis širdininkams, nes ne toks saldus, o liepų, grikių medus saldesnis. Kedrai dar stiprina plaukus, jo aliejaus galima įpilti į šampūnus, o garinant specialiose žvakidėse - dezinfekuoja patalpas. Be kedro, orą išvalys ir arbatmedis, bergamotė, mėta, pušis.
Ką amforose išsaugojo Egipto piramidės
O kokiom savybėm pasižymi nekvepiantys kosmetiniai aliejai, kam jie vartojami?
"Šie aliejai - vieni ar su eteriniais - vartojami kaip kosmetinė priemonė. Avokadų aliejus pagal sudėtį primena žmogaus riebalus, jaunina odą. Meksikoje augančios simondsijos (jojoba) ir kviečių daigų aliejuose taip daug vitamino E, jog šių antioksidantų galima įlašinti (apie 10 proc.) į kitą aliejų, kad tas nerūgtų. Egipto piramidėse buvo rastos amforos su simondsijų aliejumi, išbuvusiu tūkstančius metų ir visai nesugedusiu, tarsi ką tik pagamintu. Šiuos aliejus galima vartoti vietoj kremo, nuo raukšlių.
Švelniausiai odai po akimis galima vartoti tik penkių rūšių aliejus: į 10 g simondsijų ar avokadų kosmetinio aliejaus įlašinti 1- 2 lašelius rožių, santalo, limeto, neroli ar ladano eterinio aliejaus. Galimas mišinys iš 2 - 3 aliejų, pavyzdžiui, rožių, limeto, ladano; arba ladano ir santalo. Jei veido oda sudribusi, apvytusi, po akimis karo maišai? Tiks daugiau aliejų - be minėtųjų, pankolis, mėta, muskato riešutas, mira."
Nuo celiulito - kiparisas, kadagys
"O jei ant skruostų išryškėjęs kraujagyslių piešinys - taip pat galima padėti. Jo etiologija ta pati kaip ir venų varikozės ar hemorojaus: kraujagyslių sienelės nusilpsta ir išsiplečia. Kas padeda? Tas, kas tas sieneles stiprina. Pirmiausia - kiparisų aliejus. Tiks ir citrina. Esant varikozei masažuoti tik lengvais plekšnojimais iš viršaus į apačią, jokiu būdu ne aukščiau išsiplėtusių venų,"- pataria L. G. Dudčenko.
Pasak mokslininkės, vis jaunesnes moteris kankinantis celiulitas - sudėtinga poodinio ląstelyno liga, sukelta hormonų pusiausvyros sutrikimo. Ji dažniausiai pažeidžia storėti linkusias kūno vietas. Jose dėl bendro hormonų aktyvumo sumažėjimo - kai antinksčiai gamina nepakankamą kiekį kortikosteroidų, - suaktyvėja toksinų gamyba. Į toksinų susitelkimą tam tikroje vietoje oda reaguoja išsiplėtimu ir sutankėjimu, susiformuoja lyg apelsino žievelė.
Ką daryti? Biologė pataria pažeistas vietas masažuoti su aliejų kompozicija, kurioje būtinai turi būti kipariso, reguliuojančio hormonų aktyvumą.
Masažas, atliekamas kieta plaušine ar šepečiu, kaitaliojamas su voniomis. Į jas įpylus šešis lašelius kadagio eterinio aliejaus, maudytis 2 -3 kartus per savaitę. Kadagys padės iš organizmo pasišalinti toksinams.
Atliekant šias procedūras mokslininkė pataria gydymosi kurso metu atsisakyti mėsos bei kavos, cukraus, riebalų, šokolado, druskos, sulaikančios audiniuose vandenį ir toksinus.
Per daug valgote?
O jei manote, kad esate per storas, jei per daug valgote ir negalite šiam potraukiui atsispirti?
Yra trys nutukimo priežastys, pasakoja Liubovė Grigorjevna Dudčenko, dvi iš jų - hormoninės kilmės: skydliaukės arba antinksčių funkcijos sutrikimas. Trečia priežastis - bulimija, kitaip tariant, padidėjęs apetitas. Tačiau kvapais galima paveikti ir smegenų centrą, reguliuojantį alkio jutimą.
Apetitą mažina čiobreliai, melisa, raudonėlis.
Galima padaryti savimasažą su šiais aliejais (galima neskiesti): masažuojama plaštakos išorinė pusė, padai, kojų pirštai.
Be to, bulimija dažnai susijusi su nepakankamu cinko kiekiu organizme, o šio mikroelemento gausu agrastuose, vyšniose. Svoris gali normalizuotis ir vartojant daug svogūnų ir česnakų, kurie gerina skydliaukės veiklą.
Alkio jausmą žymiai sumažina ir pankolis. Geriausia kramtyti pankolio sėklas arba gerti stiprų jų nuovirą. Kadagys pasižymi šlapimą varančiu veikimu, valo organizmą nuo šlakų. Vartokite jį nedidelėmis dozėmis, tik po keletą lašelių į vonią ar žvakidę, antraip rezultatas gali būti priešingas.
Apskritai saiko valgant neturėjimas, pasakoja mokslininkė, sunkiai gydomas, dar ir dėl to, kad sumažėjęs nutukėlių uoslės jautrumas. Tačiau kai kurie aromaterapeutai pasiekia neblogų rezultatų su bergamotės eteriniu aliejumi - jis ne tik reguliuoja apetitą, bet ir gerina nuotaiką, saugo nuo depresijos.
Uoslės jautrumą padidins masažas ir su praskiestais pankolio, rozmarino, pelargonijos, kadagio, citrinos (arba kipariso) eteriniais aliejais. 15 lašelių tokio aromatinių aliejų mišinio galima pilti ir į vonią.
Jei kankina liguista baimė sustorėti, padeda bergamotė, snaputis, jazminas, ramunėlės, levanda, muskatas, neroli, rožė, ylang ylang.
Stimuliuoja seksualumą
Eterinių aliejų aromatai, sakė biologė L.G. Dudčenko, yra ir stiprūs seksualumo stimuliatoriai, veikiantys tiek erotozuojančiai, tiek sinchronizuojantys sutuoktinių fiziologinius procesus. Nuo seno naudojamas "meilės mišinys": ylang ylang, rožė, santalas, muskatas.
Lytinę funkciją ir lytinį potraukį aktyvina anyžių, gvazdikų, jazminų, ylang ylang, imbiero, kardamono, koriandro, kadagio, petražolių, pušų, čiobrelio ir kt. aliejai. Jei jų neturi - paskanink maistą prieskoniais ar gerk jų arbatą. Hormoninį aktyvumą stimuliuoja bazilikas, kiparisas (ypač moterims), rozmarinas, šalavijas.
Šalavijas - ypač stiprus hormonų aktyvumo stimuliatorius tiek vyrams, tiek moterims. Masažuok juo juosmenį ar įpilk į vonią: suaktyvės kortikosteroidų gamyba. Vyrams, kenčiantiems nuo priešlaikinės ejakuliacijos, padės kiparisas.
Potencijai pakelti - svogūnai, česnakai
60 proc. negimusių vaikų, pasakoja mokslininkė, galėtų kaltinti vyrus, bent jau Ukrainoje. Kaip pakelti jų seksualinę potenciją? Tam pasitarnaus svogūnai ir česnakai. Maža to - jie aktyvizuos ir lytinį potraukį. Svogūnuose bei česnakuose, kaip ir spermatozoiduose, yra sieros, tad jie stimuliuoja ir spermatogenezę - spermatozoidų gamybą.
Idealu, sako mokslininkė, kad vakare vyrai suvalgytų po galvą svogūno, jei, žinoma, organizmas tam nesipriešina. Kad nebūtų kvapo - svogūną galima pamirkyti vandenyje, į kurį įpilta granatų sulčių. Nemalonus kvapas iš burnos išnyks pakramčius petražolių.
Vyrams hormonus aktyvina ir šviežių salierų sultys - šaukštelis pusvalandį prieš valgį. Arba valgyk salierų salotas. Šis augalas tiks ir esant impotencijai, ir sergant prostatitu. Moterims vertėtų atkreipti dėmesį į petražolę.
Klimakterinio laikotarpio arba ką tik pagimdžiusioms moterims, kenčiančioms nuo depresijos ar kitų nemalonių reiškinių, pravartu pasidaryti augalų antpilą: šaukštelį pasifloros, desertinį šaukštelį apynio spurgų, šaukštą jonažolės, šaukštą našlaitės užpilti puse litro verdančio vandens, palaikyti 30 minučių ir iškošti. Gerti tris kartus per dieną pusvalandį prieš valgį po ketvirtį stiklinės.
... Grįžote iš darbo - pavargęs, nelaimingas, norisi verkti? Į žvakidę įlašinkite šešis lašus kiparisų eterinio aliejaus. Tegu garuoja... Dažnai sergate? Gelbėkitės echinacėjos preparatais. Jei manote, jog aliejai nepadės, nes sutrikusi uoslės funkcija - klystate. O jei šią funkciją norite atgaivinti - uostykite sutrintą baziliką ar šio augalo eterinį aliejų.
Rašyti komentarą