Kodėl plinta infekcijos, konsultuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytoja epidemiologė Agnė ŠIMKŪNAITĖ-ZAŽECKĖ.
Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota mažiau susirgimų sifiliu. Šiemet nustatyta 120 atvejų, pernai per pusmetį buvo užregistruoti 132. Dažniausiai Lietuvoje lytiškai plintanti infekcija chlamidiozė taip pat šiek tiek mažėja. Šiemet ja užsikrėtė 137 asmenys, pernai per pusmetį - 141. Gonorėja sergančių asmenų skaičius išlieka panašus - 104-105 atvejai.
Iš statistikos duomenų matyti, kad net 56,4 proc. užsikrėtusiųjų yra asmenys iki 29 metų. Per pirmąjį šių metų pusmetį sifilis diagnozuotas 7 nepilnametėms mergaitėms. Pernai sifilio atvejų tarp 15-17 metų amžiaus paauglių nebuvo nustatyta. Ligos plinta dėl neatsakingo žmonių elgesio. Riziką užsikrėsti mažinančios apsaugos priemonės vartojamos retai. Girtaujama, prezervatyvai naudojami retai, tik 50 proc. atvejų, arba visai ignoruojami (40 proc.).
Užsikrėtusieji dažniausiai nurodo atsitiktinį ar mažai pažįstamą asmenį, o daugiau nei pusė iš jų teigia per metus turintys 2-3 ir daugiau lytinių partnerių. Apie 4 proc. sergančiųjų nurodo turėję lytinių santykių su seksualines paslaugas už atlygį teikiančiais asmenimis.
Per pirmąjį šių metų pusmetį nustatyti 77 nauji ŽIV atvejai. Tai kelia nerimą ir yra dvigubai daugiau nei pernai per tą patį laiką. ŽIV užsikrėtusių vyrų yra dvigubai daugiau nei moterų.
ŽIV dauguma, 33 asmenys, užsikrėtė per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą, 23 - per heteroseksualius, 4 - per homoseksualius lytinius santykius. 17-os užsikrėtimo būdas nežinomas.
Šiemet ŽIV infekcijos nustatytos visose apskrityse, išskyrus Marijampolės. Vilniuje - 26, Kaune - 15, Šiauliuose - 7, Alytaus ir Telšių apskrityse - po 5, Panevėžio ir Tauragės - po 3, Utenos - 2 atvejai. Nustatyti ir 3 šia liga užsikrėtę užsieniečiai.
Iš viso Lietuvoje jau yra užregistruoti 1977 ŽIV sergantys asmenys. 310 serga AIDS. Šiemet 10 proc. asmenų ŽIV infekcija diagnozuota paskutinės stadijos.
Lytiškai plintančių ligų plitimą galima pristabdyti tik visuomenei įsisąmoninus, kad jomis gali susirgti kiekvienas lytiškai aktyvus žmogus. Juk užsikrėtusieji iš pažiūros atrodo sveiki, nematyti jokių ligos požymių, tačiau infekcija bus perduodama lytiniams partneriams.
Svarbu žinoti, kad šios infekcijos sukelia sunkias komplikacijas, iš jų skaudžiausia - nevaisingumas.
Kilus bent mažiausiam įtarimui, kad asmuo galėjo užsikrėsti kuria nors lytiškai plintančia infekcija, arba pasirodžius pirmiesiems požymiams, tokiems kaip išskyros iš šlapimo - lyties organų, deginimas šlapinantis, bėrimai lyties organų srityse, reikia skubiai kreiptis į šeimos gydytoją arba gydytoją dermatovenerologą. Visiems lytiškai aktyviems žmonėms patariame pasitikrinti dėl lytiškai plintančių infekcijų.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"
Rašyti komentarą