Ar visi galime gerti pieną?

Ar visi galime gerti pieną?

Lietuvoje per 34% gyventojų turi pieno cukrų laktozę skaidančio fermento trūkumą. Suvartojus pieno produktų ar kitų maisto produktų, kurių sudėtyje yra pieno produktų, tiksliau – laktozės, gali pasireikšti nepageidaujami simptomai.

Nors laktozės netoleravimas yra dažnas, ne visi jaučiamus nepageidaujamus simptomus priskiria šiai būklei.

Laktozės netoleravimas ypač paplitęs tarp Azijos, Ispanijos gyventojų ir Amerikos indėnų (iki 95 %).

Šiaurinės Europos dalies gyventojams laktozės netoleravimas pasitaiko rečiau.

Kas yra laktozės netoleravimas?

Kaip aiškina Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Mitybos skyriaus vyriausioji specialistė Vita Gapšytė, laktozės netoleravimą sukelia fermento laktazės (β galaktozidazės) trūkumas plonajame žarnyne.

Fermentas laktazė skaido pieno cukrų laktozę iki gliukozės ir galaktozės, o šios medžiagos yra absorbuojamos į kraują. Jei laktozė yra nesuskaidoma plonajame žarnyne, kartu su maistu patenka į storąjį žarnyną, kuriame laktozę veikia storosios žarnos bakterijos. Šio proceso metu išsiskiria dujos, todėl jaučiamas pilvo pūtimas, gali atsirasti viduriavimas. Tai dažniausiai nėra gyvybei pavojinga būklė, tačiau pasireiškiantys simptomai nemalonūs.

Įvairiuose pieno produktuose laktozės kiekis skiriasi

Ne visuose pieno produktuose yra vienodas laktozės kiekis, todėl žmonėms, netoleruojantiems laktozės, svarbu žinoti, kad daug laktozės yra šviežiame piene, pieno milteliuose, leduose, lydytame sūryje.

Tokie žmonės geriau toleruoja rūgščius pieno produktus: nesaldžią varškę, nesaldų sūrį, kefyrą, rūgpienį, jogurtą ar grietinę.

Laktozės netoleravimo sukeliami simptomai

Simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus 30 min. – 2 val. po pieno ar jo produktų vartojimo. Nustojus vartoti pieno produktus, simptomai paprastai išnyksta. Didesnis suvartotas pieno ar jo produktų kiekis gali sukelti:

• Pilvo pūtimą;

• Pilvo dieglius;

• Viduriavimą;

• Vidurių užkietėjimą;

• Meteorizmą;

• Pykinimą;

• Vėmimą;

• Kūdikiams ir vaikams gali sulėtėti augimas ir sumažėti svoris.

Specialistė V. Gapšytė atkreipia vartotojų dėmesį, kad simptomų pasireiškimo stiprumas priklauso nuo su maistu gautos laktozės kiekio.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai pataria, kaip išvengti laktozės netoleravimo simptomų

1. Atsisakykite pieno ar jo produktų arba sumažinkite savo maisto racione jų kiekį. Nemažai žmonių, netoleruojančių laktozės, gali vartoti nedidelius pieno ar jo produktų kiekius nejausdami jokių neigiamų simptomų. Apie 12 g laktozės (tai atitiktų maždaug 1 stiklinėje pieno esantį laktozės kiekį) dažniausiai nesukelia jokių simptomų. Sumažinus suvartojamų pieno produktų kiekį, kyla pavojus gauti nepakankamą vitamino D, kalcio ir vitamino B2 kiekį su maistu, todėl prieš koreguojant savo maisto racioną, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

2. Paskirstykite suvartojamą pieno ar jo produktų kiekį į mažas porcijas. Kartais žmonėms, netoleruojantiems laktozės, simptomai sumažėja vartojant pieno produktus mažais kiekiais t.y., suvartojamą tokių produktų kiekį suskirstant į nedideles porcijas.

3. Simptomai mažiau pasireiškia, jei pieno produktai vartojami su kitų rūšių produktais. Tuomet virškinimas ilgiau užtrunka ir geriau suskaidoma piene esanti laktozė.

4. Jei vartojate pieną, geriau rinkitės riebesnį. Riebesnio pieno virškinimas užtrunka ilgiau, taigi jame esanti laktozė ilgiau užsiliks virškinamajame trakte ir didesnis jos kiekis bus suskaidytas.

5. Rinkitės mažiau laktozės turinčius pieno produktus. Ne visi pieno produktai sukelia vienodo stiprumo netoleravimo reakcijas, pvz., kietieji sūriai, tokie kaip šveicariškas Cheddar, turi nedidelį laktozės kiekį ir dažniausiai nesukelia jokių simptomų. Taip pat mažiau išreikštus simptomus sukelia jogurtai, nes jų gamybos procese naudojamos bakterijos, kurios natūraliai gamina laktozę skaidantį fermentą.

6. Vartokite pieno produktus su sumažintu laktozės kiekiu. Lietuvoje dar nėra labai populiaru, tačiau užsienio šalyse yra didelis pieno produktų be laktozės pasirinkimas.

7. Nepamirškite, kad laktozės yra ne tik pieno produktuose, bet ir iš jų pagamintuose gaminiuose, pvz., sriubose, salotų padažuose, kepimo mišiniuose, duonoje, sausainiuose, sausuose pusryčiuose, bulvių traškučiuose, saldainiuose, pieniškame šokolade ar net dešroje. Rinkdamiesi produktus, atidžiai perskaitykite etiketes.

8. Jei vargina nepageidaujami simptomai, kreipkitės į gydytoją. Gydytojas, siekdamas sumažinti Jus varginančius simptomus, gali paskirti fermento laktazės preparatus.

Teisės aktais reglamentuota

Kaip pabrėžia instituto specialistė V. Gapšytė, atidžiai perskaityta maisto produkto etiketė padės vartotojams pasirinkti tinkamus maisto produktus ir išvengti tų, kurie gali sukelti nemalonius simptomus.

Teisės aktuose (Lietuvos higienos normoje HN 119:2002 ,,Maisto produktų ženklinimas“ bei Europos Parlamento ir Tarybos Reglamente (ES) Nr. 1169/2011) pateikiamos maisto produktų sudedamųjų dalių grupės, kurios gali sukelti alergijas arba netoleravimą.

Viena iš 14 nurodytų grupių – pienas ir jo produktai. Pienas ir jo produktai (įskaitant laktozę) ar iš jų gautos medžiagos, naudoti maisto produktų gamyboje, turi būti paženklinti sudedamųjų dalių sąraše aiškiai pateikiant nuorodą, kad tai yra pienas ar jo produktas.

Nuo 2014 m. gruodžio 13 d. alergiją ar netoleravimą sukeliančios medžiagos privalės būti paženklintos taip, kad aiškiai išsiskirtų iš kitų sąrašo sudedamųjų dalių, pvz., pasirenkant tam tikrą šriftą, stilių arba fono spalvą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder